Page is also available in
Nytt projekt med härligt läge i Pilar de la Horadada
Pilar de la Horadada, Pilar de la Horadada
Missa inte din drömbostad! Nu kan du snabbt skapa en bevakning via vår kostnadsfria tjänst och få tips om bostäder i Spanien som passar just dina intressen och behov.
Skapa bevakningModern, newly built independent villas with three bedrooms, roof terrace and private pool in the spanish town of Pilar de la Horadada.
Vi är glada att kunna presentera detta nya projekt som ligger i ett lugnt område i Pilar de la Horadada, nära alla bekvämligheter du kan behöva.
Projektet består av 15 fristående villor med privat pool och takterrass. Villorna kommer att stå på tomter om mellan 194 - 239 kvm och ha 182 byggda kvm fördelade på två plan.
På bottenvåningen har den en öppen planlösning mellan vardagsrum och kök, ett rymligt sovrum med eget badrum och klädkammare, samt en toalett för gästerna. På andra våningen finns två rymliga sovrum med inbyggda garderober och direkt tillgång till en stor terrass perfekt för att njuta av solen hela dagen.
Villorna levereras med privat pool, parkeringsplats, färdig trädgård med konstgräs och förinstallerad A/C i vardagsrummet och sovrummen.
I omgivningarna hittar du restauranger, stormarknader, kaféer och alla bekvämligheter du kan behöva. De vackra stränderna i Torre de la Horadada kan nås på några minuter med cykel eller bil. För golfälskare kan golfbanan Lo Romero nås på flera minuter med bil.
Välkommen att kontakta Bjurfors Costa Blanca för mer information!
Privat pool
Solig takterrass på ca 29 kvm och en balkong på 17 kvm
Pilar de la Horadada är en charmig och levande spansk by året runt med lokal fiskhandel, charkuteributik, skola, sportanläggning med simhall och så klart flera riktigt bra restauranger. Längs med huvudgatan finns flertalet caféer och restauranger blandat med livsmedelsbutiker och dagligvaruhandel. Här är det fortsatt främst lokalbefolkning som bor och lever året runt vilket gör att du inte märker av högtrycket på sommarsäsongen på samma vis som i Torre de la Horadada och Mil Palmeras.
Ett genuint spanskt samhälle att trivas i endast några kilometer från de fantastiska sandstränderna nere vid havet. I restaurangväg kan vi varmt rekommendera La Terrazita de Cristobal och El Gallego för köttälskaren, Vinicore Gastrobar för den som söker efter ett gediget utbud av bra viner och goda tapas samt Casa Araez för en superb helgmeny med bra råvaror.
Det hålls marknad varje fredag där spanjorerna traditionellt köper all frukt och grönt för veckan som kommer. Här hittar du även oliver, färska blommor, leksaker och kläder. Marknaden håller öppet mellan 9-14h.
Har du frågor kring att sälja eller köpa bostad i Pilar de la Horadada? Tveka inte att kontakta våra mäklare i Alicante så hjälper de gärna dig.
Ansvarig mäklare