Trevlig lägenhet bara minuter från havet och stranden
Torrevieja C, Torrevieja
Med ett toppenläge i centrala Torrevieja nära all typ av service såväl som havet och stranden ligger denna lägenhet på andra våningen med balkong.
I centrala Torrevieja nära all typ av nöje och service såväl som havet och flertalet populära stränder ligger denna trevliga lägenhet på andra våningen med balkong. Lägenheten som inger ett mycket gott helhetsintryck består av två separata och rymliga sovrum, ett badrum av bra storlek samt ett vardagsrum och kök i en öppen lösning. Det är från vardagsrummet vi når den privata balkongen som vetter åt öst med plats för mindre sittgrupp.
Bostaden innehar uthyrningslicens och är tack vare sitt läge en god investering med möjlighet till bra återkastning.
För mer information om denna välskötta lägenhet är ni varmt välkomna att kontakta oss på Bjurfors Costa Blanca!
Extra kontaktperson
Privat balkong
Den mest kända semesterorten söder om Alicante är Torrevieja som har förvandlats från en gammal fiskeby till en modern mellanstor stad under de senaste decennierna. Med drygt 100 000 invånare har Torrevieja mångdubblat sin population de senaste 30 åren. Här finns förutom fina sandstränder, badvikar och vackra strandpromenader ett stort urval av affärer, restauranger och barer samt ett rikt nattliv.
Torrevieja ligger 36 km söder om Alicantes flygplats och människor från hela världen har lockats hit av olika anledningar, främst det hälsosamma klimatet med 320 soldagar om året, men även de möjligheter som ett mångkulturellt turistparadis ger. Här finns allt man kan behöva för att leva och bo året om och även om det finns många utländska invånare här, är det fortsatt en myllrande spansk stad med trånga gator och flera små torg.
I den norra delen av Torrevieja, ligger Torre La Mata som kan skryta med sin långa strandpromenad kantad av restauranger och uteställen. Här bor du med direkt närhet in till stan, men slipper befinna dig mitt i myllret. Här kan vi erbjuda alla typer av bostäder i alla möjliga prisklasser – Norra delen av Torrevieja har verkligen något för alla!
Söder om staden efter Mar Azul ligger viken Cala Ferris; vilken erbjuder en fin kontrast till allt runt omkring. Inramat av palmer med små gyllene sanddyner, är detta ett ställe att njuta av en lugn simtur i det kristallklara vattnet eller något att dricka på Restaurante Ferris med terrassen precis bredvid havets skvalpande vågor.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Torrevieja? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Torrevieja så hjälper de gärna dig.