Markplanslägenhet 300 m från havet i eftertraktade Mil Palmeras
Mil Palmeras, Pilar de la Horadada
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningVälskött bostad med två sovrum, två badrum ( varav ett en-suite ) och mysig terrass
Välkommen till denna lägenhet i den eftertraktade urbanisationen Playa Elisa I, där komfort och stil möts på bästa sätt.
Bostaden ligger endast 300 meter från den gyllene sandstranden som är en av de vackraste i området.
Mil Palmeras är känt för sina fantastiska stränder, trevliga restauranger och charmiga butiker. Här kan du njuta av en avslappnad livsstil med närhet till alla bekvämligheter du behöver och området erbjuder även utmärkta möjligheter för vattensporter, cykling och promenader längs kusten.
Väl inne erbjuds en ljus och luftig lägenhet med två sovrum och två badrum, varav ett en-suite till master bedroom, perfekt för dig som söker ett bekvämt boende nära havet.
Den öppna planlösningen mellan vardagsrum och kök skapar en inbjudande atmosfär, där det moderna köket sticker ut med sina stilrena vita luckor och förvaringsmöjligheter.
Lägenhetens kanske främsta kvaliteter är det mycket trevliga markplansläget och den generösa terrassen om hela 29 m². Terrassen vetter in mot den lugna innerdelen av urbanisationen och poolområdet, vilket ger ett behagligt och avskilt läge utan att du störs av vägen utanför. Här kan dagens första kaffe avnjutas i morgonsolen, och solen fortsätter att värma terrassen ungefär fram till lunchtid – perfekt för långa frukostar, avkoppling och umgänge under årets många soliga dagar. Tack vare markplansläget är det enkelt att röra sig mellan bostaden och terrassen, vilket gör boendet särskilt lättillgängligt och praktiskt.
Bostaden har fått flera smarta förbättringar, såsom myggnät i alla glaspartier, infraröda värmeelement i taket i vardagsrummet samt elektriska markiser.
Inom urbanisationen finns ett fint poolområde som nyligen har uppdaterats och fått ett fräscht och mer inbjudande uttryck. Poolmiljön blir en naturlig samlingspunkt under de varmare månaderna och passar lika bra för en uppfriskande simtur som för lugna stunder i solen.
I anslutning till poolen finns dessutom två uteduschar, vilket är mycket praktiskt efter ett dopp eller när man kommer tillbaka från stranden. Det finns även trevliga gemensamma ytor där boende kan umgås och njuta av det spanska klimatet.
Varmt välkommen att kontakta oss på Bjurfors Costa Blanca idag för att boka din privata visning.



Trivsamt poolområde i nära anslutning till bostaden, med härliga umgängesytor för avkoppling och socialt umgänge
Rymlig terrass med plats för loungegrupp och solstolar
Angränsande norrut till Torre de la Horadada ligger Mil Palmeras som sedan början på 80-talet har varit ett mycket populärt resmål för svenskar när det gäller att köpa bostad, både för semesterboende och permanentboende. Det finns en anledning till att de första husen som byggdes här under denna tid kallas för ”Vikingos”.
Denna by lever helt klart upp på sommaren då det kryllar av folk på de många restaurangerna längs med gågatan ett stenkast från havet, men många har även hittat sin plats i byn på vintern, då tempot är mycket lugnare.
Runt omkring byn finns många grönområden och promenadstråk, som uppmanar till aktivitet. Mil Palmeras och Torre de la Horadada binds samman av Pueblo Latino och närorterna har vuxit ihop de senaste åren vilket gör att det finns ett större utbud av restauranger och service på gångavstånd.
Mil Palmeras som rakt översatt blir de 1000 palmerna, har långa vita sandstränder att skryta med som kantar Medelhavet. Samtliga strandkiosker eller Chiringuitos här har öppet året runt, vilket bidragit mycket till att området hålls mer levande och aktivt hela året. Kommunen gör sitt för att erbjuda gratis aktiviteter på helgerna under vinterhalvåret i form av bland annat yoga och zumba vilket konstant ökar i popularitet bland de som bor här under lågsäsong.
Pilar de la Horadada, Torre de la Horadada och Mil Palmeras ligger längs vid kustvägen N-332 och är lättillgängligt från Alicante flygplats (45 min biltur) genom motorvägen AP-7.
Ansvarig mäklare
Extra kontaktperson