Spektakulär takvåning med havsutsikt och fantastiska gemensamma faciliteter på området
Villamartin, Torrevieja
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningMagnifik våning med tre sovrum, två badrum, balkong samt takterrass med underbar vidsträckt utsikt över populära Villamartin
Välkommen till en alldeles fantastisk takvåning med ett utmärkt läge i trevliga Villamartin och med all slags service inom kort avstånd, såsom apotek, mataffär och restauranger. Dessutom ligger områdets största köpcenter, La Zenia Boulevard nära vid och likaså den mysiga lördags marknaden där man kan hitta det mesta.
Vid entrén möts man av en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum och hela lägenheten genomsyras av mycket naturligt ljus och rymd.
Det finns totalt tre sovrum med och två badrum på samma plan och det är utgång till den stora balkongen från vardagsrummet.
En trappa upp finns den enastående takterrassen på 43 m2 där man kan njuta till fullo av vad Spanien har att erbjuda såsom sol och vyer.
Lägenheten är alldeles ny och säljs omöblerad och det ger ett utmärkt läge att sätta sin egen prägel på fastigheten och de gemensamma faciliteterna innefattar bland annat ett framstående pool område, ett träningscenter samt en uppvärmd inomhus pool.
Ett formidabelt boende som motsvarar en femstjärnig hotell upplevelse.
Varmt välkommen att kontakta oss på Bjurfors Costa Blanca för ytterligare information.
Suveränt poolområde samt stora gemensamma umgängesytor kring hela urbanisationen
Otroliga utomhusytor i två plan med en fantastisk utsikt
Villamartin som ligger strax söder om Playa Flamenca har under en lång tid varit ett attraktivt område för oss svenskar. Mycket tack vare de många golfbanorna i området är det ett grönt, vackert, trivsamt och väletablerat område med en blandning av villor, radhus och lägenheter samt ett stort utbud av restauranger och caféer. Det finns ett flertal mindre shoppingcenter som erbjuder den service du behöver, oftast på gångavstånd.
Ett av våra mest populära områden i Villamartin heter Los Dolses, där vi har förmedlat många bostäder genom åren. Främst beror det på det priviligierade läget, då detta är området i Villamartin som ligger närmast havet men också för att det är relativt nya bostäder med ljusa materialval som marmor och vita PVC-fönster byggda i med mycket charm i spansk stil. Detta kombinerat med flera grönområden och all service på gångavstånd gör det svårt att inte tycka om.
Närheten till de fyra populära golfbanorna Campoamor, Villamartin, Las Ramblas och Las Colinas är ingen nackdel för den som gillar att spela golf. Ett flertal stränder finns på 5-10 minuters bilväg bort såsom Playa Flamenca, La Zenia, Cabo Roig och Campoamor - med andra ord ett stort antal möjligheter att njuta av Medelhavets vågor och sanddynor.
Villamartin Plaza är torget där det händer! Här är det alltid liv och rörelse och det gäller att vara ute i god tid till middagen om du inte bokat bord på någon av de många restaurangerna. Väl värt ett besök om inte annat för att insupa atmosfären och kanske få en skymt av de fina papegojorna högt uppe i palmerna.
En annan mycket trivsam del av Villamartin är området omkring köpcentrumet La Fuente. Här finns flera nybyggda (men färdiga) projekt och även här är det alltid mycket folk i rörelse. Ett belgiskt bageri, en vinbar och ett gediget utbud av barer och restauranger, samt flera mataffärer mitt emellan Campoamors och Las Ramblas golfbana och vidsträckta grönområden gör det till ett attraktivt område både för permanentboende såväl som semesterfirare.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Villamartin? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Torrevieja så hjälper de gärna dig.