-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Mitt Bjurfors
- Hitta mäklare
Omsorgsfullt renoverat med tidstypiska detaljer
Onsala - Centralt, Kungsbacka
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!
Mycket smakfull villa med fantastisk utomhusmiljö med stort altandäck, pergola med vinrankor samt vedeldad bastu - i centrala Onsala
Varmt välkomna till Bronsvägen 9, här bor ni i ett lugnt och tryggt område med närhet till havet, natur, barnomsorg samt Onsala centrum med utbud.
Parkera enkelt på den grusade uppfarten med plats för flertalet bilar. Välkomnas hem till denna inbjudande entré med vit fasad i ståendepanel som snyggt bryts av mot den svarta entrédörren.
Fastigheten är omsorgsfullt renoverad med charmiga och tidstypiska detaljer vilket bidrar till husets vackra karaktär.
Rymlig och praktfull hall med bra avhängningsmöjligheter. Bostaden erbjuder ett tidlöst kök i vitt med goda arbetsytor och bra förvaring samt naturlig plats för matsalsmöbeln med plats för hela familjen. Under årets kyliga dagar tänder man gärna en brasa i eldstaden intill och avnjuter måltiden i sällskap av dess värme och rogivande sprakande. Maten tillagas i enkelt i det charmiga köket med industriell touch. Vita luckor, vitt kakel upp till tak och mörk arbetsbänk harmoniserar väl med rostfri spis med häll och fläkt. Diskmaskinen är integrerad för att ge ett enhetligt intryck. På motsatt sida finner ni kyl och frys samt skafferi med plats för torrvaror och köksmaskiner. Ovan diskbänken är fönster infällda som ger ett fint ljus och tillför extra design.
Vardagsrum i öppen planlösning med utgång till altan och trädgård. Här möblerar ni tv-möblemanget efter tycke och smak. Ute på altandäcket ryms flera sittgrupper för såväl middagskvällar som solavdelning, fika eller grill. I trädgården möts ni av en privat och insynsskyddad oas med altaner, pergola med vinrankor och vedeldad bastu för avkopplande bastubad. Trädgården är en grönskande plats för dig med gröna fingrar, vackra träd och växter samt gräsytor för barn med spring i benen.
Bostaden disponeras med fyra tilltagna sovrum varav ett med egen walk-in closet och badrum. Bostaden har ett badrum på övre plan samt ett på entréplan som är helt nyrenoverat sommaren 2022. Helkaklat i jordnära toner ger ett mycket smakfullt och modernt badrum med hotellkänsla.
Källarplan kan nås från både hallen och utifrån trädgården. Garage med plats för en bil nås också från källarplan. Här finner ni en tilltagen tvättstuga i nymålat vitt med arbetsbänk med tvättho, tvättmaskin och torktumlare. Flertalet garderober erbjuder förvaring liksom förrådsutrymmen som också ger möjlighet att stuva undan saker.
Ett trivsamt boende för familjen med bra läge i hjärtat av Onsala – Här bor ni bekvämt med närhet till det mesta.
Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare redan idag.
Entréplan
Övre plan
Källarplan
Gubbekulla 1:135
Fiber finns
Byggnadsplan
Gemensamhetsanläggning: Kungsbacka Lyngås GA:1 ändamål: Vägar, Avloppsanläggning, Grönområden, Garage och/eller parkering
Det finns 10 st pantbrev uttagna om sammanlagt 5 376 250 kr
2007 renovering kök och badrum övreplan
2008 monteras ny fasadpanel samt 95 mm tilläggsisolering i ytterväggar på ursprunglig del
2008 bilas del av betongplattan upp i källarplan. Marken återfylls med lecakulor, EPS-betong
samt cellplast och vattenburen golvvärme
2008 byts takpapp på det mindre sadeltaket
2008 utförs fönsterbyte på ursprunglig byggnadsdel
2011 byggs fastigheten till med vardagsrum samt ny övervåning
2015 renoveras badrum på övreplan.
2018 renoveras tvättstuga i källaren
2019 monteras avgränsande vägg i övre plan för att skapa klädkammare
2022 renoveras badrum i entréplan.
- Fasaden har blivit löpande ommålad under årens lopp
- Löpande service av värmesystemet har utförts
- Eldstaden har löpande kontrollerats
Ni finner besiktningsprotokoll under fakta/dokument
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.
Det sägs att den som mäter livskvalitet i materiella ting aldrig blir nöjd. Verklig livskvalitet handlar ju om någonting helt annat; att varje dag vakna upp med havet som närmsta granne, uppleva vädrets växlingar året om och den harmoniska känslan i att se solen sjunka ner bakom horisonten i väster.
OMRÅDET
I Onsala är havet alltid närvarande och som onsalabo finns alla möjligheter att ta vara på de möjligheter som havet ger. Att segla, surfa, dyka, paddla kajak eller bara hänga på stranden i timtal är självklarheter när man bor på Sveriges guldkust – halvön Onsala.
HISTORIA
Från början var Onsala en lantbruks- och sjöfararbygd och bär spår ända till järnåldern. När den västsvenska sjöfartsnäringen nådde sin höjdpunkt, blev Onsala hem åt framstående kaptener och kapare. Genom sjöfarten lyckades många av traktens bönder utöka sin inkomst vid sidan av jordbruket. Tack vare dubbelarbetet blev många av dem välbärgade och kunde bygga ut sina gårdar. Kring 1800-talets slut förvandlades många av dessa gårdar till sommarvillor och Onsala blev så småningom ett populärt turistmål. Sedan dess har sommarområdena fyllts på av alltfler åretrunthus längs kusten, vilket skapat fina variationer i bebyggelsen. Här finns gamla villor i nationalromantisk stil, pittoreska stugor och många nyproducerade hus med slående havsutsikt. Här kan man bo längst ut i kustbandet där Västerhavet lockar till äventyr, eller i vindskyddat läge in mot Onsalafjorden. Ett sådant idylliskt område är Gottskär, med vackra villor som dominerar bergssluttningarna ner mot havet samt restauranger, bryggor och butiker.
Onsalas popularitet har gjort halvön förhållandevis tätbebyggd men du behöver inte ta dig många kilometer på småvägarna inåt Onsalalandet för att befinna dig mitt på landsbygden, bland hästgårdar och kantarellskogar.
KULTUR OCH FRITID
Stillheten och lugnet till trots finns det massor att se och göra i Onsala. Utöver de rekreationsmöjligheter som havet och naturen ger, kan man som onsalabo också välja att bl.a. spela tennis eller rida. För golfspelare finns Gräppås Golfbana i natursköna omgivningar, med val på 9- eller 18-hålsbana. Området kring Onsala lockar även med många spännande utflyktsmål. Varför inte ta båten ut till Nidingen – ett 4 km långt stenrev med världens äldsta dubbelfyr. En fascinerande och unik miljö med föränderlig form och kristallklart vatten.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Onsala? Kontakta våra mäklare i Kungsbacka! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Ansvarig mäklare
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!