Välutrustad lägenhet i nyskick
Villamartin, Torrevieja
Mycket välutrustad lägenhet i nyskick i påkostat bostadsområde nära golf med trevlig utsikt över det gemensamma poolområdet.
I det påkostade bostadsområdet Soleil i Villamartin med närhet till golf och stort utbud av nöje och service finner vi denna välutrustade och sparsamt använda lägenhet.
Bostaden som består av två sovrum och två badrum varav ett är en-suite (båda med golvvärme) erbjuder även ett stort kök med öppen planlösning till vardagsrummet. Köket har utrustats med vitvaror av mycket hög kvalitet av märken som Bosch och Electrolux - alla oanvända.
Balkongen som är av mycket god storlek når du smidigt via glaspartier från både vardagsrummet och huvudsovrummet och såväl sovrum som vardagsrum och balkong har en mycket trevlig utsikt över det gemensamma poolområdet såväl som närområdet. Här får du gott om soltimmar tack vare ett soligt sydväst-läge.
Som tidigare nämnt är bostaden sparsamt använd och ett sovrum och badrum har aldrig använts. Lägenheten är också utrustad med flera smidiga system, däribland ett styrsystem för bostaden samt ett komplett alarmsystem med rörelsedetektorer igenom bostaden. Samtliga jalusier är elektriska.
Till bostaden hör en privat parkeringsplats i garaget med tillhörande stort förråd och lägre pris på två av de närliggande golfbanorna är inkluderat i ägandet av bostaden.
Bostaden säljes delvis möblerad men möjlighet att förhandla om möblerna separat finns.
För mer information om denna välutrustade lägenhet är ni varmt välkomna att kontakta oss på Bjurfors Costa Blanca!
Ansvarig mäklare
Extra kontaktperson
Mycket trevligt gemensamt poolområde
Solig balkong av god storlek i sydvästläge
Villamartin som ligger strax söder om Playa Flamenca har under en lång tid varit ett attraktivt område för oss svenskar. Mycket tack vare de många golfbanorna i området är det ett grönt, vackert, trivsamt och väletablerat område med en blandning av villor, radhus och lägenheter samt ett stort utbud av restauranger och caféer. Det finns ett flertal mindre shoppingcenter som erbjuder den service du behöver, oftast på gångavstånd.
Ett av våra mest populära områden i Villamartin heter Los Dolses, där vi har förmedlat många bostäder genom åren. Främst beror det på det priviligierade läget, då detta är området i Villamartin som ligger närmast havet men också för att det är relativt nya bostäder med ljusa materialval som marmor och vita PVC-fönster byggda i med mycket charm i spansk stil. Detta kombinerat med flera grönområden och all service på gångavstånd gör det svårt att inte tycka om.
Närheten till de fyra populära golfbanorna Campoamor, Villamartin, Las Ramblas och Las Colinas är ingen nackdel för den som gillar att spela golf. Ett flertal stränder finns på 5-10 minuters bilväg bort såsom Playa Flamenca, La Zenia, Cabo Roig och Campoamor - med andra ord ett stort antal möjligheter att njuta av Medelhavets vågor och sanddynor.
Villamartin Plaza är torget där det händer! Här är det alltid liv och rörelse och det gäller att vara ute i god tid till middagen om du inte bokat bord på någon av de många restaurangerna. Väl värt ett besök om inte annat för att insupa atmosfären och kanske få en skymt av de fina papegojorna högt uppe i palmerna.
En annan mycket trivsam del av Villamartin är området omkring köpcentrumet La Fuente. Här finns flera nybyggda (men färdiga) projekt och även här är det alltid mycket folk i rörelse. Ett belgiskt bageri, en vinbar och ett gediget utbud av barer och restauranger, samt flera mataffärer mitt emellan Campoamors och Las Ramblas golfbana och vidsträckta grönområden gör det till ett attraktivt område både för permanentboende såväl som semesterfirare.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Villamartin? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Torrevieja så hjälper de gärna dig.