Page is also available in
Fantastiskt projekt med bra läge i Pilar de la Horadada
Pilar de la Horadada, Pilar de la Horadada
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningNybyggda takvåningar med två eller tre sovrum, rymliga terrasser, gemensam pool och härligt läge i Pilar de la Horadada.
Bjurfors Costa Blanca har glädjen att presentera det enastående projektet Thiar Village i Pilar de la Horadada – en exklusiv ny bostadsutveckling som erbjuder en perfekt balans mellan modern bekvämlighet och medelhavscharm. Här finns 24 eleganta bungalowlägenheter och två magnifika villor, där du har chansen att förverkliga din dröm om det perfekta hemmet. Du kan välja mellan markplanslägenheter med privata trädgårdar eller övervåningslägenheter med generösa takterrasser, som bjuder på en hänförande utsikt över de rogivande omgivningarna.
Varje bostad har en öppen och ljus planlösning som förenar vardagsrum och kök, och erbjuder två eller tre sovrum samt två stilfulla badrum, varav ett en-suite till huvudsovrummet. Från vardagsrummet och master bedroom når du enkelt ut till terrassen och trädgården, vilket förstärker känslan av ett harmoniskt inomhus- och utomhusliv. Hemmen levereras fullt utrustade med förinstallerad luftkonditionering, duschskärmar i badrummen, inbyggda garderober i alla sovrum samt en privat parkeringsplats för din bekvämlighet.
Thiar Village erbjuder också ett underbart gemensamt område, där du kan njuta av grönskande trädgårdar, en stor swimmingpool, en avkopplande jacuzzi och en barnpool – den perfekta platsen för att umgås och koppla av. Denna unika utveckling ligger i ett utmärkt läge nära centrum av Pilar de la Horadada, med bekvämt avstånd till alla stadens faciliteter och den genuina spanska atmosfären. På bara några minuter når du de orörda stränderna vid Torre de la Horadada eller kan spendera en dag på den prestigefyllda golfbanan Lo Romero.
Välkommen att kontakta Bjurfors Costa Blanca för mer information!
Garage
*Mars 2026
Pilar de la Horadada är en charmig och levande spansk by året runt med lokal fiskhandel, charkuteributik, skola, sportanläggning med simhall och så klart flera riktigt bra restauranger. Längs med huvudgatan finns flertalet caféer och restauranger blandat med livsmedelsbutiker och dagligvaruhandel. Här är det fortsatt främst lokalbefolkning som bor och lever året runt vilket gör att du inte märker av högtrycket på sommarsäsongen på samma vis som i Torre de la Horadada och Mil Palmeras.
Ett genuint spanskt samhälle att trivas i endast några kilometer från de fantastiska sandstränderna nere vid havet. I restaurangväg kan vi varmt rekommendera La Terrazita de Cristobal och El Gallego för köttälskaren, Vinicore Gastrobar för den som söker efter ett gediget utbud av bra viner och goda tapas samt Casa Araez för en superb helgmeny med bra råvaror.
Det hålls marknad varje fredag där spanjorerna traditionellt köper all frukt och grönt för veckan som kommer. Här hittar du även oliver, färska blommor, leksaker och kläder. Marknaden håller öppet mellan 9-14h.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Pilar de la Horadada? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante så hjälper de gärna dig.
Ansvarig mäklare
Extra kontaktperson