Hoppa till innehåll

Markplanslägenhet med solig terrass i söderläge

  • Exklusiv
  • 3 rum
  • 249 000 €

Playa Flamenca, Orihuela Costa

C/ Santa Rita - Res. El Bosque

Pris:
249 000 €
Antal rum:
3
Antal sovrum:
2
Antal badrum:
1
Byggyta:
61 kvm
Ref:
PF1735
Typ:
Lägenhet
Hiss:
Ja
Terrassyta:
22 kvm
Pool:
Ja

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Philip Kihlman

Real Estate Agent

Torrevieja
Philip Kihlman

Bevaka bostäder i Spanien

Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.

Skapa bevakning

Markplanslägenhet med solig terrass i söderläge

Trivsam markplanslägenhet med två sovrum, solig terrass, parkeringsplats och grönskande poolområde i omtyckta Res. El Bosque, Playa Flamenca.

Beskrivning

Välkommen till en välplanerad och inbjudande markplanslägenhet med ett attraktivt läge i en omtyckt och välskött urbanisation. Här erbjuds ett bekvämt och lättskött boende med egen parkeringsplats precis utanför bostaden, en härlig terrass i soligt söderläge samt tillgång till ett lummigt och trivsamt poolområde – ett hem som passar lika bra för permanentboende som för avkopplande semesterliv.

Bostaden disponeras över ett fullt utrustat kök med generösa arbetsytor och gott om praktisk förvaring. Intill köket ligger det rymliga vardagsrummet med plats för både en bekväm soffgrupp och en rymlig matplats. Härifrån nås den generösa terrassen i söderläge, en naturlig förlängning av vardagsrummet där du kan njuta av solen större delen av dagen och skapa en trivsam miljö för både avkoppling och sociala stunder.

Lägenheten erbjuder två rymliga sovrum, båda utrustade med inbyggda garderober som ger goda förvaringsmöjligheter. Det stora badrummet är smakfullt utformat och utrustat med dusch, dubbla handfat och bidé. I anslutning till entrén finns dessutom ett praktiskt förråd där tvättmaskinen är installerad, vilket bidrar till ett funktionellt och välorganiserat hem med smarta förvaringslösningar.

För extra komfort är bostaden utrustad med central AC som bidrar till ett behagligt inomhusklimat året runt.

Urbanisationen erbjuder ett mycket trevligt poolområde omgivet av grönskande trädgårdar som skapar en lugn och avkopplande atmosfär. Här bor du med närhet till matbutik, service, affärer och restauranger samtidigt som Medelhavets härliga stränder nås på bekvämt promenadavstånd.

Detta är ett utmärkt tillfälle för dig som söker ett lättskött boende med ett attraktivt läge nära havet, service och allt som gör livet på den spanska solkusten så uppskattat.

Planritning

Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Lägenhet
Pris
249 000 €
Våningsplan
0 av 3
Hiss
Ja
Rum
3
Antal sovrum
2
Max antal sovrum
2
Antal badrum
1
Byggyta
61 kvm

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Markplanslägenhet
Byggår
2009

Ekonomi

Fastställt
2025

Driftskostnad (per år)

Samfällighetsavgift
465 €
Fastighetsskatt/Avgift
142 €
Summa
607 €

Energideklaration

Utförd
Beställd

Exteriör

Pool
Ja
Terrass
Ja
Terrassyta
22 kvm

Trevligt gemensamt poolområde omringad av grönska och palmer

Solig terrass i söderläge

Avstånd

Strand
1500 m
Hav
420 m
Pool
50 m
Shoppingcenter
2100 m
Livsmedelsbutik
200 m
Golfbana
4800 m
Flygplats
50400 m
Sjukhus
3500 m

Om Playa Flamenca

Om området

Playa Flamenca som angränsar till Punta Prima i norr och La Zenia i söder ligger i den södra delen av Costa Blanca, ca 1 mil söder om Torrevieja och bara 45 minuter från Alicantes flygplats.

Playa Flamenca är ett av de områden söder om Torrevieja där bebyggelsen påbörjades redan under 80-talet nere vid stranden och har sen dess vuxit längre upp vilket gör att vi idag finner ett brett utbud av bostäder, allt från traditionella enplans småvillor till mindre lägenheter och bungalows samt toppmoderna nybyggnationer som är under uppförande.

I takt med att bostäder har uppförts har även serviceutbudet succesivt vuxit fram och här finns idag allt du behöver på gångavstånd. Det är flera mindre köpcentrum och ett stort utbud av restauranger som avlöser varandra, och här finns även skola och vårdcentral. I Playa Flamenca finner vi även Skandinaviska Skolan som har undervisning på både svenska och finska.

Playa Flamencas gyllene stränder med kristallklara vatten har utsetts med blå flagg med avseende på sin miljö, service och säkerhet. Kustområdet erbjuder fina promenadsträckor längs kusten.

Varje lördag förmiddag hålls den välbesökta marknaden på Calle Nicolas de Bussi, där du med fördel handlar närodlade grönsaker, färska blommor och textilvaror. Värt att nämna är närheten till Zenia Boulevard som ligger på gång eller cykelavstånd, vilket är områdets största köpcenter med välkända affärer. Här i Playa Flamenca hittar du även ett av Bjurfors kontor längs kusten.

Karta

C/ Santa Rita - Res. El Bosque

C/ Santa Rita - Res. El Bosque

031 89 Orihuela Costa

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Vill du veta mer om bostaden?

Liknande bostäder