-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Smart planerad enplansvilla med havsnära läge
Onsala - Sönnerbergen, Kungsbacka
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.
Välkomna till Breda Gap 17 och en välplanerade enplansvilla med härliga uteplatser och naturskön tomt. Nära Orrevikens segelsällskap och salta bad.
Välkomna till en trevlig havsnära villa i populära Sönnerbergen. Bostaden har nyttjats som fritidsbostad men passar även att bo i permanent. En rymlig uppfart leder er fram till carporten med plats för en bil. Här finns även en elbilsladdare som underlättar vardagen. Vid carporten finns ett praktiskt förråd för förvaring.
Den välkomnande hallen är luftig och dubbeldörrarna i glas som vetter mot klipporna och den insynsskyddade baksidan ger ett fint ljus. Hallen erbjuder gott om plats för garderober och krokar till förvaring av ytterkläder. Direkt till vänster är det första sovrummet som byggts till. Rummet rymmer en större säng, förvaringsmöbler och garderober. Bostaden har genomgående krispigt vita väggar som ger en modern och ljus känsla. Till höger om hallen är badrummet placerat. Våtrumsmatta på golvet och kaklade väggar i en beige nyans ger ett tidlöst intryck. Här finns en duschkabin, kommod, förvaringsskåp, toalett samt tvättmaskin och torktumlare.
De ljusa golven tar er vidare in till den sociala ytan där det stilrena köket, matplats och sällskapsrum möts. Köket från Kvikk har släta skåpsluckor i vitt som går ton i ton med bänkskivan. Den moderna köksfläkten i svart smyckar och blir en fin kontrast till det i övriga ljusa intrycket. Här finns gott om förvaring genom lådor. Kylen och diskmaskinen är integrerade vilket bidrar till den moderna avskalade stilen. Vidare finns en ugn och induktionshäll att tillgå för matlagning. Innanför köket finns bostadens andra sovrum som även det rymmer en större säng och förvaringsmöblemang. Med två stora fönster, som vetter mot entrén, flödar ljuset in i rummet.
Sällskapsytan ger utrymme för såväl ett större middagsbord som soffgrupp och mediabänk. Den moderna braskaminen i svart bryter av fint mot de i övriga ljusa tonerna. Braskaminen har inte nyttjats av säljaren. I sällskapsrummet finns två stora fönsterpartier i olika väderstreck som öppnar upp utrymmet och får ett vackert ljusflöde in i rummet. I anslutning till sällskapsrummet är det tredje sovrummet som är inrett med garderober och en mindre säng. Här ryms även andra förvaringsmöbler.
Från sällskapsrummet nås det charmiga uterummet med skjutdörrar i glas som tar er ut till altanen. Övergången mellan ute och inne blir sömlös och de flera uteplatserna ger möjlighet till härliga stunder med familj och vänner. Altanen är väl insynsskyddad och insprängd mellan hus och klippor som ger en häftig karaktär till tomten. Den grönskande skogen utanför blir ett vackert inslag till utemiljön. På altanen finns ett ytterligare förråd för förvaring.
Här bor ni i ett modernt och praktiskt hem som passar för olika behov. Närheten till salta bad och vackra promenadstråk låter livet utomhus bli en del av vardagen. Välkomna hem till en lugn oas i vackra Sönnerbergen!
Planlösning
Ekerna 1:25
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
2021- Nytt golv kök, matplats, sällskapsrum och hall.
2021 - Elbilsladdare installerades
Fiber är installerat.
Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.
Byggnadsplan (1964-07-17)
Gemensamhetsanläggning: Kungsbacka råö ga:6 ändamål: Vägar
Gemensamhetsanläggning: Kungsbacka råö ga:9 ändamål: Vattenförsörjning, Avloppsanläggning
Last: Avtalsservitut Vattenledning mm, 13-IM2-77/10779.1
Förmån: Avtalsservitut Ledning, 13-IM2-77/1852.1
Förmån: Avtalsservitut Ledning, 13-IM2-77/1853.1
Förmån: Avtalsservitut Ledning, 13-IM2-77/1854.1
Förmån: Avtalsservitut Ledning, 13-IM2-77/1855.1
Förmån: Avtalsservitut Ledning, 13-IM2-77/1856.1
Förmån: Avtalsservitut Vattentäkt mm, 13-IM2-77/10778.1
Fiber
Avtalsservitut Vattenledning mm
Det finns 14 st pantbrev uttagna om sammanlagt 2 430 000 kr
Det sägs att den som mäter livskvalitet i materiella ting aldrig blir nöjd. Verklig livskvalitet handlar ju om någonting helt annat; att varje dag vakna upp med havet som närmsta granne, uppleva vädrets växlingar året om och den harmoniska känslan i att se solen sjunka ner bakom horisonten i väster.
OMRÅDET
I Onsala är havet alltid närvarande och som onsalabo finns alla möjligheter att ta vara på de möjligheter som havet ger. Att segla, surfa, dyka, paddla kajak eller bara hänga på stranden i timtal är självklarheter när man bor på Sveriges guldkust – halvön Onsala.
HISTORIA
Från början var Onsala en lantbruks- och sjöfararbygd och bär spår ända till järnåldern. När den västsvenska sjöfartsnäringen nådde sin höjdpunkt, blev Onsala hem åt framstående kaptener och kapare. Genom sjöfarten lyckades många av traktens bönder utöka sin inkomst vid sidan av jordbruket. Tack vare dubbelarbetet blev många av dem välbärgade och kunde bygga ut sina gårdar. Kring 1800-talets slut förvandlades många av dessa gårdar till sommarvillor och Onsala blev så småningom ett populärt turistmål. Sedan dess har sommarområdena fyllts på av alltfler åretrunthus längs kusten, vilket skapat fina variationer i bebyggelsen. Här finns gamla villor i nationalromantisk stil, pittoreska stugor och många nyproducerade hus med slående havsutsikt. Här kan man bo längst ut i kustbandet där Västerhavet lockar till äventyr, eller i vindskyddat läge in mot Onsalafjorden. Ett sådant idylliskt område är Gottskär, med vackra villor som dominerar bergssluttningarna ner mot havet samt restauranger, bryggor och butiker.
Onsalas popularitet har gjort halvön förhållandevis tätbebyggd men du behöver inte ta dig många kilometer på småvägarna inåt Onsalalandet för att befinna dig mitt på landsbygden, bland hästgårdar och kantarellskogar.
KULTUR OCH FRITID
Stillheten och lugnet till trots finns det massor att se och göra i Onsala. Utöver de rekreationsmöjligheter som havet och naturen ger, kan man som onsalabo också välja att bl.a. spela tennis eller rida. För golfspelare finns Gräppås Golfbana i natursköna omgivningar, med val på 9- eller 18-hålsbana. Området kring Onsala lockar även med många spännande utflyktsmål. Varför inte ta båten ut till Nidingen – ett 4 km långt stenrev med världens äldsta dubbelfyr. En fascinerande och unik miljö med föränderlig form och kristallklart vatten.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Onsala? Kontakta våra mäklare i Kungsbacka! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.
Kontakta mäklareAnsvarig mäklare