Modern och spektakulär villa
Ciudad Quesada - Rojales, Torrevieja
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningFantastisk villa med flera rum, stor uteplats med egen pool och härlig takterrass med fin utsikt över området i utkanten av omtyckta Rojales.
I lugna och omtyckta området Rojales har vi denna toppmoderna och spektakulära villa med flera sällskapsytor och rum för den stora familjen.
På bottenvåningen har du öppen planlösning med ett ljust vardagsrum och stora glaspartier vilka ger fint ljusinsläpp samt ett fullt utrustat modernt kök med bardisk och vinkyl.
Vidare finns det även ett sovrum med inbyggd garderob och ett badrum med dusch. En våning upp finns ytterligare två sovrum med inbyggda garderober och ett badrum med dusch.
I källarvåningen som är delvis under mark finns en stort garageutrymme samt ett sovrum med badrum en-suite såväl som ett sällskapsrum.
Det finns en solig takterrass med pergola och fin utsikt över de gröna fälten.
På den stora uteplatsen som omringar nästan hela huset finns det gott om plats för utemöbler, loungeutrymmen samt en härlig privat pool.
Här bor du nära natur, den fina golfbanan La Marquesa Golf och endast en kort bilresa ifrån Guardamars vackra stränder.
För mer information kontakta oss gärna på Bjurfors Costa Blanca!
Egen pool om 26 m2
Uteplats + terrass + takterrass
Ciudad Quesada i Rojales kommun ligger söder om Alicante och en och en halv mil norr om Torrevieja. Den charmerande orten var ursprungligen en traditionell by i ett lantbruksområde. Idag finner vi här en fin kombination av äldre och modern arkitektur och det är ett väl fungerande samhälle i sig med tillgång till skola, vård och omsorg.
Quesada är rent och snyggt med många fristående villor och radhus. Här blandas nationaliteter från hela världen, men främst många fastboende spanjorer. Det finns ett stort utbud av saker att se och göra; allt från restauranger och butiker till golfbana och Aquapark. Quesada angränsar till två mycket trevliga spanska byar vilka är Benijófar och Rojales, vilket ger en mer genuin spansk känsla till området. Det finns även flera vandringsleder runt omkring vilket inbjuder till aktivitet. Närheten till allt gör Quesada till ett mycket attraktivt ställe att både bo permanent och semestra på.
Den fantastiska stranden i Guardamar ligger fem till tio minuter bort med bil. Här kan ni njuta av stränder som Moncayo vilken räknas som en av Costa Blancas vackraste och längsta. Badet är barnvänligt utan stenar och med plats för lekplatser, fotboll och beachvolley. Det är en av de få stränder där du kan få lite mer privat utrymme även på sommaren, då det som regel är väldigt mycket folk på samtliga stränder.
Från Quesada tar det endast 30 minuter till Alicante flygplats via AP7.an och det finns inga betalstationer på den sträckan.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Ciudad Quesada i Rojales? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Torrevieja så hjälper de gärna dig.
C/ Lago de Sanabria - Res. Sol de Rojales
0370 Torrevieja
(öppnas i nytt fönster) Visa i Google MapsAnsvarig mäklare
Extra kontaktperson