Hoppa till innehåll
Exteriörbild

Social trerummare med balkong i söderläge

  • På förhand

Södra Ekkällan, Linköping

Skvadronsgatan 16

Avgift:
5 550 kr*
Antal rum:
3
Boarea:
72 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
3 av 7
Hiss:
Ja
Balkong:
Ja

*Inkl. Värme och kallvatten. Plus en obligatoriska avgift på 220 kr/mån för TV och bredband.

**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
Arean kan vara felaktig. Köpare som anser arean vara av betydelse bör därför vidta uppmätning.

ANMÄL DIG TILL VISNING

  1. Bokad visning.

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Jenny Larsson

Fastighetsmäklare

Bjurfors Linköping
Jenny Larsson

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Social trerummare med balkong i söderläge

Fin lägenheten i Södra Ekkällan med trevlig miljö

Beskrivning

Varmt välkommen till Skvadronsgatan 16, och till denna nyproducerade lägenhet. Ljus trerummare med balkong i söderläge mot innergården. Byggnaden stod klart under våren/sommaren 2023. En välplanerad lägenhet med rymlig balkong och två sovrum. Här har du lika nära till stan som till naturen och vill du hellre stanna hemma finns det många sociala och gemensamma ytor i grannskapet.

Social trerummare om 72 kvm med genomgående ljusa materialval och stilfull design. En välkomnande hall med bra förvaring i form av skjutdörrsgarderober, delvis öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Köket har gott om arbetsyta och förvaring, plats finns för matplats invid fönsterparti. Rymligt vardagsrum med utgång till balkongen där du kan avnjuta många dagar med vänner och familj, balkong i söderläge. Vardagsrummet genomsyras av stora fönster som ger rikligt med ljusinsläpp. Föräldrasovrum med plats för dubbelsäng och en separat klädkammare med gott om förvaring, andra sovrummet ger plats för säng, nattduksbord och eventuell kontorsdel. Helkaklat duschrum i sober färgsättning med separat tvättmaskin och torktumlare. Ett bekvämt boende med en inramad innergård samt garage och förråd i källarplan. Gläntan får ett fantastisk läge i utkanten av Södra Ekkällan bredvid en skogslund. Missa inte chansen att förvärva nyligen nyproducerade bostad där du kan flytta rakt in och börja trivas i!

I Södra Ekkällan finns goda förutsättningar för ett aktivt liv. Skvadronsgatan ligger lugnt beläget utanför innerstan med Tinnerö Eklandskap i närhet. Närområdet erbjuder en mycket god närservice. En välsorterad livsmedelsbutik finns i närhet samt flera bra förskolor och skolor. Sjukhuset och polisen ligger intill området vilket skapar en trygg känsla. Södra Ekkällan erbjuder bra kommunikationsmöjligheter och bussförbindelser finns straxt utanför dörren. Du bor med bra cykelavstånd till stadskärnan, US och Universitet. Bostaden lämpar sig perfekt för dig som gillar att ha närhet till stadskärnans utbud men samtidigt till grönområden.

Varmt välkommen att boka in dig på visning!

Interiör

Hall: Välkomnande och ljus hall med goda förvaringsmöjligheter i form av skjutdörrsgarderober med spegel. Klinkergolv som sedan övergår till vitlaserad ek 3-stav parkett med ljust målade väggar.

Kök: Trevligt Marbodal kök med generös förvaring samt stora arbetsytor. Släta skåpsluckor i beige nyans, ljus bänkskiva av laminat med kantlist. Köket är utrustat med integrerad kyl och frys, integrerad diskmaskin, induktionshäll, fläkt, mikro samt ugn. Vitlaserad ek 3-stav parkett med ljust målade väggar.

Vardagsrum: Vardagsrum ligger i delvis öppen planlösning mot köket, här finns plats för soffgrupp, tv-bänk och matplats om så önskas. Från vardagsrummet når du balkongen i söderläge. Vitlaserad ek 3-stav parkett med ljust målade väggar.

Master Bedroom: Sovrum med plats för dubbelsäng och en avskild klädkammare med gott om förvaring. Vitlaserad ek 3-stav parkett och målade väggar i grön nyans.

Sovrum: Mindre sovrum med vitlaserad ek 3-stav parkett och målade väggar i grå nyans.

Badrum: Helkaklat badrum med ljus neutrala färgval. WC, spegelskåp, handdukstork, handfat med kommod, dusch, avlastningsbänk i laminat, förvaringsskåp samt tvättmaskin och torktumlare.

Rumsbeskrivningar

Hall
Välkomnande och ljus hall med goda förvaringsmöjligheter i form av skjutdörrsgarderober med spegel. Klinkergolv som sedan övergår till vitlaserad ek 3-stav parkett med ljust målade väggar.

Kök
Trevligt Marbodal kök med generös förvaring samt stora arbetsytor. Släta skåpsluckor i beige nyans, ljus bänkskiva av laminat med kantlist. Köket är utrustat med integrerad kyl och frys, integrerad diskmaskin, induktionshäll, fläkt, mikro samt ugn. Vitlaserad ek 3-stav parkett med ljust målade väggar.

Vardagsrum
Vardagsrum ligger i delvis öppen planlösning mot köket, här finns plats för soffgrupp, tv-bänk och matplats om så önskas. Från vardagsrummet når du balkongen i söderläge. Vitlaserad ek 3-stav parkett med ljust målade väggar.

Master Bedroom
Sovrum med plats för dubbelsäng och en avskild klädkammare med gott om förvaring. Vitlaserad ek 3-stav parkett och målade väggar i grön nyans.

Sovrum
Mindre sovrum med vitlaserad ek 3-stav parkett och målade väggar i grå nyans.

Badrum
Helkaklat badrum med ljus neutrala färgval. WC, spegelskåp, handdukstork, handfat med kommod, dusch, avlastningsbänk i laminat, förvaringsskåp samt tvättmaskin och torktumlare.

Planritning

Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Lägenhetsnummer
51303
Våningsplan
3 av 7
Hiss
Ja
Rum
3
Antal sovrum
2
Boarea
72 kvm*
Balkong
Ja

*Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
Arean kan vara felaktig. Köpare som anser arean vara av betydelse bör därför vidta uppmätning.

Månadsavgift

Avgift/hyra
5 550 kr

Inkl. Värme och kallvatten. Plus en obligatoriska avgift på 220 kr/mån för TV och bredband.

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggår
2021-2023

Uteplats/balkong

Balkong
Ja

Ekonomi

Andel i föreningen
0,90175%
Andel av årsavgiften är
0,90175%
Pantsatt
Ja
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
1 022 444 kr

Andelstal enligt bostadsrättsföreningen.

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Driftskostnad (per månad)

Personer i hushållet
3
Hushållsström
350 kr
Försäkring
150 kr
Vatten/Avlopp
80 kr
Summa
580 kr

Driftkostnaden är uppskattad. Driftkostnaden är individuell och köparen uppmanas själv göra en bedömning över sin kostnad.

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
C
Energideklarationsdatum
2022-01-24

Bostadsrättsförening

Namn
Brf Gläntan 1
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Antal lägenheter
109
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Föreningen tillåter delat ägande
Ja

Allmänt om föreningen

Gläntan består av två byggnadskroppar som tillsammans omsluter den gemensamma innergården. Föreningen har ett mycket fint läge i utkanten av Södra Ekkällan precis vid en skogsdunge. Det finns 1-5 rok i föreningen och huset är Svanenmärkt.

Parkering

P-plats ca 700 kr/mån, separat kö
Garageplats ca 1 100 kr/mån, separat kö
Ladd plats i garage ca 1 300 kr/mån, separat kö

TV/bredband

Telia Triple play bredband 1000/1000 Mbit/s

Gemensamma utrymmen

Föreningen har en trevlig innergård.
Förråd i källaren.
Cykelförråd, cykelverkstad samt barnvagnsförråd i källaren.

Om Södra Ekkällan

Vill du köpa, sälja eller värdera bostad i Södra Ekkällan, Linköping? Kontakta Bjurfors mäklare i Linköping! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Skvadronsgatan 16

Skvadronsgatan 16

587 52 Linköping

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Anmäl dig till visning

Bokad visning.

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder