Hoppa till innehåll

Page is also available in 

duplex-frontal-nova-ii

Nybyggda radhus några meter från Medelhavet

  • 4 rum
  • 429 900 €

Las Higuericas, Pilar de la Horadada

Nova II - Townhouse

  • Nyproduktion
Frånpris:
429 900 €
Antal rum:
4
Antal sovrum:
3
Antal badrum:
2
Byggyta:
99 kvm
Tomtarea:
105 kvm
Ref:
Nova II
Typ:
Radhus
Balkongyta:
20 kvm
Terrassyta:
79 kvm
Takterrass:
Ja
Pool:
Ja

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Alex Aciobanitei

Sales & New Development Manager

Torrevieja
Alex Aciobanitei

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Nybyggda radhus några meter från Medelhavet

Moderna radhus med tre sovrum, privata takterrasser och stora uteplatser, nära den vackra stranden Las Higuericas, Torre de la Horadada.

Beskrivning

Välkommen till Nova II, ett enastående bostadsprojekt beläget bara ett stenkast från den fantastiska stranden Las Higuericas i Torre de la Horadada. Detta exklusiva projekt erbjuder ett urval av hem som är designade för att passa din livsstil, oavsett om du drömmer om charmiga markplanslägenheter med privata trädgårdar, eleganta övervåningslägenheter med rymliga balkonger och soliga takterrasser, eller rymliga radhus för dig som söker mer utrymme och lyxiga utomhusytor.

Radhusen i Nova II är vackert designade med 99 kvm boyta fördelat över två våningsplan, samt en spektakulär takterrass som blir en perfekt oas. På bottenvåningen hittar du ett ljust och inbjudande vardagsrum med en öppen planlösning som inkluderar kök och matplats – en idealisk miljö för både avkoppling och sociala tillställningar. Här finns också ett rymligt sovrum med inbyggd garderob och ett modernt, fullt utrustat badrum. På framsidan av huset finns en privat terrass med direkt access från vardagsrummet och en dedikerad parkeringsplats, medan baksidan erbjuder ytterligare en terrass som nås från köket och sovrummet – perfekt för att njuta av det härliga medelhavsklimatet.

På övervåningen finns två rymliga och smakfullt utformade sovrum, båda med inbyggda garderober och tillgång till varsin privat terrass – en lugn plats för avkoppling. Ett andra fullt utrustat badrum kompletterar planlösningen och erbjuder både funktionalitet och stil för boende och gäster. Takterrassen är höjdpunkten i bostaden, en sann fristad med gott om plats för solstolar, utemöbler, en jacuzzi och enastående panoramautsikt över Medelhavet – perfekt för avkoppling eller sociala tillställningar.

Varje hem i Nova II levereras med en rad högkvalitativa funktioner, inklusive förinstallerad kanaliserad luftkonditionering, ett paket med vitvaror för köket, ett aerotermiskt system för varmvatten, golvvärme i badrummen för extra komfort, moderna duschväggar och ett paket med utomhusbelysning som förhöjer uteplatserna.

Nova II erbjuder dessutom ett vackert gemensamt område där de boende kan njuta av en uppfriskande pool omgiven av lummiga grönområden, vilket skapar en oas för avkoppling och nöje. Läget är oslagbart, bara några meter från det turkosa vattnet och de gyllene sandstränderna vid Las Higuericas. Inom en kort bilresa når du större shoppingcenter, prestigefyllda golfbanor och de livliga städerna Torrevieja och Cartagena, vilket gör att allt du behöver finns nära till hands.

Oavsett om du letar efter ditt drömboende för semestern eller en bostad för året runt, erbjuder Nova II den perfekta kombinationen av modern komfort, kustnära charm och enastående bekvämlighet. Kontakta oss idag för mer information eller för att boka en visning av dessa fantastiska bostäder.

Välkommen att kontakta Bjurfors Costa Blanca för mer information!

Planritning

Planlösning
Planlösning
Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Radhus
Frånpris
429 900 €
Rum
4
Antal sovrum
3
Max antal sovrum
3
Antal badrum
2
Byggyta
99 kvm
Tomtarea
105 kvm
Trädgård
Ja

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Radhus med takterrass
Byggår
2026*

*Januari 2026

Uteplats/balkong

Takterrass
Ja

Exteriör

Pool
Ja
Balkong
Ja
Balkongyta
20 kvm
Terrass
Ja
Terrassyta
79 kvm

Avstånd

Strand
250 m
Hav
250 m
Shoppingcenter
2200 m
Livsmedelsbutik
1800 m
Golfbana
7600 m
Flygplats
62300 m
Sjukhus
2800 m

Om Pilar de la Horadada

Att bo och leva i Pilar de la Horadada

Pilar de la Horadada är en charmig och levande spansk by året runt med lokal fiskhandel, charkuteributik, skola, sportanläggning med simhall och så klart flera riktigt bra restauranger. Längs med huvudgatan finns flertalet caféer och restauranger blandat med livsmedelsbutiker och dagligvaruhandel. Här är det fortsatt främst lokalbefolkning som bor och lever året runt vilket gör att du inte märker av högtrycket på sommarsäsongen på samma vis som i Torre de la Horadada och Mil Palmeras.

Ett genuint spanskt samhälle att trivas i endast några kilometer från de fantastiska sandstränderna nere vid havet. I restaurangväg kan vi varmt rekommendera La Terrazita de Cristobal och El Gallego för köttälskaren, Vinicore Gastrobar för den som söker efter ett gediget utbud av bra viner och goda tapas samt Casa Araez för en superb helgmeny med bra råvaror.

Det hålls marknad varje fredag där spanjorerna traditionellt köper all frukt och grönt för veckan som kommer. Här hittar du även oliver, färska blommor, leksaker och kläder. Marknaden håller öppet mellan 9-14h. 

Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Pilar de la Horadada? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante så hjälper de gärna dig.

Karta

Nova II - Townhouse

Nova II - Townhouse

03191 Pilar de la Horadada

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Mäklare

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder