Hoppa till innehåll

Renoverad och rymlig villa med privat pool i San Fulgencio

  • 8 rum
  • 699 000 €

La Marina – San Fulgencio, Vega Baja

C/ Arcipreste de Hita - La Marina

Pris:
699 000 €
Antal rum:
8
Antal sovrum:
4-7
Antal badrum:
5
Byggyta:
187 kvm
Tomtarea:
585 kvm
Ref:
T1268
Typ:
Villa
Balkong:
Ja
Terrass:
Ja
Pool:
Ja

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Daniel Hennemann

Real Estate Agent

Torrevieja
Daniel Hennemann

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Renoverad och rymlig villa med privat pool i San Fulgencio

Rymlig bostad med fyra till sju sovrum, fyra badrum, garage och lättskött tomt med privat pool – perfekt för familj och gäster.

Beskrivning

Välkommen till denna stilfulla och generösa villa på en solig och privat tomt om 585 m² i omtyckta San Fulgencio, Alicante – ett hem som förenar modern komfort, flexibla ytor och ett attraktivt läge på Costa Blanca.

Redan vid ankomsten möts du av en inbjudande fastighet där utemiljön står i fokus. Den privata poolen omges av stora umgängesytor med gott om plats för solstolar, loungegrupp och middagar under bar himmel. Här skapas en naturlig samlingspunkt för familj och vänner, perfekt för både lugna vardagar och sociala tillställningar. Tomten är smakfullt anlagd med fruktträd och erbjuder stora möjligheter för den nya ägaren att sätta sin egen prägel, oavsett om drömmen är en prunkande medelhavsträdgård, extra uteplatser eller ett utekök.

Ett mycket rymligt garage ger gott om plats för bil, förvaring eller hobbyverksamhet. Dessutom finns en imponerande källardel om hela som idag används av nuvarande ägare för egen verksamhet. Här öppnas en värld av möjligheter för nästa ägare – perfekt som hemmakontor, studio, gym eller extra boendeytor. Källarplanet rymmer flera rum i olika storlekar, tvättstuga, badrum, vinrum samt bastu som sätter guldkant på tillvaron och erbjuder vardagslyx.

Bottenplanet präglas av ljus, rymd och sociala ytor. Här möts kök och vardagsrum i en öppen, modern planlösning där stora glaspartier suddar ut gränsen mellan inne och ute och leder blicken mot poolområdet. Vardagsrummet är mycket rymligt och erbjuder plats för både soffgrupp och matbord. Köket är stilrent utformat i mörka, moderna färger och fullt utrustat med kvalitativa vitvaror från Bosch – en perfekt miljö för vardagsmatlagning och festliga middagar. På detta plan finns även ett sovrum och ett elegant badrum, vilket gör våningen idealisk för gäster eller familjemedlemmar som önskar allt i ett plan.

En trappa upp finns villans privata del med totalt tre rymliga sovrum och två badrum, varav ett en-suite. Master bedroom är en riktig oas med walk-in closet och direkt utgång till balkong med härlig utsikt över poolområdet – en perfekt plats att starta dagen med morgonkaffet eller avsluta kvällen i stillhet. Även ett av de andra sovrummen har utgång till balkongen, vilket förstärker känslan av ljus och rymd. Samtliga sovrum erbjuder god förvaring.

Hela huset genomsyras av stora fönsterpartier som släpper in generöst med ljus och skapar en luftig och trivsam atmosfär. Villan är genomgående uppdaterad och renoverad med omsorg, vilket gör att du kan flytta in och njuta direkt utan omfattande renoveringar.

San Fulgencio är ett charmigt och levande samhälle med all nödvändig service för ett bekvämt vardagsliv. Här finns mataffärer, restauranger, caféer, apotek, vårdcentral, skolor och annan närservice inom kort avstånd. Området har en genuin spansk atmosfär och är mycket populärt bland internationella boende. De vackra stränderna vid Guardamar del Segura ligger bara en kort bilresa bort, liksom flera uppskattade golfbanor. Alicante-Elche flygplats nås på cirka trettio minuter med bil, vilket gör bostaden lättillgänglig för både permanentboende och som semesterbostad.

Detta är en villa som verkligen erbjuder det lilla extra. Varmt välkommen att kontakta oss på Bjurfors Costa Blanca för mer information eller för att boka visning.

Planritning

Planlösning
Planlösning
Planlösning
Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Villa
Pris
699 000 €
Rum
8
Antal sovrum
4
Max antal sovrum
7
Antal badrum
5
Byggyta
187 kvm
Tomtarea
585 kvm
Trädgård
Ja

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Villa med privat pool
Byggår
2013

Driftskostnad (per år)

Fastighetsskatt/Avgift
1 136 €

Energideklaration

Utförd
Beställd

Exteriör

Pool
Ja
Balkong
Ja
Terrass
Ja

Underbar privat pool med stora umgängesytor.

Tomt med många möjligheter samt en balkong på första våningen.

Avstånd

Strand
4400 m
Hav
3600 m
Shoppingcenter
2700 m
Livsmedelsbutik
900 m
Golfbana
9900 m
Flygplats
28600 m
Sjukhus
17300 m

Om Alicante

Att bo i Alicante

Vackra Alicante ligger i en bukt precis vid Medelhavet längs den kända kustremsan Costa Blanca – den vita kusten. Staden är störst inom Alicanteprovinsen och dessutom ”huvudstad”, vilket innebär att här hittar du allt! Historia, kultur, arkitektur, shopping, restauranger och bad.

Redan för drygt 3 000 år sedan härskade både grekerna, som grundade staden och romarna här och under 700-talet flyttade morerna hit och bosatte sig vid foten av berget Benancantil som idag är ett landmärke i Alicante. Den magnifika borgen Santa Bárbara hittar vi på toppen av berget som är en av Europas äldsta medeltida fästningar och uppfördes på 1500-talet och här, 186 meter över havet, hade de bra uppsikt över eventuella närmanden från sina trätobröder.

Alicante är en bra shoppingstad med många roliga butiker och butikskedjor. Utbudet är stort och det finns allt från kläder och skor till inredning och antikvariat. Det finns ett helt kvarter med bara bröllopsbutiker. Saluhallen är väl värt ett besök och hit går spanjorerna själva för att handla de bästa råvarorna. Strax utanför Alicante ligger många skofabriker där man också kan handla skor från deras egna butiker.

Alicante erbjuder ett stort utbud av restauranger i alla kategorier från eleganta till trendiga, från exklusiva till enklare barer. Fisk och skaldjur levereras färska varje dag och korv och kött produceras i bergen i närheten av Alicante. I El Barrio, gamla stan, trängs tapasrestaurangerna och här kan man äta många små goda rätter, färskt bröd, oliver och ostar med mera. I de här kvarteren finns också diskoteken som öppnar upp sent på kvällen.

Kommunikation

Flygplatsen ligger cirka 15 minuter från stadskärnan och det är enkelt att ta sig därifrån med buss eller bil. Inom staden tar man sig enklast fram med buss, taxi eller spårvagn. Stadsbussar går till alla områden i staden och till Alicantes förorter och spårvagnar avgår från centralstationen Mercado i riktning mot stranden San Juan och kuststaden El Campello och ansluter även till ”Trenet” (smalspårigt tåg) som går längs kusten norr om Alicante och till Benidorm och Denia. Tack vare det fantastiska landskapet längs vägen är ”Trenet” populärt bland besökare. Till Madrid kommer man på 2 timmar och 15 minuter med snabbtåget.

Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Alicante? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante så hjälper de gärna dig.

Karta

C/ Arcipreste de Hita - La Marina

C/ Arcipreste de Hita - La Marina

03177 Vega Baja

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Vill du veta mer om bostaden?