-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
En liten pärla i Gamla Enskede – ljus gaveltvåa med själ och historia
Enskede - Gamla Enskede, Stockholm
*I månadsavgiften ingår värme och vatten.
**Enligt uppmätning
Öppen visning, välkommen! Föranmäl gärna ditt intresse.
Öppen visning, välkommen! Föranmäl gärna ditt intresse.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
En sagolik gaveltvåa i hjärtat av Gamla Enskede – där sekelskiftescharm möter ljus, lugn och livskvalitet
Det finns bostäder man tycker om. Och så finns det bostäder man förälskar sig i redan innan man hunnit stänga ytterdörren bakom sig.
På Stora Gungans väg 8 väntar en alldeles särskild tvåa om 38 välplanerade kvadratmeter – ett hem som bär på över hundra års historia och som fortfarande förmedlar samma värme, charm och själ som när huset uppfördes mellan 1913 och 1916. Här bor du i en av Gamla Enskedes vackraste fastigheter, omgiven av lummiga villaträdgårdar, blommande syrener och den där småstadskänslan som gjort området så älskat generation efter generation.
Redan när du kliver in möts du av ett fantastiskt ljus. Det eftertraktade gavelläget ger fönster i två väderstreck och skapar en känsla av rymd som är svår att hitta i en lägenhet av denna storlek. Solens strålar vandrar genom rummen från morgon till kväll och ramar in den rofyllda utsikten över Gamla Enskedes idylliska villakvarter.
Här samsas tidstypiska detaljer med modern funktion på ett sätt som känns både naturligt och självklart. Den generösa takhöjden ger rummen en luftig karaktär, de djupa fönsternischerna påminner om husets historia och de vackra stenfönsterbänkarna berättar om en tid då hantverket stod i centrum. Varje detalj bidrar till den där speciella känslan som bara äldre hus kan erbjuda.
Köket är smart planerat med gott om förvaring och arbetsytor som gör det enkelt att laga mat, duka upp för vänner eller njuta av en lugn frukost medan morgonsolen letar sig in genom fönstret. Den öppna planlösningen mot vardagsrummet skapar ett socialt och inbjudande hem där gästerna gärna stannar kvar långt efter middagen.
Vardagsrummet blir hemmets naturliga hjärta – en plats för långa samtal, filmkvällar och lata söndagsmorgnar. Sovrummet ligger lugnt och skyddat mot gården och erbjuder en rofylld tillflyktsort där stadens brus känns långt borta.
Men kanske är det ändå omgivningarna som gör det här hemmet så speciellt. Gamla Enskede är inte bara ett område – det är en livsstil. Här promenerar man längs lummiga gator kantade av vackra trävillor, stannar till på kvarterscaféet för en kaffe och möter grannar som bott här i åratal. Samtidigt ligger tunnelbanan bara några minuter bort och tar dig snabbt vidare till Södermalm, city eller resten av Stockholm.
Det är sällan ett hem lyckas kombinera så mycket på så få kvadratmeter – ljus, charm, historia, funktion och ett av södra Stockholms mest älskade lägen.
Ett hem att längta till. Ett hem att trivas i. Ett hem att älska.
Varmt välkommen till Stora Gungans väg 8.



*Enligt uppmätning
I månadsavgiften ingår värme och vatten.
I området råder boendeparkering till en kostnad om 500 kr/mån. För mer info gå in på www.stockholmstad.se
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
Övrigt: Gas
*Betalas av säljare
Brf Vattenkonsten 1 är en äkta bostadsrättsförening som innehar tomträtten till fastigheten Vattenkonsten 1, bebyggd 1913-1916. Föreningen består av 26 lägenheter upplåtna med BR och 7 lokaler (4 br och 3 hr) belägna på Stora Gungans väg 8 och Nynäsvägen 323-325. Fastigheten är upplåten med tomträtt och avgälden omförhandlas år 2030.
RENOVERINGAR OCH UNDERHÅLL:
2021: Tak, fasad, fönster och entrédörrar renoverades
2016: Tvättstugan renoverades med två nya maskiner.
2009: Fönsterrenovering.
2006: Säkerhetsdörrar.
2005 Radonmätning med godkänt resultat (131 Bq/m3)
2000: Ny fjärrvärmeanläggning.
1991: Rörstambyte.
MEDLEMSKAP:
Delat ägande godkänns förutsatt att den boende äger minst 10%. Juridisk person godkänns ej som köpare
EKONOMISK FÖRVALTNING:
Den ekonomiska förvaltningen sköts av Fastum UBC Förvaltning AB.
FÖRVALTNING:
Föreningen brukar ha två städdagar om året då man bl.a. tar hand om utemöbler, grill, buskar och övriga planteringar så att den gemensamma trädgården snyggas till!
PARKERING:
Föreningen har 4 st p-platser för 500 kr/mån. För närvarande är det kö. Med ett boendeparkeringstillstånd från Stockholms kommun kan du parkera på närliggande gator enligt skyltbestämmelser till en fast månadskostnad (500 kronor i taxa 4). Läs mer på kommunens webbplats.
GEMENSAMMA UTRYMMEN:
Det finns en fin gård på husets lugna och trevliga baksida med utemöbler och grill. Här kan man njuta av grönska och umgås med familj och vänner sköna sommardagar!
TVÄTTSTUGA:
Tvättstugan finns i källaren och den är utrustad med två nya tvättmaskiner, en torktumlare samt ett torkskåp. Det finns också cykelförråd, samtidigt som cyklar kan parkeras utomhus.
TV OCH INTERNET:
Föreningen är uppkopplad till Tele 2 (gamla ComHem).
HISTORIA:
Stora Gungan var en gång i tiden en gård, vars mangårdsbyggnad numera går att beundra på Skansen. Under 1910- och 20-talet uppfördes ett antal fina byggnader i anslutning till Stora Gungans väg. Ett av dessa är Vattenkonsten 1, ett tidstypiskt hörnhus om tre våningar med butiker i bottenvåningen. Byggnaden uppfördes på uppdrag av Aktiebolagen Tabo 1913-1916, byggmästare var N Forss och för ritningarna svarade Gustaf Pettersson. Lägenheterna bestod uteslutande av 1-2 rum och kök och bjöd på modern lyx för tiden; som vattenklosetter, centralvärme och platsbyggda garderober. Den trivsamma 1910-talsinteriören är bevarad i många av lägenheterna än idag. Även den tegelröda fasaden, med sina rundbågiga portaler och butiksfönster är i stort sett sig lik sedan byggåret. Träportarna och fönstren är dock av nyare datum, troligen insatta någon gång på 1960-talet, och vindarna har inretts till bostäder på senare år.
ÖVRIGT:
Uppgifterna i denna objektsbeskrivning är grundade på av säljaren och av berörd förening lämnad information. Köpare/spekulanter uppmanas att kontrollera dessa uppgifter med föreningen rörande lediga p-platser, kommande renoveringar och eventuella avgiftsförändringar. Köpare/spekulanter är medvetna om att bostaden köpes i befintligt skick och uppmanas att undersöka bostaden noggrant. Köparen uppmanas kontrollera bostadens bo- och biarea om denna är väsentlig för köparen. Nedtagning av väggar och/eller väsentliga förändringar, ingrepp i bärande konstruktioner och ändring av ledningar för avlopp, värme, gas eller vatten av en lägenhet är alltid en fråga för föreningens styrelse att ta ställning till i varje enskilt fall. Detta gäller även om förändringen inte medför risker för byggnadens konstruktion. Köpare uppmanas även att kontrollera eventuella byggplaner o.s.v. i området om detta är av betydelse för köparen. Besök Stockholms stads hemsida www.stockholm.se
I Gamla Enskedes anrika villakvarter finns välrenommerade skolor, utmärkta kommunikationer och ett trevligt serviceutbud av bageri & café samt restauranger och butiker. Här bor ni med ett utmärkt läge nära Enskede Skola, Triangelkyrkan samt nära mysiga Delselius Bageri, Gamla Enskede Matbod och Matateljen. Det finns även secondhandaffärer, antikaffärer och inredningsbutiker i området.
NÄRSERVICE
Det populära Globen-området med shopping, konserter och sportevenemang ligger inom några minuters gångavstånd. Storstadens alla begivenheter finns inom bekvämt avstånd. Varför inte ta en härlig promenad genom området och över Skanstullsbron till Södermalm eller en mysig cykeltur?
Ni hittar en Icabutik vid Sandsborg och en Coop vid Sockenplan, för den som vill storhandla finns en stor Ica Bea kvantum på Enskedevägen eller Ica Supermarket i Globen.
KOMMUNIKATION
Nära till tunnelbana som tar dig till pulsen på Södermalm är ca sex minuter och till T-centralen ca 15 minuter.
PARKERING
I området råder boendeparkering till en kostnad om 500 kr/mån. För mer info gå in på www.stockholmstad.se
Köpa, sälja eller värdera bostad i Gamla Enskede? Kontakta våra mäklare i Enskede! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.
Öppen visning, välkommen! Föranmäl gärna ditt intresse.
Öppen visning, välkommen! Föranmäl gärna ditt intresse.
Ansvarig mäklare