Hoppa till innehåll

Nybyggda enplansvillor med fantastiskt läge i Ciudad Quesada

  • 4 rum
  • 476 000 €

Rojales – Ciudad Quesada, Vega Baja

Duly Lo Marabu Villas - Nova

  • Nyproduktion
Frånpris:
476 000 €
Antal rum:
4
Antal sovrum:
3
Antal badrum:
2
Byggyta:
107 kvm
Tomtarea:
263 kvm
Ref:
Villas NOVA
Typ:
Villa
Terrassyta:
60 kvm
Takterrass:
Ja
Pool:
Ja

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Alex Aciobanitei

Sales & New Development Manager

Torrevieja
Alex Aciobanitei

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Nybyggda enplansvillor med fantastiskt läge i Ciudad Quesada

Moderna villor med tre sovrum, privat pool och takterrass nära alla bekvämligheter i Ciudad Quesada

Beskrivning

Välkommen till Villas Lo Marabu, ett exklusivt projekt med 50 fristående villor som erbjuder en unik möjlighet att skapa ditt drömhem i en fantastisk medelhavsmiljö med rymliga tomter från 254 till 449 kvm och med tre exceptionella modeller att välja mellan — Nova, Juliet och Vega – var och en designad för att kombinera modern estetik med högsta standard av komfort och lyx, perfekt för dem som söker en premium livsstil

Villa Nova spänner över 107 kvm på en våning och är genomtänkt designad med ett modernt vardagsrum/matsal och ett kök i öppen planlösning, tre sovrum med inbyggda garderober och två badrum, inklusive ett badrum till det stora sovrummet, med direkt tillgång från vardagsrummet och sovrummen till trädgården, terrasser och privat pool.

Den soliga takterrassen, som nås via yttre trappor, ger gott om plats för solstolar, ett utekök, en grill, en jacuzzi och inkluderar ett grovkök under trappan.

Alla villor levereras fullt utrustade och möblerade, så att du enkelt kan flytta in och bara ta med dina personliga tillhörigheter, medan Villas Lo Marabus privilegierade läge placerar dig inom gångavstånd från restauranger, stormarknader, butiker och kaffebarer, med flera golfbanor. banor och stora köpcentra bara en kort bilresa bort, liksom de fantastiska blåflaggade stränderna i Guardamar del Segura, Torrevieja och Orihuela Costa

Kontakta Bjurfors Costa Blanca idag för att lära dig mer och ta det första steget mot att äga ditt drömhus i denna enastående utveckling.

Planritning

Planlösning
Planlösning
Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Villa
Frånpris
476 000 €
Rum
4
Antal sovrum
3
Max antal sovrum
3
Antal badrum
2
Byggyta
107 kvm
Tomtarea
263 kvm
Trädgård
Ja

Byggnadssätt

Byggnadstyp
1 plan med takterrass
Byggår
2026*

*850

Uteplats/balkong

Takterrass
Ja

Exteriör

Pool
Ja
Terrass
Ja
Terrassyta
60 kvm

Privat pool

Avstånd

Strand
6900 m
Hav
6900 m
Shoppingcenter
850 m
Livsmedelsbutik
190 m
Golfbana
3900 m
Flygplats
37400 m
Sjukhus
600 m

Om Rojales – Ciudad Quesada

Att bo i Ciudad Quesada

Ciudad Quesada i Rojales kommun ligger söder om Alicante och en och en halv mil norr om Torrevieja. Den charmerande orten var ursprungligen en traditionell by i ett lantbruksområde. Idag finner vi här en fin kombination av äldre och modern arkitektur och det är ett väl fungerande samhälle i sig med tillgång till skola, vård och omsorg.

Quesada är rent och snyggt med många fristående villor och radhus. Här blandas nationaliteter från hela världen, men främst många fastboende spanjorer. Det finns ett stort utbud av saker att se och göra; allt från restauranger och butiker till golfbana och Aquapark. Quesada angränsar till två mycket trevliga spanska byar vilka är Benijófar och Rojales, vilket ger en mer genuin spansk känsla till området. Det finns även flera vandringsleder runt omkring vilket inbjuder till aktivitet. Närheten till allt gör Quesada till ett mycket attraktivt ställe att både bo permanent och semestra på.

Den fantastiska stranden i Guardamar ligger fem till tio minuter bort med bil. Här kan ni njuta av stränder som Moncayo vilken räknas som en av Costa Blancas vackraste och längsta. Badet är barnvänligt utan stenar och med plats för lekplatser, fotboll och beachvolley. Det är en av de få stränder där du kan få lite mer privat utrymme även på sommaren, då det som regel är väldigt mycket folk på samtliga stränder.

Från Quesada tar det endast 30 minuter till Alicante flygplats via AP7.an och det finns inga betalstationer på den sträckan.

Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Ciudad Quesada? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante eller Torrevieja så hjälper de gärna dig.

Karta

Duly Lo Marabu Villas - Nova

Duly Lo Marabu Villas - Nova

Vega Baja

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Vill du veta mer om bostaden?

Liknande bostäder