Hoppa till innehåll

Page is also available in 

Exklusiva nya villor i San Miguel de Salinas

  • 4 rum
  • 399 900 €

San Miguel de Salinas, Torrevieja

Villas de la Sal

  • Nyproduktion
Frånpris:
399 900 €
Antal rum:
4
Antal sovrum:
3
Antal badrum:
2
Byggyta:
107 kvm
Tomtarea:
332 kvm
Ref:
Villas de la Sal
Typ:
Villa
Terrassyta:
86 kvm
Pool:
Ja

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Alex Aciobanitei

Sales & New Development Manager

Kontakta mig

La Mata

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Exklusiva nya villor i San Miguel de Salinas

Bara tre villor kvar! Enplansvilla med tre sovrum, takterrass och rymliga tomter i vackra San Miguel de Salinas.

Beskrivning

Upptäck ditt drömhem i hjärtat av San Miguel de Salinas med det exklusiva projektet Villas de la Sal, noggrant utformat för dig som uppskattar naturen och den spanska livsstilen. Villorna erbjuder komfort, stil och lugn och är en unik möjlighet att säkra ditt eget paradis vid Medelhavet med endast tre villor kvar.

Den standardiserade villan har 107 kvm välplanerad boyta fördelad på en våning med en modern öppen planlösning som smidigt förbinder köket med de rymliga vardags- och matplatserna och skapar en ljus och välkomnande atmosfär. Varje villa inkluderar tre rymliga sovrum med inbyggda garderober och två eleganta badrum som garanterar bekvämlighet för hela familjen.

En av de mest imponerande funktionerna är den stora takterrassen på 86 kvm, en perfekt plats för solbad, sociala tillställningar eller avkoppling. Här finns möjligheter att skapa en chillout-yta, lägga till utemöbler, ha grillkvällar eller installera en jacuzzi för att lyfta din utomhusupplevelse. Alla rum i villan har direkt tillgång till vackert designade terrasser och en lummig trädgård som smidigt förenar inomhus- och utomhuslivet.

De återstående villorna ligger på generöst tilltagna tomter på mellan 323 och 356 kvm, vilket ger gott om utrymme för privat parkering, anlagda trädgårdar och mysiga uteplatser. För dig som söker lite extra lyx finns möjligheten att lägga till en privat pool och anpassa din villa helt efter dina behov och önskemål.

Villas de la Sal ligger i ett lugnt område nära centrum av San Miguel de Salinas, där du hittar ett stort utbud av bekvämligheter som stormarknader, butiker, skolor, banker, apotek och ett fantastiskt urval av restauranger och kaféer. Bara en kort bilresa bort finns världsklassiga golfbanor, de fantastiska blåflaggade stränderna i Torrevieja och Orihuela Costa samt La Zenia Boulevard, det största shoppingcentret i området.

Med endast tre villor kvar är detta en sällsynt chans att äga ett modernt och högkvalitativt hem i ett av Costa Blancas mest eftertraktade områden, perfekt som permanent bostad, semesterhem eller en fantastisk investering för att njuta av Medelhavets livsstil till fullo.

Välkommen att kontakta Bjurfors Costa Blanca för mer information eller för att boka din visning!

Bilder

Planritning

Planlösning
Planlösning
Planlösning
Planlösning
Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Villa
Frånpris
399 900 €
Rum
4
Antal sovrum
3
Max antal sovrum
3
Antal badrum
2
Byggyta
107 kvm
Tomtarea
332 kvm
Trädgård
Ja

Byggnadssätt

Byggnadstyp
1 plan villa med takterrass
Byggår
2025*

*Dec. 2025

Exteriör

Pool
Ja
Terrass
Ja
Terrassyta
86 kvm

Avstånd

Strand
9800 m
Hav
9800 m
Shoppingcenter
6800 m
Livsmedelsbutik
1300 m
Golfbana
6800 m
Sjukhus
8700 m

Om San Miguel de Salinas

Att bo i San Miguel de Salinas

För dig som söker det genuina spanska och inte är beroende av det absolut kustnära läget kan den lilla jordbruksbyn San Miguel de Salinas vara ett alternativ. Byn ligger belägen på en höjd cirka 10km från kusten med vacker utsikt över apelsinlundarna och saltsjöarna.

San Miguel de Salinas har två kommunala skolor upp till gymnasienivå i byn samt den välrenommerade “El Limonar International School” inom kommungränsen. I byn finner du alla tänkbara faciliteter såsom bank, post, välsorterade matvarubutiker, slaktare, fiskaffär, bageri etc.

Det finns ett stor utbud av restauranger och barer i byn, där ”Las Cuevas” är den restaurang som sticker ut bland konkurrenterna. Insprängd i gamla grottor har man skapat en gemytlig atmosfär där internationella anrättningar får smaklökarna att slå kullerbyttor – ett måste när man besöker San Miguel de Salinas.

Bara ett stenkast, eller varför inte ett golfslag, från San Miguel de Salinas ligger den spektakulära mästerskapsbanan Las Colinas Golf and Country Club. Banan som stått värd för kvaltävlingar till Europa Touren håller alltid mycket hög kvalitet avseende såväl banans status samt kringservice.

För den cykelintresserade finns många härliga småvägar att ge sig ut på inom kommunen. Ett guldkorn är den tighta, slingrande CV-952. Vägen tar dig på en fantastiskt vacker, och stundtals utmanande tur i kuperad terräng bland apelsin och citrusodlingar via den härliga restaurangen Rebate hela vägen ut till havet! Ett stopp på Rebate är något som kan rekommenderas för att släcka törsten och ladda batterierna.

Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i San Miguel de Salinas? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Torrevieja så hjälper de gärna dig.

Karta

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder