-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Ikonisk 50-talsarkitektur, ljusa rumsvolymer och exklusiva material – 50 meter från Limhamnsfältet
Bellevue Sjösida, Malmö
*areauppgifter enligt faktisk uppmätning
Huset är taxerat som 190 kvm boarea och 125 kvm biarea
Bjurfors Beyond presenterar en tegelvilla om 241 kvm från 1958 med tidlös arkitektur, spektakulära sällskapsytor, stor källare samt en stor och skyddad trädgård.
Arkitektritad 50-talsvilla på Bülow Hübes väg, uppförd av byggmästarna Harry och Sture Kristensson. Arkitekt var Sven-Ivar Ekstrand, verksam i bland annat Gamla Limhamn, Sibbarp och Sofielund. Konstruktionen utfördes av Bo Holmstedt.
Fastigheten ligger på kvarterets största tomt, 1 566 kvm, och består av en enplansvilla med källare. Läget, Bellevue sjösida är ett av Limhamns mest eftertraktade med kort avstånd till strandpromenad, småbåtshamn, golfbana och hav. Limhamns och Malmös centrum, båda nås enkelt med cykel. I närområdet finns Geijerskolan och Linnéskolan samt flera idrottsanläggningar och grönområden.
Huset är placerat en bra bit in på tomten och omges av vegetation som ger ett naturligt insynsskydd.
Bostaden har ett badrum med toalett samt en gästtoalett. Planlösningen möjliggör utbyggnad eller omdisponering för ytterligare funktioner. Uppvärmningen sker via grundvattenvärme och samtliga fönster är nyligen utbytta till treglas från Elitfönster, vilket ger en mycket god energieffektivitet.
Interiören präglas av kvalitativa material och bevarade originaldetaljer såsom travertinbröstningar, massiva trädörrar med etsade glaspartier, tre öppna spisar, fiskbensparkett och inbyggda garderober med originalbeslag.
Kök och tvättstuga kräver modernisering.
Centralt i huset finns ett atriumrum med kalkstensgolv, ljusslussar i paneltaket och skjutbara glaspartier mot terrassen. Rummet är utformat för att knyta samman interiör och trädgård.
Bülow Hübes väg är en av Limhamns mest exklusiva och arkitektoniskt betydelsefulla adresser. Belägen i det eftertraktade området Bellevue Sjösida präglas gatan av välbevarad 1950-talsmodernism, där ljus, rymd och samspelet mellan bostad och trädgård står i centrum. Områdets tidlösa arkitektur, generösa grönska och närhet till havet skapar en unik boendemiljö som än idag räknas till Malmös mest attraktiva.
HUSET SÄLJES MED FRISKRIVNINGSKLAUSUL
Entré
Parkera på den stensatta uppfarten med plats för två bilar. Här finns även ett dubbelgarage. En trädgårdsgång leder fram till entrén som är placerad under tak.
Entrédörren ramas in av ett smalt glasparti i råglas. Den lilla entrén välkomnar med kalkstensgolv. Väggarna har en hög bröstning i travertin, en materialval typisk för husets tid.
Hall
Genom huset löper ett tydligt siktperspektiv där trädgårdens grönska anas redan från entrén. En öppning med etsat glas leder vidare in i hallen. Kalkstensgolv med marmorfris löper genom rummet och möter dörrpartier i trä med originalbeslag. Takhöjden är generös och de svagt stigande taklinjerna bidrar med diskret dynamik. En garderobsvägg med skjutbara fronter löper längs ena sidan och i anslutning till hallen finns en mer privat del av huset med sovrum och badrum.
Gästtoalett
I anslutning till hallen finns en gästtoalett med vitt kakel.
Lounge
Genom glaspartier med etsade originalmotiv öppnar sig en ljus sällskapsyta med tydlig loungekaraktär. Ett marmorgolv och en öppen spis skapar en varm och inramad atmosfär under den höga taknivån.
Längs ena väggen löper stora glaspartier mot atriet, vilket förstärker kontakten med trädgården.
Inomhusatrium
Dubbla glasdörrar leder ut till bostadens centrala belägna atrium. Här breder ett kalkstensgolv ut sig under ett högt paneltak där ljuset faller in genom djupa ljusslussar.
De skjutbara glaspartierna öppnar rummet helt mot terrass och trädgård under årets varmare månader. Tegel och naturmaterial möter grönskan utanför och rummet fungerar lika mycket som vardagsrum som social mötesplats.
Sällskapsytor
En dörr från atriet leder vidare till bostadens sällskapsdel. Fiskbensparkett kontrasterar mot ljusa väggar och stora glaspartier som vetter mot trädgården från två håll.
Ljuset är genomgående starkt och varierar över dagen. Även här finns en öppen spis som tillför värme och karaktär.
Matsal
Bakom etsade glasdörrar ligger matsalen, ett hörnrum med ljus från två väderstreck. Rummet rymmer enkelt stora sällskap och kan även fungera som bibliotek eller TV-rum.
Kök / tvättstuga
Kök och tvättstuga är funktionella men i behov av modernisering, vilket skapar goda möjligheter att utforma och anpassa tvättutrymme och kök.
Groventré
Tvättstugan har förbindelse till en groventré med kalkstensgolv. Här finns en stiltrogen hatthylla och en dörr ut till trädgården.
Sovrum
Med fönster ut mot entrésidan ligger ett sov-, gäst- eller arbetsrum med trestavsparkett och inbyggd garderob. Det var troligen här familjens hembiträde bodde. Kvar från den tiden finns anslutningar till handfatet.
Sovrum
Från groventrén kommer du tillbaka till hallen där en korridor med trestavsparkett leder till tre sovrum och ett badrum. Det första rummet ligger till vänster bakom en trädörr med konstfärdigt dekorerat glas i 50-talsstil. Rummets taklinjer stiger svagt och det stora fönsterpartiet vetter mot entrésidan. Här finns tre av tidsperiodens höga garderober med originalbeslag i vitmetall. På golvet ligger trestavsparkett.
Sovrum
Rakt fram med fönster ut mot entrésidan ligger ytterligare ett sovrum med samma inredning och samma uppsättning med inbyggda garderober.
Master bedroom
På andra sidan om korridoren ligger villans stora master bedroom. Rummet har härlig rymd, trestavsparkett samt ett innerfönster mot det ljusa atriet. Dubbla trädörrar med högsmala glaspartier leder direkt ut till den stora atriumytan och därifrån vidare ut i trädgården. En garderobsvägg med samma stiltrogna höga garderober fungerar som kontrast åt det ljusa rummet. Nycklarna och beslagen är i original.
Badrum
Bredvid master bedroom ligger ett stort badrum med vitt helkakel och blåmelerad klinker samt inslag av mosaik. Här finns ett frostat fönster, badkar, handfatskommod, wc, handdukstork samt skåpsförvaring.
Ansvarig mäklare
Bokad visning.



Villan har flera stora sällskapsytor och upp till fyra sovrum.
Gränsen 6
*areauppgifter enligt faktisk uppmätning
Huset är taxerat som 190 kvm boarea och 125 kvm biarea
Entredörr, installerad hösten 2024
Entredörr vid pigrummet, installerad ca 4-5 år sedan samt tak till denna dörr
Entre/liten hall, nymålad tak/vägg.
Källardörr, installerad 2024
Vägg garage, omfogad
Fönster, garage nya 2024
Samtliga sovrum (exkl master bedroom) har fått nya 3-glasfönster från Elit
Kök nya fönster 2024
Tvättstuga, nytt fönster 2024
Matsal, nytt fönster 2025
Finrummet, nya fönster (långsida)
Samtliga fönster installerade 2024/2025 är plåtade
Äldre fönster i vardagsrummet plåtat och omfogat 2025
Samtliga sovrum, nymålade Vägg/tak
TV-rum nymålat vägg/tak
Finrum, nymålad vägg/tak
Matsal nymålad vägg/tak
Tak vid entre samt pelare, nymålat.
Samtliga element är ommålade
Öppen spis tv-rum besiktigad och godkänd
Öppen spis trädgårdsrum besiktigad och godkänd
Öppen spis vardgasrum, besiktigad 22/8
Eluttag
TV-rum åtgärdat, se besiktningsprotokoll
Eluttag (källarentre) åtgärdat, se besiktningsprotokoll.
Källare
Källare, färg/golv bortslipat
Garage
Garageportat med fjärrkontroll, 2 st.
Garage nya fönster 2024
Trädgård
Ny pergola
Plank, Limhamnsvägen nymålad
Generell trädgårdsskötsel, träd, etc.
Dubbelgarage och uppställningsplats för två bilar
Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.
Tomtindelning (1953-08-08) Stadsplan (1953-03-13)
VA inkluderar sophämtning
Elförbrukning avser 2023 och endast 1 person i hushållet. Uppvärmningskostnad inkluderar hushållsel.
Under 2025 har 3-glasfönster och nya entrédörrar installerats.
Det finns 4 st pantbrev uttagna om sammanlagt 400 000 kr
Fridhem är ett av Malmös allra mest attraktiva bostadsområden med sin omedelbara närhet till havet och Slottsstadens levande gator med handel och matställen. Förr var Fridhem en egen stadsdel och benämndes då som en villastad i Malmö. Området är känt för sina ståtliga byggen som innefattar allt från arkitektritade funkishus till palatslika patriciervillor. Här finns närliggande Fridhemsskolan och flera förskolor. Ribersborgsstranden och det vackra Kallbadhuset, som uppfördes 1898 och är klassat som byggnadsminne, ligger bara ett stenkast bort. Att ta ett vinterdopp från bryggan och sedan värma sig i bastun är tradition för många.
Mellanheden är ett fridfullt villaområde som lockar många barnfamiljer för dess närhet till havet, fritidsaktiviteter och skolor. Området präglas av rik grönska, både från vackert uppvuxna villaträdgården och små parker och gröningar som finns mellan husen. Villor från 1910–30-talet är främst representerade här. I området finns ett populärt kafé med inredningsbutik. Skolbarn har nära till tre av stadens bästa skolor; Geijersskolan, Djupadalsskolan och Mellanhedsskolan.
Bellevue och Bellevue sjösida med sina stillsamma villagator är belägna norr om Geijersgatan och Gamla Limhamn. Bellevue Sjösida innefattar bebyggelsen längs med havet i områdena Bellevue, Västervång och Fridhem. I Bellevue har man bekvämt nära till Geijersskolan och flera förskolor. I båda områdena finns många vackra byggstilar representerade. Allt från pampiga residens från förra sekelskiftet till stilrena funkisformer. Ett unikt område är radhuslängorna på Bülow Hübes väg som är ritade av Sten Samuelson och Fritz Jaenecke. För golfintresserade ligger Hylliekrokens Golfcenter på gång-och cykelavstånd.
Ett område nära Ribersborgsstranden som fick stor uppmärksamhet när det uppfördes under 1990-talet är Potatisåkern. De karaktäristiska flerbostadshusen med rymliga och påkostade lägenheter är ett fint exempel på postmodernistisk arkitektur. Husen öppnar sig mot havet mellan Limhamnsvägen och Köpenhamnsvägen, med en cykeltunnel under som visar vägen till strandpromenaden.
Västervång ligger söder om Köpenhamnsvägen och följer Ribersborgstranden. Här radar villor med välskötta trädgårdar upp sig längs lugna gator. Mycket av bebyggelsen är från 1940-talet, liksom det charmiga och radhusområdet Friluftsstaden som ansluter till södra delen av Västervång. Området är ett av Malmös mest kända och uppfördes i ledning av byggmästare Eric Sigfrid Persson. Husen fick stor internationell uppmärksamhet på grund av dess nyskapande finesser såsom sopnedkast direkt vid köksbänken och inbyggda skohyllor.
Vill du köpa, sälja eller värdera bostad på Bellevue Sjösida? Kontakta Bjurfors mäklare på Limhamn! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Vi har ett nära partnerskap med SEB Private Banking för att ge dig det bästa affärsläget. Som Private Bankingkund hos SEB får du ett individuellt erbjudande och en personlig kontakt som ser till helheten utifrån dina finansiella behov.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp med en boendekalkyl. När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Med en bred lokal närvaro i Sverige, ett internationellt nätverk, samt ett eget register med aktiva intressenter och investerare – har vi förutsättningar att matcha rätt bostad med rätt köpare.
SE ALLA BOSTÄDER BJURFORS BEYOND