-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Välplanerad trerummare!
Slottshöjden, Helsingborg
*I avgiften ingår värme, vatten och bostadsrättstillägg. Det tillkommer ett obligatoriskt tillägg om 150 kr/mån för bredband.
**Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
Anmäl dig till mäklaren för visningstid
Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.
Välkommen till Mäster Jacobs Gata 5B!
Nu står en ljus och genomgående trerummare med välplanerade kvadratmeter på attraktiva Slottshöjden redo för nästa ägare! I vardagsrummet finner ni utgången till bostadens balkong i soligt västerläge och med härlig utsikt över den grönskande innergården. Balkongen har stora skjutbara glaspartier och fungerar därmed som ett extrarum stora delar av året. I bostaden finns det två rymliga sovrum med god förvaring samt ett kök med goda arbetsytor och utrymme för matplats. Badrummet helkaklat och funktionellt. Ett hem att trivas i!
Historiskt sett är denna del av kvarteret bebyggt med tre stycken trevånings flerfamiljshus i rött tegel. Mellan husen finns välplanerade grönområden. Bebyggelsen präglas av ett gott detaljarbete och god materialhantering. Mäster Jacobs gatan 1, 3, 5 A och B är uppförda under 1946 av arkitekten Gunnar Wejke samt byggmästare Carl Gadd.
Här bor ni i en omtyckt och stabil bostadsrättsförening samt i ett trevligt och lugnt område med närhet till livsmedelsaffärer, pizzeria, restauranger, apotek, vårdcentral, gym, konditori osv. Dessutom har ni den underbara naturen i Pålsjö skog samt Fredriksdal på kort promenadavstånd. Staden, havet och allt vackert Helsingborg har att erbjuda finns bekvämt nära från er bostad på Mäster Jacobs Gata 5A!
Välkommen att kontakta mäklare Hugo Rossander för tidsbokning!



*Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
I avgiften ingår värme, vatten och bostadsrättstillägg. Det tillkommer ett obligatoriskt tillägg om 150 kr/mån för bredband.
Föreningen har 14 parkeringsplatser som går att hyra för 400 kr/månad. Kön till parkeringen hanteras av HSB och i dagsläget är det mycket lång väntetid. Parkeringen följer alltså inte med vid försäljningar
I området finns det flera 7-dagars parkeringsplatser.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av köpare
Föreningen äger fastigheten Klostret 21 med adress Mäster Jacobs gata 1-5 i Helsingborg. Brf Masten bildades 1944 och föreningen har totalt 42 bostadsrätter. Det finns fem lokaler varav en hyrs ut till en dansskola, övriga är extra förråd som medlemmar kan hyra.
Ekonomisk förvaltning via HSB.
Föreningen höjde avgiften med 2,5 % den 1 januari 2024.
Höjningen baseras på att de ska kunna genomföra det underhåll som behövs. Styrelsen följer varje månad sitt resultat jämfört med upprättad budget och ser inte i dagsläget att de kommer att behöva höja avgiften ytterligare om inte ränteläget försämras på något oförutsett vis. (Kontrollerat 2024-09-10)
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Länsförsäkringar och bostadsrättstillägg ingår för föreningens medlemmar.
Utförda renoveringar:
Fönsterbyte och takomläggning för cirka 10 år sedan
2012 Vatten och avloppsstammar relinades,
dräneringsarbete runt bostadsfastigheterna
2015 Trapphusen förnyades
2015/2016 Nytt bokningssystem för tvättstugor
2015/2016 Ommålning av takentréer
2015/2016 Ny utomhusbelysning.
2018/2019 Byte av stängsel runt området
2018/2019 Byte av fasta utemöbler på området
2023 Alla husen fick gjort ny dränering under sommaren. Samtidigt blev också alla ytterområden renoverade.
2024 Målning av vissa utvändiga ytor
2025 Gjort om hela dräneringen.
Underhållsplanen har tagits fram tillsammans med ett företag som är specialister på detta. Den avser 50 år.
Planerat underhåll
OVK, tvingande vart sjätte år.
(Kontrollerat 2025/07/30)
Föreningen har 14 parkeringsplatser som går att hyra för 400 kr/månad. Kön till parkeringen hanteras av HSB och i dagsläget är det mycket lång väntetid. Parkeringen följer alltså inte med vid försäljningar
I området finns det flera 7-dagars parkeringsplatser.
Digital-TV och bredband via Tele2. 150 kr avser Bredband, gruppavtal med Tele2. Om någon medlem vill öka snabbheten får de betala till detta själva.
Föreningen har en lummig trädgård med utemöbler, grillplatser, nybyggd paviljong som är delvis täkt av tak samt ett snickarrum.
Det finns en gästlägenhet i källaren i hus 1 som går att hyra för 200 kr/dygn.
Det finns en tvättstuga i varje byggnad, total tre stycken. Tvättid bokas i app eller på plats.
Det finns både ett vindsförråd och ett källarförråd till varje lägenhet.
Föreningen har en aktiv trädgårdsgrupp och de ordnar en sommarfest varje år. Styrelsen träffas varje månad och de försöker träffa de nya medlemmarna för information om föreningen.
Föreningen har infört regler för renoveringar. Styrelsen måste informeras och föreningen måste godkänna mer nu än förr pga. annan lagstiftning. detta för att allt ska bli rätt från början, inte för att föreningen vill vara otrevliga eller krångla till det.
Föreningen har förhandlat fram ett pris för byte av dörren som senast låg runt 16 tkr. I framtiden kan det bli tvingande att ha den säkrare dörren enligt uppgifter förvaltaren fått. Därför är det bra om en framtida köpare är medveten om att det är lämpligt att göra ett byte redan nu.
Information som berör föreningen är inhämtad via årsredovisning, stadgar och kontakt med föreningen. Avvikelser kan förekomma och som köpare uppmanas du att själv kontrollera samtliga uppgifter, framförallt om något är av extra stor betydelse för dig som köpare.
Slottshöjden är en attraktiv stadsdel som ligger öster om Helsingborgs mysiga stadskärna. Här har du bekvämt avstånd till det mesta som staden har att erbjuda. Olympia Arena, härliga grönområden, butiker, restauranger, goda tåg- och bussförbindelser, sjukhus och mycket mer finns i närheten.
Med Öresundsparken i norr och Slottshagen i söder är Slottshöjden en lummig oas alldeles intill stadens puls. Här bor du i en lugn och harmonisk stadsdel uppe på landborgen med vackra vyer över staden och Öresunds glittrande vatten. Bebyggelsen i området består huvudsakligen av flerfamiljshus från början av 1900-talet och framåt. Mellan byggnaderna finns det gott om generösa gräsytor och lekplatser, vilket skapar en öppen och grönskande karaktär. Förr i tiden hette stadsdelen Möllevången men efter en tävling i Helsingborgs Dagblad 1945 bytte den namn till Slottshöjden. En del av området är beläget på de gamla befästningsverken som anlades runt Helsingborgs slott av den danska kungen Fredrik III. Byggnationerna pågick fortfarande när Skåne blev svenskt år 1958. Senare beordrade Karl XI att befästningarna skulle rivas för att förhindra danskarna från att använda dem vid en framtida invasion. Det enda som finns kvar av slottet idag är medeltidstornet Kärnan som ligger i Slottshagen.
Nedre Långvinkelsgatan, som löper strax norr om Slottshagen, förbinder Slottshöjden med centrum som du når med en kort promenad. Här kan du ta del av stadens varierande shoppingutbud och kulinariska mångfald. Inom gångavstånd har du också Olympiaområdets fina idrottsanläggningar, sjukhus, Fredrikdalsparken med friluftsteater, museum och trädgårdar samt en antal skolor och förskolor. Med endast ca en kilometer till Helsingborg C har den som pendlar eller vill utforska Öresundområdet snabb tillgång till tåg-, buss-, och färjetrafiken.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Slottshöjden? Välkommen att kontakta Bjurfors mäklare i Helsingborg City. Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Anmäl dig till mäklaren för visningstid
Ansvarig mäklare