Hoppa till innehåll
Välkommen till Karl X Gustavs gata 30!

Charmig tvårummare på omåttligt populära Tågaborg

Tågaborg, Helsingborg

Karl X Gustavs gata 30

Pris:
1 250 000 kr
Avgift:
4 366 kr*
Antal rum:
2
Boarea:
35 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
1
Hiss:
Ja

*Inkluderat i månadsavgiften är värme och vatten.

**Enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild.

ANMÄL DIG TILL VISNING

Ansvarig mäklare

Saga Bredahl

Fastighetsmäklare

Bjurfors Helsingborg Norr
Saga Bredahl

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Charmig tvårummare på omåttligt populära Tågaborg

Här erbjuds ett trivsamt och lättmöblerat boende med fina ljusinsläpp, generösa förvaringsmöjligheter och utsikt mot föreningens lummiga innergård.

Beskrivning

Välkommen till Karl X Gustavs gata 30!

Här erbjuds ett trivsamt vardagsrum som idag disponeras som sovrum och matplats, men som enkelt kan möbleras om till ett traditionellt vardagsrum med plats för både soffgrupp och matbord. Bostadens flexibla planlösning gör det även möjligt att nyttja det andra rummet som ett separat sovrum eller kontor, beroende på behov. Köket är praktiskt och välutrustat med gott om arbetsyta och förvaring. De ljusa skåpluckorna kombineras med en mörk bänkskiva och klassiskt kakel, vilket ger köket en tidlös och stilren känsla.

Det helkaklade badrummet är ljust och funktionellt och är utrustat med dusch, handfat med kommod, spegelskåp och wc. Sammantaget erbjuds här ett välplanerat boende där bostadens 35 kvadratmeter nyttjas på ett effektivt sätt.

I en av Helsingborgs allra vackraste stadsdelar, Tågaborg, bor du med gångavstånd till stranden, Pålsjö skog och stadskärnans rika utbud av service, kultur och nöjen. I närområdet finns livsmedelsbutiker, mysiga småbutiker och grönskande Vikingsbergsparken med sin vackra utsikt över staden och sundet. För en god frukost eller fika finns även Café Bruket nära till hands.

Varmt välkommen på visning!

Planritning

Planlösning

Planritning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Pris
1 250 000 kr
Lägenhetsnummer
01700
Våningsplan
1
Hiss
Ja
Rum
2
Boarea
35 kvm*

*Enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild.

Månadsavgift

Avgift/hyra
4 366 kr

Inkluderat i månadsavgiften är värme och vatten.

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggår
1931
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
Självdrag

Ekonomi

Andel i föreningen
4,12298%
Andel av årsavgiften är
8,50678%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
570 365 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras på senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
D
Energideklarationsdatum
2021-10-12

Bostadsrättsförening

Namn
Brf Fortuna 17
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Antal lägenheter
7
Antal hyresrätter
1
Antal lokaler
1
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Överlåtelseavgift
1 480 kr*
Föreningen tillåter delat ägande
Ja
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Nej
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av köpare

Allmänt om föreningen

Bostadsrättsföreningen registrerades 2006-06-20. Föreningen är ett privatbostadsföretag enligt inkomstskattelagen (1999:1229) och utgör därmed en äkta bostadsrättförening. Fastigheten Helsingborg Fortuna 17 ägs och förvaltas av föreningen. Föreningen har 7 bostadsrätter, 1 hyreslägenhet och 1 lokal.

Föreningens ekonomi

Föreningen förvaltas av SBC.

Det finns i nuläget inga beslut om att höja årsavgifterna. Föreningen har en ambition att kunna sänka sina årsavgifter i framtiden.
(Kontrollerat 2026-08-28).

Försäkring

Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Länsförsäkringar Skåne. I försäkringen ingår kollektivt bostadsrättstillägg för medlemmarna samt ansvarsförsäkring för styrelsen.

Renoveringar - Utförda och planerade

Utförda renoveringar:
2006 Nya kök och badrum
2018 Fönsterbyte, balkong- och fasadrenovering
2019 Byte av inkommande vattenledning samt avloppsspolning
2021 Relining rörstammar
2022 Hissreparation
2024 Reparation av läckage och takskada. Samtidigt inspekterades hela taket.
2025 Metallinklädning av fönster. Ny ventilation i lokalen samt förbättrad ventilation i lägenheterna på bottenvåningen
2026 Hissrenovering

(Kontrollerat 2026-08-28).

Parkering

Gratis parkering i området. Föreningen har inga egna parkeringsplatser.
(Kontrollerat 2026-08-28).

TV/bredband

Varje hushåll står själv för TV- och bredbandslösning.

Gårdsplats/innergård

Innergård finns.

Gemensamma utrymmen

Källarförråd för samtliga lägenheter med hyllor
Gemensamt förvaringsutrymme för möbler och dylikt
Cykelförråd, torkrum samt tvättstuga finns.

Övrigt

Information som berör föreningen är inhämtad via årsredovisning, stadgar och kontakt med föreningen. Avvikelser kan förekomma och som köpare uppmanas du att själv kontrollera samtliga uppgifter, framförallt om något är av extra stor betydelse för dig som köpare.

Om Tågaborg

Att bo på Tågaborg

Med ett guldläge precis intill sundets glittrande vatten och natursköna Pålsjö naturreservat är Tågaborg en av Helsingborgs mest eftertraktade stadsdelar. I området finns en livsmedelsaffär, skola, förskolor, ett antal mindre butiker och annan service. Dessutom är det mindre än två kilometer till Knutpunkten och stadskärnan.

Tågaborg är en stadsdel i norra Helsingborg. Den har fått sitt namn av landeriet Tågabackens huvudbyggnad, Villa Tågaborg, som revs 1968. Tågaborg är ett stillsamt område som har flera bra skolor, både kommunala och privata, samt många förskolor. Här finns också ett antal butiker, matställen och närservice. Med mindre än två kilometer till Helsingborg C och centrum med dess kompletta utbud av kultur, shopping, restauranger och uteliv kan du dra nytta av det bästa av båda världar. Här bor du på lugnt läge med stadens puls alldeles runt knuten.

Stadsdelen angränsas av Pålsjö naturreservat i norr, och Vikingsbergsparken och Kopparmölleparken i söder som binds samman av landborgspromenaden. Eftersom Tågaborg är beläget ovanför landborgsbranten erbjuds många storslagna vyer över sundet.

Bebyggelsen består av en blandning av villor och flerbostadshus, där de äldsta husen är från början av 1900-talet. Längs hela landborgen ligger det vackra patriciervillor och även ett antal nyare byggnader. I områdets sydligaste del, vid Hälsobackens ravin, finns det också många påkostade bostäder, medan bebyggelsen är mer stadsmässig längs Tågagatans västra del och mellan Pålsjögatan och Karl X Gustavs gata. Ett charmigt inslag i stadsbilden är de engelskinspirerade radhusen i Helsingborgstegel som byggdes på 1920-talet i kvarteren Tången, Hagtornet och Merkurius.

Svenska hänförare har inspirerat många av gatunamnen, till exempel Karl X Gustav och Carl Gustaf Wrangel, medan andra gator är uppkallade efter svenska författare, till exempel Carl Mikael Bellman och Karl August Nicander. Den mest kända gatan är Tågagatan som sträcker sig genom hela stadsdelen och mynnar ut vid kusten. På Tågaborg har du promenadavstånd till badstranden och grönområdet ’Gröningen’ som har blivit helsingborgarnas vardagsrum. Varma vår- och sommarkvällar samlas lokalbefolkningen här för att umgås, grilla och spela boule eller minigolf.

Med buss tar det cirka fem minuter till Helsingborg C från Tågaborg. Därifrån kan du enkelt ta dig vidare med tåg, buss eller färja till en rad resmål både när och fjärran.

Köpa, sälja eller värdera bostad på Tågaborg? Välkommen att kontakta Bjurfors mäklare i Helsingborg Norr. Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Karl X Gustavs gata 30

Karl X Gustavs gata 30

254 30 HELSINGBORG

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.

Ansök om lånelöfte hos Söderberg & Partners

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Anmäl dig till visning

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder