-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Stilren och välplanerad enrummare på populära Slottshöjden
Slottshöjden, Helsingborg
*I avgiften ingår värme, vatten, bostadsrättstillägg, digital-TV och bredband.
**Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.
Nu finns chans att förvärva en ljus och stilren enrummare i fint skick på eftertraktade Slottshöjden. Genomtänkt planlösning och låg månadsavgift!
På populära Slottshöjden finner du denna ljusa och stilrena enrummare med låg månadsavgift, belägen i en omtyckt bostadsrättsförening. Lägenheten om 41 välplanerade kvadratmeter har en modern och genomtänkt planlösning där varje yta tas tillvara på bästa sätt. Här erbjuds ett smakfullt kök med plats för middagar i goda vänners lag, ett helkaklat badrum med golvvärme, samt ett luftigt vardagsrum som enkelt rymmer både soffgrupp och separat sovhörna. Den generösa klädkammaren i anslutning till hallen bidrar med utmärkt förvaring.
Sammanfattningsvis är detta ett optimalt boende för dig som söker en inflyttningsklar lägenhet med låg månadsavgift och närhet till stadens puls. På bara några minuters promenad når du Helsingborgs centrum med sitt breda utbud av service, kultur och nöjen. Trots det centrala läget bor du lugnt, med ca 10 minuter till sundet och nära vackra parker och grönområden. I närområdet finns dessutom både Coop och Hemköp med generösa öppettider.
Denna chans vill du inte missa - varmt välkommen att kontakta fastighetsmäklare Saga Bredahl för mer information!



Planlösning.
*Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
I avgiften ingår värme, vatten, bostadsrättstillägg, digital-TV och bredband.
Relevant andelstal gällande andel av årsavgift har ej gått att få fram från föreningen eller förvaltaren ännu.
*Betalas av säljare
Föreningen förvärvade år 2011 fastigheten Uven 10 i Helsingborg med adress Lilla Möllevångsgatan 8 och består av 17 lägenheter varav 1 är en hyresrätt.
Föreningens ekonomiska förvaltare är HSB.
I dagsläget finns inga planerade avgiftsförändringar. (Kontrollerat 2025-03-08)
Avgiften höjdes med 7% 2025-01-01.
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Länsförsäkringar Skåne. Försäkringen inkluderar bostadsrättstillägg för medlemmarna.
Utförda renoveringar:
1984 - Stambyte
2011- Fönsterrenovering
2012 - Iordningställande av gården med grillplats
2018 - Omlagt tak
2018 - Ny automatisk entrédörr
2018 - Nytt system för porttelefon
2018 - Nya maskiner i tvättstugan
2018 - Säkerhetsdörrar
2019 - Anläggning av arkitektritad gård samt dränering
2019 - Nytt soprum, cykelställ
2020 - Fönsterbyte
2023 - Föreningen har precis stenlagt framsidan, för att slippa grusgång
2023 - Relining på stammarna
Kommande renoveringar:
2025 - Föreningen planerar renovering för fönster och fasad. Ingen tidpunkt bestämt i dagsläget. (Kontrollerat 2025-03-05)
Föreningen har inga parkeringsplatser utan hänvisar till gratis parkering i området.
Digital-TV och bredband via Tele2. Grundutbudet av TV-kanaler ingår samt hastighet 10 mbps (megabyte) på bredbandet.
Föreningen har en mysig gemensam bakgård för föreningens medlemmar.
Det finns tvättstuga, torkrum och cykelparkering i källaren. Det finns även cykelparkering på bakgården. Källarförråd ingår till samtliga lägenheter.
Information som berör föreningen är inhämtad via årsredovisning, stadgar och kontakt med föreningen. Avvikelser kan förekomma och som köpare uppmanas du att själv kontrollera samtliga uppgifter, framförallt om något är av extra stor betydelse för dig som köpare.
Slottshöjden är en attraktiv stadsdel som ligger öster om Helsingborgs mysiga stadskärna. Här har du bekvämt avstånd till det mesta som staden har att erbjuda. Olympia Arena, härliga grönområden, butiker, restauranger, goda tåg- och bussförbindelser, sjukhus och mycket mer finns i närheten.
Med Öresundsparken i norr och Slottshagen i söder är Slottshöjden en lummig oas alldeles intill stadens puls. Här bor du i en lugn och harmonisk stadsdel uppe på landborgen med vackra vyer över staden och Öresunds glittrande vatten. Bebyggelsen i området består huvudsakligen av flerfamiljshus från början av 1900-talet och framåt. Mellan byggnaderna finns det gott om generösa gräsytor och lekplatser, vilket skapar en öppen och grönskande karaktär. Förr i tiden hette stadsdelen Möllevången men efter en tävling i Helsingborgs Dagblad 1945 bytte den namn till Slottshöjden. En del av området är beläget på de gamla befästningsverken som anlades runt Helsingborgs slott av den danska kungen Fredrik III. Byggnationerna pågick fortfarande när Skåne blev svenskt år 1958. Senare beordrade Karl XI att befästningarna skulle rivas för att förhindra danskarna från att använda dem vid en framtida invasion. Det enda som finns kvar av slottet idag är medeltidstornet Kärnan som ligger i Slottshagen.
Nedre Långvinkelsgatan, som löper strax norr om Slottshagen, förbinder Slottshöjden med centrum som du når med en kort promenad. Här kan du ta del av stadens varierande shoppingutbud och kulinariska mångfald. Inom gångavstånd har du också Olympiaområdets fina idrottsanläggningar, sjukhus, Fredrikdalsparken med friluftsteater, museum och trädgårdar samt en antal skolor och förskolor. Med endast ca en kilometer till Helsingborg C har den som pendlar eller vill utforska Öresundområdet snabb tillgång till tåg-, buss-, och färjetrafiken.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Slottshöjden? Välkommen att kontakta Bjurfors mäklare i Helsingborg City. Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Ansvarig mäklare