Hoppa till innehåll

  • Besiktigad
  • 60 + 14 kvm
  • 4 rum
  • 3 995 000 kr

Ingarö - Hanskroka, Värmdö

Högslingan 65

Utgångspris:
3 995 000 kr
Antal rum:
4
Boarea / Biarea:
60 kvm / 14 kvm*
Tomtarea:
2 596 kvm
Typ:
Fritidshus

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Vill du veta mer om bostaden?

Ansvarig mäklare

Fabian Weerén

Fastighetsmäklare / Franchisetagare

Värmdö
Fabian Weerén

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Välkommen till ett naturnära drömboende med magisk utsikt – ett hem att älska året runt!

Beskrivning

Högst upp på fastigheten, med ett fantastiskt ljusinsläpp och hänförande vyer över glittrande sjö och grönskande natur, ligger detta charmiga och välplanerade hus. Den stora grusade uppfarten erbjuder gott om parkeringsmöjligheter för både familj och gäster, och här möts du direkt av lugnet och den lantliga känslan – bara en kort bilfärd från stadens puls.

Bostaden bjuder på en trivsam och genomtänkt planlösning med två sovrum, varav det ena är beläget i det svala och mysiga souterrängplanet – perfekt som tonårsrum, gästrum eller hemmakontor. På entréplanet finns ett fräscht duschrum samt ett luftigt kök i öppen planlösning med matplats och vardagsrum – en inbjudande miljö för både vardagsliv och festliga sammankomster. De stora fönsterpartierna och den öppna ytan skapar ett flödande ljus och kontakt med naturen utanför.

Från matplatsen och vardagsrummet kliver du rakt ut på en fantastisk altan där du njuter av sol från morgon till kväll. En del av uteplatsen är under tak – perfekt för långa sommarkvällar oavsett väder.

På tomten finns även ett charmigt gästhus med eget sovrum, duschrum och bastu – en idealisk lösning för övernattande gäster.

Detta är ett unikt tillfälle att förvärva ett boende med ett exceptionellt läge på eftertraktade Ingarö – där natur, vatten och livskvalitet möts i perfekt harmoni.

Varmt välkommen till ett hem att förälska sig i – med sjöutsikt, närhet till naturen och allt du behöver för ett liv i balans.

OMRÅDE:
Flera badplatser finns i närområdet. På kort promenad når man områdets egna badplats vid Hanskrokabadet.
Här finns också båthamn med möjlighet till båtplats. På ängen intill anordnas traditionellt midsommarfirande.
En bit bort ligger även Skenoraträsket, ett insjöbad med badklippor.
Buss 430 tar ca 50 minuter till Slussen.

Ca 1 mil till Brunn med skola F-9, affär, pizzeria, café och bensinmack. Här finns också Ingarö IF:s anläggning med både fotbollsplan med konstgräs, gräsplan och friidrottsanläggning. I området kring Brunn finns flera förskolor. Någon kilometer innan Brunn ligger Fågelviks skola F-3 samt förskola.

Här finner ni också Smakriket Säby, ett unikt samarbete med lokala mathantverkare som erbjuder en upplevelse för både gom och själ. I detta ingår Värmdö Bryggeri, Värmdö Musteri, Värmdö Bränneri och Säby Gård Rapspresseri. På en och samma plats erbjuds visningar, provningar och försäljning av lokalproducerad öl, äppelmust, saft, sylt, marmelad, gelé, juice, cider, kallpressad rapsolja. Många av råvarorna kommer från fälten och planteringarna runt Säby.

I Fågelvik ligger Ingarö Golfklubb med två natursköna golfbanor. För den ridintresserade finns ett antal stall på Ingarö.

Längst ut på Ingarö ligger Björkviks havsbad och Björnö naturreservat med både klippbad och sandstränder samt härliga strövområden. Här finns också Bistro Björkvik där man kan avnjuta en god middag medan man blickar ut över klippor och hav.

Planritning

Planlösning
Planlösning

Fakta om bostaden

Fastighetsbeteckning

Säby 2:87

Information

Typ
Fritidshus
Upplåtelseform
Friköpt
Utgångspris
3 995 000 kr
Rum
4
Antal sovrum
2
Boarea
60 kvm*
Biarea
14 kvm
Tomtarea
2 596 kvm

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Byggnadssätt

Byggår
1960
Fasad
Trä
Grund
Souterrängkällare/Krypgrund
Stomme
Trä
Uppvärmning
Oljefyllda el radiatorer och luftvärmepump.
Takbeklädnad
Betongpannor
Ventilation
Självdrag
Fönster
3- glas isolerfönster

Övriga byggnader/utrymmen

På fastigheten finns ett gästhus med bastu, duschrum samt sovrum.

Förråd om ca 10kvm

Besiktning

Besiktigad
Ja

Uteplats/balkong

Trevliga uteplatser i underbart solläge där man kan följa solens vandring från morgon till kväll.

Vatten/Avlopp

Enskilt vatten, Enskilt avlopp. Samt samfällt sommarvatten

Tomt

Härlig naturtomt med gott om plats för planteringsmöjligheter. Högst upp ligger huset med slående utsikt mot sjö och natur.

Parkering

Stor grusad parkering med gott om plats för flertalet bilar

Planbestämmelser

Byggnadsplan (1957-09-17)

Rättigheter/gemensamhetsanläggningar

Gemensamhetsanläggning: Värmdö säby ga:2 ändamål: Vägar

Last: Officialnyttjanderätt Ledning expr fullbordad, 01-IM4-40/797.2

TV/bredband

Fiber finns på gatan

Ekonomi

Taxeringsvärde
3 916 000 kr
Byggnadsvärde
1 336 000 kr
Fastställt
2024
Kod
220, Småhusenhet, bebyggd
Fastighetsskatt/Avgift
10 074 kr

Driftskostnad (per år)

Personer i hushållet
2
Sotning
591 kr
Värme
37 757 kr
Renhållning
2 010 kr
Vatten/Avlopp
7 579 kr
Summa
47 937 kr
Elförbrukning
14 701 kWh/år

Driftkostnader och elförbrukning är inhämtade från säljaren och bör endast ses som en uppskattning. Kostnaden kan variera och baseras på förbrukning och avtal.

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
F
Energiförbrukning per kvm och år
121
Energideklarationsdatum
2025-05-24

Pantbrev

Det finns 7 st pantbrev uttagna om sammanlagt 921 000 kr

Om Ingarö - Hanskroka

Att bo på Ingarö

Ingarö räknas som Sveriges 16:e största ö. Ingaröbron över Kolström utgör numera förbindelse till fastlandet vilket markant ökat antalet åretruntboende. Det fanns dock bofast befolkningen på Ingarö redan på bronsåldern. Några av de nuvarande bostadsområdena är Lövhamra, Brunn, Fågelvik, Ingaröstrand, Återvall, Långvik, Björkvik, Fagerholm, Enkärret, Johannesdal, Mörtviken och Lillängsdal.

På Ingarö finns både skolor och förskolor i bland annat Brunn och Fågelvik. I Brunn finns också Ingarö idrottsförening med fotboll och friidrott.

Ingarö erbjuder härlig natur med många strövområden och ett stort utbud av fritidsaktiviteter. Överallt är det nära till vatten med möjlighet till båtliv och sköna bad. Kolströms kanal som delar Ingarö mot Värmdösidan är en populär farled. På den södra delen av Ingarö finns fantastiska fjärdar som Ägnöfjärden, Nämdöfjärden och Ingaröfjärden.

Björviksbrygga och Björviks havsbad ligger längst ut på Ingarö och är populärt bland sportdykare. Här spelade man in delar av Sunes sommar 1993. I närheten ligger också Björnö naturreservat.

Köpa, sälja eller värdera bostad på Hanskroka, Ingarö? Kontakta våra Bjurfors mäklare i Värmdö! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Högslingan 65

Högslingan 65

13465 Ingarö

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.

Ansök om lånelöfte hos SEB

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo