-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Etagetvåa på Erik Dahlbergsgatan 29C
Vasastaden, Göteborg
*Värme, Vatten, Kabel-TV, Hushållsel och Fiber ingår i månadsavgiften. (1 289,17 + 3 048,67 = 4338) plus 75kr i Informationsöverföringsbelopp
**Enligt fastighetsutdrag
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!
Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.
Bjurfors presenterar unik tvåa i etage och terrass! Med mycket charm och unik utstrålning.
Välkommen till en unik vindslägenhet med en underbar terrass i ett soligt läge. Bostaden är högst upp i ett landshövdingehus anno 1912-1914. Här har ni även lyxen av både ett större badrum samt en gästtoalett. Direkt utanför porten finns allt man kan önska; matbutik, gym, bageri, apotek systembolag, blommor, frukt och grönt samt torghandel i form av fisk och skaldjur. Lägenheten är i två etage där nedre delen disponeras som hall, kök/vardagsrum, badrum samt sovrum. Den nedre delen av bostaden har mycket bevarad karaktär med såväl brädgolv och takrosett. Övre plan som disponeras som allrum och wc känns som en modern vindslägenhet med generös takhöjd samt karaktär med murad vägg. Härifrån tar man sig vidare ut till terrassen som är väl tilltagen och har många soltimmar.
Detta är en bostad som måste upplevas, hör av er för mer information!
Välkommen in till Brf Pilträdets lugna och mysiga innergård. In genom dörren till det vackra landshövdingehuset anno 1912-1914 och tre trappor upp finner ni denna drömlägenhet!
Entréplan:
In genom entrén finner ni en praktisk hall där plats för avhängning för kläder samt skoförvaring finns. Från hallen når ni sovrum, badrum samt det sociala köket.
Rakt fram i hallen finns det vackra köket. Ett stort fönsterparti ger ett magiskt ljusinsläpp som lyfter köket med en ljus och social känsla. Kökets inredning går i stilrent vitt och bänkskivor i valnöt. Det finns gott om förvaring och arbetsytor, där mängder av specialbyggda förvaringsmöjligheter finns. Den maskinella utrustningen består av hällspis, ugn (siemens), fläkt, diskmaskin samt kyl med frys (Smeg). Delar av kökets väggar är helkaklade med vita kakelplattor. De fantastiska brädgolven är genomgående på nedre plan och ger en härlig karaktär. Väggarna är tapetserade och binder ihop detta rymliga rum tillsammans med höga fotlister, stuckatur och takrosett.
Sovrummet är beläget mot innergården och är målat i en mörkare nyans som verkligen ger en känsla av lugn och ro. Här finner ni även bra med förvaringsmöjligheter i form av en inbyggd garderob som tidigare varit skafferi samt en fristående garderob.
Mellan kök och sovrum ligger finner vi ett badrum. Badrummet är kaklat i vitt och golvklinkers i grått. Här finns wc, handfatskommod och spegel samt duschhörna med vägg i glas.
Vindsplan:
Med hjälp av den unika trappa som är specialtillverkad av smed, når vi vindsplan. Idag används övre etage som ett allrum. Här finns alla vindsattribut man kan önska, snedtak, takfönster samt en framtagen tegelvägg. Vid vindsbygget har man inte snålat alls, ni finner ett fantastiskt utförande genom hela planet där en känsla av lyx infaller.
Den stora takterrassen nås via altandörr i helglas. Terrassen omsluts av vitmålat trävirke och på golvet ligger en trall som ger ett mjukt intryck. Insynsskyddat läge med plats för både en loungegrupp, grill och växter. På terrassen avnjuter man gärna morgonkoppen i härligt österläge. Lyxen av 2 wc finns i denna bostad då även vindsplanet har en mindre toalett med golvvärme.
Varmt välkomna på visning av en unik etagelägenhet i toppenutförande! För mer information hör av er till ansvarig mäklare.
*Enligt fastighetsutdrag
Värme, Vatten, Kabel-TV, Hushållsel och Fiber ingår i månadsavgiften. (1 289,17 + 3 048,67 = 4338) plus 75kr i Informationsöverföringsbelopp
Källar förråd
Stor Terrass i österläge
Boendeparkering gäller i området. Det finns även garage möjligheter i området.
Enligt (LGH 36, 0,6047) (LGH 134, 0,2574)
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av säljare
HSB Brf Pilträdet (716409-4935) äger två fastigheter, Vasastaden 22:22 och Vasastaden 22:23. Föreningen består av 7 222 kvm lägenhetsyta och 213 kvm lokalyta fördelat på 116 bostadsrätter samt 3 lokaler. Fastigheterna genomgick stora ROT-renoveringar i början av 1980-talet. Föreningens båda fastigheter underhålls kontinuerligt och håller överlag en bra standard, vilket gäller både byggnader och mark i form av innergårdar och gångvägar. Föreningen har under 2015 genomfört en relining av samtliga stammar i båda fastigheterna. Föreningen har genom åren haft ett upplägg där de boende högst upp haft möjlighet att köpa råvind vilket gett ökade intäkter i form av köpeskilling plus ökade avgiftsintäkter. Det finns ytterligare råvindar som inte är konverterade vilket är en dold tillgång för föreningen.
Föreningen planerar i dagsläget inga större renoveringsarbeten. Ekonomin i föreningen är god och enligt den senaste årsredovisningen har föreningen en belåningsgrad på låga 2.587 kr/kvm.
Underhållsarbeten är gjorda och framtida arbeten följer den ekonomiska planen. I dagsläget finns inget beslut om avgiftshöjning (Kontrollerat 2024-07-08).
För mer information se årsredovisningen (2023).
Boendeparkering gäller i området. Det finns även några garage i området.
Sedan 1 mars 2023 levererar Ownit internet via fibernätet. Månadsavgiften för fiberabonnemanget är 75 kr månaden för 1GB/sekund och debiteras på lägenhetens avgiftsavi.
Cykelrum
Cykelrum finns på både södra och norra gården.
Tvättstugor
Det finns tre tvättstugor, i källaren på ED 27D, 33C och 35A.
Gårdar
Föreningen har två stora gårdar som alla medlemmar får nyttja. På gårdarna finns grillar, bärbuskar, sittplatser, sandlåda och flertalet planteringar.
Soprum
Föreningen har både återvinningsrum och soprum på båda gårdarna.
Hobbyrum
Ett hobbyrum finns i källaren på 33B.
UPPLEVELSERNAS GÖTEBORG
Vasastaden är Göteborgs givna essens och ett koncentrat av det göteborgska storstadslivet. Här möter stenhusen från förra sekelskiftet och parkerna de trendiga kaféerna, barerna och stjärnkrogarna. Kombinationen som möter dig är en kosmopolitisk småstadscharm med konstgallerier och korvkiosker i en härlig och alldeles speciell blandning.
MED EN TOUCH AV PARIS
Utelivet i Vasastaden är någonting helt annat än i övriga delar av innerstaden och på Avenyn. Här går man ut för att uppleva smaker, mötas och umgås. Kanske avnjuta en välmixad fördrink eller perfekt skummad cortado innan kvällens middag. Det är inte för inte som stadsdelens restauranger stoltserar med flera av stadens Michelinstjärnor. Hela Vasastaden har en självklar internationell prägel, som inte känns påklistrad, utan helt naturlig.
Det var just med den avsikten stadsplanerarna och arkitekterna drog upp planerna för den nya stadsdelen när den skapades, runt 1860. Målet var att skapa ett göteborgskt Paris eller Wien med breda boulevarder och påkostade byggnader i nyrenässans- och jugendstil. Att göteborgarna månar om Vasastaden har faktiskt gjort den till en av Sveriges mest välbevarade stadsmiljöer från den här tiden. Överallt kryssar cyklar, spårvagnar och barnvagnar fram utan att det någonsin känns trångt eller bullrigt.
VASASTADENS KORV- OCH KONSTKLASSIKERMen en stadsdel blir inte levande bara för att man planerar den så. Den växer och spretar åt de håll den själv vill och det är självklart så att människorna som bor, arbetar och rör sig där sätter sin unika prägel. Därför har Vasastaden också sina anspråkslösa småbutiker, sköna fikahäng, prisvärda lunchhak och klassiska gatukök. Du kanske är en av är de göteborgare som någon gång snubblat in på Sjuans korvbar framåt småtimmarna efter en glad utekväll eller tentapluggat på något av kaféerna längs Vasagatan.
Kvarteren är inte bara hem för kulinariska upplevelser, utan är också ett mecka för konst, musik och allehanda annan kultur. Såväl Röhsska och HDK som Schillerska gymnasiets estetiska program sätter sin prägel på området och det finns hela 20 konstgallerier att välja mellan.
Bland stadsdelens mer framträdande arkitektoniska byggnadsverk märks universitetsbyggnaden vid Vasaparken som knyter ihop studentlivet med Handelshögskolan längst ner mot Haga, där även Universitetsbiblioteket ligger mitt emot. Så det är inte konstigt att Vasagatan är den av studenter på cykel hårdast trafikerade leden i Sverige.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Vasastaden? Kontakta våra mäklare i Göteborg! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!
Ansvarig mäklare