Hoppa till innehåll

Elegant renoverad takvåning, 50 m till havet i eftertraktade Torre de la Horadada

  • Såld, 2025-07-12
  • Exklusiv
  • 4 rum
  • 239 000 €

Torre de la Horadada, Pilar de la Horadada

C/ Los Arenales - Edf. Alpes V

Pris:
239 000 €
Antal rum:
4
Antal sovrum:
3
Antal badrum:
1
Byggyta:
97 kvm
Ref:
PF1586
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
1 av 1
Balkong:
Ja
Terrass:
Ja
Takterrass:
Ja

Ansvarig mäklare

Daniel Hennemann

Real Estate Agent

Torrevieja
Daniel Hennemann

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Vill du också sälja din bostad?

Fyll i formuläret nedan så hjälper vi dig!

Film och 3D

Film

Area 360

Om Torre de la Horadada

Om området

Om du söker efter en genuin spansk by precis vid stranden, kan Torre de la Horadada vara alternativet för dig! Här blandas äldre sommarstugor i spansk stil med nyproducerade bostäder med modernare snitt.

Byn har ett mycket priviligierat läge bredvid några av södra Costa Blancas bästa stränder. Sommartid är det fullt ös i området och Playa Jesuitas sjuder av liv och rörelse med strandbaren som funkar lika bra till lunch som till kvällens drink.

På vinterhalvåret är det en helt annan lunk, lugnet som råder ger utrymme till reflektion och egenvård till ljudet av vågor som slår. En del ställen stänger, men tillräckligt många bra restauranger likt Cerverceria Torremar är öppna för att servera medelhavskost till övervintrande och permanent boende. Med högkvalitativa råvaror bjuds här på tapas som är svåra att finna någon annanstans.

Torre de la Horadada skryter med ett vackert torg omringat av träd och restauranger, samt en lång härlig strandpromenad. Tack vare en mindre kuperad omgivning är närområdet lättillgängligt både via gång och cykel.

Dialprix står för grundutbudet när det är dags att handla mat men fler affärer med bra sortiment finns i Pilar de la Horadada som är huvudkommunort endast 1,5 km bort. Det är en charmig och levande by året runt med lokal fiskhandel, charkuteributik, skola, sportanläggning med simhall och så klart flera riktigt bra restauranger.

Liknande bostäder