-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Mitt Bjurfors
- Hitta mäklare
City, Malmö
*I avgiften ingår vatten, kabel-tv och bredband. Utöver detta tillkommer elförbrukning. I summan på 11.456 kr utgör 9 936 kr/månad driftskostnad och 6 366 kr/månad individualiserad kapitalkostnad. Ägaren av bostaden har rätt att göra kapitaltillskott på bostadens del av föreningens lån och kan därmed minska kostnaden. Om räntan stiger ökar den individualiserade kapitalkostnaden och vice versa.
Bjurfors Beyond presenterar ett helrenoverat vackert hem från 1875 med åtta rum, magiska originaldetaljer och två balkonger i Malmös inre kärna.
Dramatiskt, andlöst vackert och extravagant. Känslan är överväldigande så fort du träder innanför dörren. Att stå i hallen och betrakta snickerierna, kassettaket och den böljande trappan med balustrad är som kliva in i en romantisk film från förr. Som om det skulle vara fullt naturligt att bli välkomnas av Grace Kelly som skrider graciöst nerför trappan. Denna extraordinära känsla växer sig allt större för varje rum ni äntrar.
Åttarumsvåningen om 269 kvm är inhyst på våning två och tre i ett av de historiska 1800-talshusen som radar upp sig längs den gatstensbelagda promenaden i innersta centrum. Från smidesbalkongen blickar ni ut mot en ostörd vy över frodiga trädkronor och kanalvatten. Även om huset må se något blygsamt dekorerat ut jämfört med sina grannhus återspeglas det inte på insidan. Tvärtom. Här har svängarna tagits ut med en osedvanlig mängd detaljer såsom profilerade listverk, spegeldörrar, fiskbensparkett, mönstrade blyinfattade fönsterglas, utsmyckade tak, stuckaturer, valv, kolonner och fönsternischer. Majestätiska inslag som har bevarats ömt för att senare förädlas och lyftas genom en omfattande renovering. Det var i samband med denna modernisering som bostadens planlösning optimerades för att matcha vår tid. I entréplan fick köket en central plats nära salongerna medan arbetsrum, badrum och sovrum fick en mer avskild placering. På övre plan inreddes en sovrumsavdelning likt en stor svit med huvudsovrum, spabadrum, klädvårdsrum och klädkammare i ena delen. I andra änden sträcker en vacker salong och ett bibliotek ut sig. Samtliga detaljer som har tillförts under senare är påkostade och ger en fin balans till det ursprungliga. Att kalla detta hem för en paradvåning känns nästan blygsamt. Unikt är bara förnamnet.
VÄLKOMMEN
Likt ett pärlband längs de vackra stenläggningarna på Södra Promenaden står husen på rad, alla byggda i typisk nyrenässansanda i slutet av 1800-talet. Huset på nummer 57 uppfördes 1875 och haft en hel rad betydelsefulla ägare genom åren. Riksdagsfullmäktigeledamoten Ola Andersson var en av de första. På 1930-talet förvärvades och renoverades huset av Thure Wiberg som drev en framgångsrik konfektionsfabrik under samma period. Han och hans familj bodde i just denna pampiga våning som är inhyst på plan två och tre. Tjänstefolket bodde på vindsplanet och chauffören i gårdshuset. Just denna extraordinära känsla från svunna tider är lika tydlig idag, trots den stora moderniseringen som påbörjades 2010. Två år senare fick huset ett hedersomnämnande när Årets stadsbyggnadspris skulle delas ut. Förutom ett helt renoverat hem enligt konstens alla regler medföljer givetvis också ett oförskämt bra cityläge. På bara några minuter till fots finns en rad underbara ting som Malmö kan erbjuda.
ENTRÉ
Det är en ansenlig mängd detaljer från byggåret som välkomnar i entréhallen, som snarare påminner om en foajé på ett flott Parisiskt hotell; den slipade fiskbensparketten som ramar in väggar med höga bröstpaneler, franska listverk, spegeldörrar och djupa fönsternischer. Som rummets huvudnummer står utan tvekan den magnifika trappan som svänger mjukt upp på våning två med detaljrikt räcke och balustrad. När blicken lyfts uppåt blottas taket som pryds av kassetter i elipsform och får ett vackert sken från flera fönster av mönstrat blyinfattat glas. Utöver vackra utsmyckningar finns även funktionella inslag som gott om förvaring i inbyggd klädkammare och ett anslutande gäst-wc.
SALONG & MATSAL
Genom ett mäktigt valv med förvaring på vardera sidan bakom spegeldörrar träder du vidare in mot sällskapsrummen, där det första benämns som ”lilla salongen” utan att den känns allt annat än beskedlig. Liksom entrén är rummet fyllt av dekorativa detaljer såsom bågformade pardörrar med spröjsat glas, listverk och stuckaturer i tak samt höga bröstpaneler. Fiskbensparketten från hallen fortsätter vidare in i detta rum och matsalen intill. Ett rikt ljusflöde strömmar in genom dubbla balkongdörrar av glas och ett stort fönsterparti. Från balkongen, som är centralt placerad på husets fasad och pryds av ett snirkligt smidesräcke har du en fin utsikt över trädkronorna, kanalen och stadens centrum i förlängning. Skjutdörrar med mässingsbeslag sammanlänkar salongen med matsalen som rymmer många middagsgäster. Även här finns gott om vackra inslag såsom bröstpaneler, takstuckaturer och vackert ljusinsläpp från två stora fönsterpartier.
KÖK
Samma storslagna elegans med valv, kolonner och utsmyckat tak välkomnar i köket som är förenat med matsalen via skjutdörrar. Som en effektfull kontrast till de mjuka vita formerna på väggar och tak möter en modernistisk köksinredning i svart och stål upp med strama och rena linjer. Inredningen är av hög kvalitet från Siematic liksom de stilfullt infällda vitvarorna från Gaggenau. Arbetsstationerna är idealiskt fördelade med maskinparken längs väggen och en stor central köksö iför tillagning och umgänge i mitten. I rummets ena hörn finns en djup nisch med ett vackert välvt fönster mot innergården som är en perfekt frukostplats. Rummets volym är härligt öppen och luftig med fin kontakt till matsalen och entréhallen. Det är lätt att föreställa sig en kväll med ett härligt gäng vänner som minglar medan matlagaren trollar med sina kokkonster.
BADRUM 1 & SOVRUM 1–2
Från köket leds du vidare in mot en mer privat avdelning med ett anslutande badrum och två sovrum, varav det ena nyttjas som arbetsrum. Rummen har stora fönster mot den pittoreska innergården och är målade i harmoniska väggkulörer. Badrummet är inrett med dusch, wc och tvättställskommod.
ÖVRE SALONG & BIBLIOTEK
Den pampiga trappan tar er vidare upp till ytterligare två väl utsmyckade sällskapsrum. Den stora salongen pryds av fiskbensparkett, höga fotsocklar, en rad av fönster mot kanalen, profilerade snickerier och böljande stuckaturer i taket. Ett detaljrikt dörrstycke med blomstermotiv och mjuka former vetter vidare in till biblioteket som är en fridfull plats för läsning eller arbete. Rummet är även idealiskt att nyttja som ett sovrum.
HUVUDSOVRUM
Via en korridor från biblioteket leds du vidare in mot sovrumsavdelningen som påminner om en privat svit med ett stort sovrum, badrum med spa, klädvårdsrum och en walk in closet. Sovrummet är väl tilltaget och belagt med en skön heltäckningsmatta som ramas in av mjukt bruntonade väggar och vackra listverk. Taket pryds av lamprosett. Mot innergården finns en rad vackra originalfönster mot innergården och dubbla glasdörrar till en liten balkong.
BADRUM 2 & KLÄDVÅRD
I anslutning till huvudsovrummet finns det storslagna badrummet som för tankarna till ett orientaliskt spa med kolonner, ett stort bågformat blyinfattat fönster och genomgående stenbeklädnad i sandbeige. Rummet är inrett med svart skåpinteriör i vinkel med dubbla handfat, fristående badkar en nisch för dusch och wc samt bastu. Tvätt och klädvård sköts praktiskt från den separata rummet i anslutning till huvudsovrummet.
Ansvarig mäklare
Brf Södra Promenaden 57 är en förening som upplåter fastigheten Malmö Altona 15 som innehåller 4 lägenheter. Byggnaden uppfördes ursprungligen 1875/1890 och har totalrenoverats under 2010. Föreningen sköter själva den ekonomiska förvaltningen.
Föreningen tillåter inte juridisk person.
Föreningen äger rätt att vägra medlemskap till personer under 45 år samt personer med hund.
Medlemmarna hjälps åt att ta fram trädgårdsmöbler och se över innergården.
Ovanstående information har inhämtats genom årsredovisningen och kontrollerats med representant från föreningen. Slutgiltig köpare uppmanas att kontakta representant från föreningen för att stämma av ovanstående information.
Föreningen har nya stadgar där avgiften delas upp i en månadsavgift för driftskostnader och en avgift för kapitalkostnader. Höjningen av driftskostnaden blev 20%. Därutöver infördes en månadsavgift avseende kapitalkostnaden. Denna bestämdes till att, vid varje tid, motsvara lägenhetens andel av räntekostnaden för föreningens externa lån (för närvarande med rörlig ränta 3, 926 % som ändras var 3:e månad). Denna
kan ändras från och med 1:a juli (ny ränta från banken). Det kan tilläggas att det är fritt fram för
innehavaren att amortera hela eller delar av lägenhetens andel av föreningens lån (kontrollerat med ordförande 2023-05-24).
Föreningen har en fullvärdesförsäkring med kollektivt bostadsrättstillägg.
Renovering och modernisering av fastighet 2010-2011.
Nya vatten och avloppsledningar i hela fastigheten.
Moderniserat uppvärmningssystem med nya värmekällor.
Modern elcentral med jordfelsbrytare.
Samtliga elledningar är utbytta.
Nytt tak.
Fasaden putsades.
Fönsterrenovering.
Trapphusrenovering.
Samtliga allmänna utrymmen är renoverade.
Nyanlagd innergård med inspiration från Italien.
Tidigare har dränering grävts ner längs husets utsträckning på Södra Promenaden.
För närvarande finns det inga stora planerade renoveringar (kontrollerat med ordförande 2023-05-24).
I området råder boendeparkering.
Föreningen är ansluten till Telia. TV och bredband ingår i månadsavgiften.
Innergård med växter och tillgång till gemensamma trädgårdsmöbler och grill.
Samtliga lägenheter är utrustade med egna tvättmöjligheter. Cykelställ finns på innergården.
I området råder boendeparkering.
I avgiften ingår vatten, kabel-tv och bredband. Utöver detta tillkommer elförbrukning.
I summan på 11.456 kr utgör 9 936 kr/månad driftskostnad och 6 366 kr/månad individualiserad kapitalkostnad. Ägaren av bostaden har rätt att göra kapitaltillskott på bostadens del av föreningens lån och kan därmed minska kostnaden. Om räntan stiger ökar den individualiserade kapitalkostnaden och vice versa.
Relevant andelstal gällande andel av årsavgift har ej gått att få fram från föreningen eller förvaltaren.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning har inte varit möjlig att räkna fram, eftersom relevant andelstal inte gått att få fram från föreningen eller förvaltaren.
*Våning: 2 och 3 av 4
**Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister
I Malmö City går livet i takt med storstadens puls med allt man kan önska vad gäller shopping, service, skolor, nöjen, kaféer och restauranger. Samtidigt utmärker sig områden som alla har en egen speciell karaktär vad gäller boende, livsstil och tillgång till de oaser som kan vara lövgröna eller havsblå. Hela Öresundsregionen och särskilt Malmö är attraktivt som bostadsort, populariteten fortsätter att stiga och det är särskilt de centrala delarna som lockar mest.
Det finns över fem kilometer kanaler i centrala Malmö idag och utmed dessa uppskattade vattenvägar finns vägar, parker, kontor och bostadshus. Malmö fick sitt stadsbrev år 1275 och redan då hade bebyggelsen växt utmed vattnet i flera århundraden. Drottningtorget, som uppfördes på 1800-talet, ligger vid det som var dåtidens shoppingområde, ”torggatan” Adelgatan. Nu för tiden hålls här den populära Bondens Marknad där närproducerade varor lyfts fram. Vid torget finns en boulebar samt en populär glassbutik där alla varianter av glass och sorbet tillverkas för hand. Längre österut fanns Slussen och där ligger nu flerfamiljshus uppförda från början av 1900-talet och framåt.
Gamla staden är det område som klarade sig bäst under rivningsboomen på 1970-talet och idag finns det många charmiga flerfamiljshus av äldre sort vid gatorna runt Stortorget och Lilla Torg likväl som nyskapande restauranger som gör avtryck på den gastronomiska kartan. Runt Lilla Torg ligger också flera designbutiker och nöjeslivet är intensivt på sommarhalvåret då uteserveringarna ramar in ytan av kullersten.
Till det gamla Malmö hör också naturligtvis slottet Malmöhus. Det byggdes på 1500-talet och inramas av kanaler och växtlighet. Malmö är känt som ”parkernas stad” och de gröna oaserna med lekparker och kaféer finns i nästan alla områden. Malmöhus ligger i Slottsparken men det finns totalt 15 större parker i staden.
När man bor i Malmö City ligger det mesta bara en promenad eller cykeltur bort. I kvarteren i områden som Lugnet och vid Kapellplan finns flera köpgator och gallerior, t ex Hansacompagniet, Caroli City och Triangeln. I området Rådmansvången, där bostäder blandas med butiker och kontor, finns också en viktig förklaring till varför så många pendlare väljer att bo i Malmö City, nämligen Triangelns tågstation. Den underjordiska kommunikationslösningen stod färdig år 2010 och är nu en av Europas mest trafikerade stationer, då det går både snabbt och smidigt att pendla lokalt och regionalt. På mindre än 30 minuter tar man sig via Kastrup vidare till Köpenhamn.
Vill du köpa, sälja eller värdera bostad i Malmö City? Kontakta Bjurfors mäklare på Malmö City! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Vi har ett nära partnerskap med SEB Private Banking för att ge dig det bästa affärsläget. Som Private Bankingkund hos SEB får du ett individuellt erbjudande och en personlig kontakt som ser till helheten utifrån dina finansiella behov.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp med en boendekalkyl. När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Med en bred lokal närvaro i Sverige, ett internationellt nätverk, samt ett eget register med aktiva intressenter och investerare – har vi förutsättningar att matcha rätt bostad med rätt köpare.
SE ALLA BOSTÄDER BJURFORS BEYOND