Inbjudande villa med privat pool i mysiga San Luis
Torreta – La Siesta – El Chaparral, Torrevieja
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningLjus enplansvilla med två sovrum och ett badrum samt rymlig tomt med parkering.
Välkommen till denna charmiga och välskötta villa i hjärtat av eftertraktade San Luis – ett område uppskattat för sin lugna atmosfär, sin närhet till service och sina många grönområden. Här bor du bekvämt och privat med allt du behöver inom räckhåll. San Luis är ett av Torreviejas mest omtyckta områden, känt för sin trygghet, sitt behagliga tempo och sin närhet till både natur och stadspuls. På kort promenadavstånd finns ett brett utbud av restauranger, barer, caféer, apotek, vårdcentral, veterinär, bageri, matbutiker, frisörer och busshållplatser som smidigt tar dig vidare mot centrum och stränderna. Dessutom gränsar området till naturreservatet La Mata – perfekt för promenader, cykelturer och avkoppling i natursköna omgivningar.
Vid infarten möts du av en lättskött tomt om nästan 300 m² i soligt sydvästläge, idealisk för dig som vill njuta av långa dagar utomhus. Trädgården är genomtänkt planerad för avkoppling och minimalt underhåll, och mitt i denna oas ligger den privata, nyligen renoverade poolen – redo för många härliga dopp.
Intill poolområdet finns gott om plats för loungemöbler, solsängar och sociala ytor, både i sol och skugga. Det välutrustade uteköket gör det enkelt att bjuda in till grillkvällar och måltider al fresco. Här finns även en trivsam veranda framför poolen, som blir en naturlig samlingsplats från morgonkaffe till sena sommarkvällar. Tack vare solpanelerna på taket hålls energikostnaderna nere – en modern fördel som höjer både komfort och värde.
Huset har två praktiska entrédörrar som skapar flexibilitet och en smidig planlösning. Inne möts du av ett separat, rymligt och ljust kök med gott om arbetsytor och plats för matbord – perfekt för dig som uppskattar matlagning och socialt umgänge. Det stora vardagsrummet i vinkel ger generös rymd och erbjuder flera möbleringsalternativ, oavsett om du vill skapa mysiga hörn eller en mer öppen social miljö.
Det fräscha badrummet är klätt i vackert blått kakel och utrustat med dusch. De två sovrummen har fint ljusinsläpp och är försedda med aircondition för sval och behaglig sömn även under varma sommardagar. För extra förvaring finns ett stort, praktiskt förråd med ingång från trädgården – perfekt för cyklar, trädgårdsredskap och utemöbler, och en detalj som förenklar vardagen ytterligare.
Detta är en villa som kombinerar charm, funktionalitet och livskvalitet på bästa sätt. Kontakta oss på Bjurfors redan idag för att uppleva bostaden på plats.



Rymlig pool om 23 m² i soligt läge med trevliga och generösa umgängesytor.
Lättskött och rymlig tomt om 296 m² med möjligheter till både sol och skugga hela dagen.
Den mest kända semesterorten söder om Alicante är Torrevieja som har förvandlats från en gammal fiskeby till en modern mellanstor stad under de senaste decennierna. Med drygt 100 000 invånare har Torrevieja mångdubblat sin population de senaste 30 åren. Här finns förutom fina sandstränder, badvikar och vackra strandpromenader ett stort urval av affärer, restauranger och barer samt ett rikt nattliv.
Torrevieja ligger 36 km söder om Alicantes flygplats och människor från hela världen har lockats hit av olika anledningar, främst det hälsosamma klimatet med 320 soldagar om året, men även de möjligheter som ett mångkulturellt turistparadis ger. Här finns allt man kan behöva för att leva och bo året om och även om det finns många utländska invånare här, är det fortsatt en myllrande spansk stad med trånga gator och flera små torg.
I den norra delen av Torrevieja, ligger Torre La Mata som kan skryta med sin långa strandpromenad kantad av restauranger och uteställen. Här bor du med direkt närhet in till stan, men slipper befinna dig mitt i myllret. Här kan vi erbjuda alla typer av bostäder i alla möjliga prisklasser – Norra delen av Torrevieja har verkligen något för alla!
Söder om staden efter Mar Azul ligger viken Cala Ferris; vilken erbjuder en fin kontrast till allt runt omkring. Inramat av palmer med små gyllene sanddyner, är detta ett ställe att njuta av en lugn simtur i det kristallklara vattnet eller något att dricka på Restaurante Ferris med terrassen precis bredvid havets skvalpande vågor.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Torrevieja? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Torrevieja så hjälper de gärna dig.
Ansvarig mäklare
Extra kontaktperson