-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Boende med sociala ytor - magisk utsikt med frihetskänsla
Åkeshall, Ystad
*Inkl. VA, TV, bredband grundutbud, garage, parkering och avfallshantering.
**Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
Bokad visning.
Trevligt, familjevänligt boende på populära Åkeshall. Boende i två plan med en magisk, insynsskyddad uteplats. Balkong på entréplan, utsikt över vidderna.
Åkeshall är ett högt beläget område i Ystad precis vid infarten från E65 och Malmö. Områdets cykelstigar och grönområden gör Åkeshall intressant för alla målgrupper.
Dess höga läge gör att man får en härlig känsla. Utsikt blandat med grönytorna runtomkring gör området attraktivt för såväl barnfamiljen som för hundägaren och naturälskaren.
Inte långt härifrån finns Rusta och ÖoB samt två livsmedelsaffärer, idrottshall med mera.
Välkommen till Rotfruktsgatan 9N.
Entré med textilmatta, hall med laminatgolv. Badrum med klinkergolv, kakel på väggar, dusch. Allrum och kök i en trevlig, öppen planlösning, laminatgolv. Härligt ljusinsläpp från stora fönster, högt läge med utsikt över vidderna. Utgång till balkong i sydost. Köksinredning i vitt.
Sovrum med laminatgolv, fönster i nordväst. Ytterligare ett sovrum med laminatgolv, fönster i sydost. Från allrum, nedgång till nedanvåningen.
Nedanvåning, hall med laminatgolv. Badrum med klinkergolv,, kakel på väggar, dusch och bastu. Tvättstuga med klinkergolv, tvättmaskin, torktumlare, panna (föreningens ansvar) och arbetsytor.
Stort allrum/sovrum i vinkel, laminatgolv, utgång till en magisk uteplats i sydost, trädäck, damm, gräsmatta och stensättningar.
Innanför vinkeln i allrum/sovrum finns en bra klädkammare/förråd.
Sovrum med laminatgolv, fönster mot uteplats i sydost.



*Areakälla enligt bostadsrättsföreningens mäklarbild/utdrag ur lägenhetsregister.
Inkl. VA, TV, bredband grundutbud, garage, parkering och avfallshantering.
Kommer snart
Driftkostnader och elförbrukning är inhämtade från säljaren och bör endast ses som en uppskattning. Kostnaden kan variera och baseras på förbrukning och avtal.
*Betalas av säljare
Föreningen är ett privatbostadsföretag och äger fastigheten Ystad Svartroten 15. Här bor man i radhuslägenheter med egen trädgård, förråd, garage och parkeringsplats. Storleken på lägenheterna varierar mellan 119 och 133 kvadratmeter.
För fastighetsskötsel anlitas Ystad Trädgårdsservice.
Pramo sköter föreningens ekonomiska förvaltning.
Föreningen höjde årsavgifterna med 4% 2026-01-01. Inga vidare beslut är tagna men man räknar med årsliga höjningar om 1-3%.
(Kontrollerat 2026-09-16).
Föreningens har en fastighetsförsäkring hos Länsförsäkringar på byggnaderna. De boende tecknar hemförsäkring och bostadsrättstillägg själv.
Föreningen följer en underhållsplan som sträcker sig mellan 2026-2030.
Utförda renoveringar
2014 OVK genomförd
2015 Alla vattenledningar utbytta
2016 Avloppsstammar rensades
2018 Underhåll av flera värmepannor har utförts liksom målning av förrådsdörrar
2019 Utfördes inplåtning av förråd, underhåll av yttertak samt ny asfaltering av gata
2021 Nya frånluftsvärmepumpar i flera lägenheter och radonmätning som sa att alla lägenheter hade ett godkänt värde.
2022 Installerades laddboxar
2025 Underhållsspolning samtliga ledningar
Kommande underhåll och renoveringar:
-Fönsterbyten vid kupor samt målning/byte av plåt
-Bättre isolerade altandörrar, ev byte
-Byte av takpapp på samtliga garage
-Byte av staket mellan lägenheterna
-Asfaltering av både små och stora ytor inom området
-Målning/tvättning av alla träpartier/dörrar mm
-OVK
(Kontrollerat 2026-09-16).
Varje lägenhet har egen parkeringsplats och garage. Det finns 50 st Easee laddboxar dvs 1 st vid varje garageport. Det finns gott om gästparkeringar i området.
(Kontrollerat 2026-09-16).
Kabel-TV och bredband (50/10) grundutbud (Tele 2) ingår i månadsavgiften.
Föreningen har en grönskande utemiljö med en uppfräschad lekplats samt boulebana och basketkorg. Det finns möjlighet att låna bord, stolar och grill om så önskas.
Det finns fyra soprum och två miljöstationer att tillgå. Det finns även ett gemensamt förråd där man kan låna trädgårdsredskap och andra verktyg samt cykelhus att förvara sin cykel i.
Föreningen arbetar med frivillig grannsamverkan, ett effektivt sätt att skydda bostäderna på. Man kommunicerar via "boappa" samt har en egen hemsida där information kan utbytas mellan både styrelse och medlemmar. Se
https://horisonten-ystad.bostadsratterna.se/
Information som berör föreningen är inhämtad via årsredovisning, stadgar och kontakt med föreningen. Avvikelser kan förekomma och som köpare uppmanas du att själv kontrollera samtliga uppgifter, framförallt om något är av extra stor betydelse för dig som köpare.
Enligt överenskommelse
Det finns få städer med en så genuin och välbevarad stadskärna som Ystad. Bland de kullerstenbelagda gatorna inne i centrum syns både charmiga korsvirkeshus från medeltiden och pastellfärgade gathus från förra sekelskiftet. Det vimlar av caféer, restauranger och butiker av olika slag. Nere i den mysiga småbåtshamnen finns fiskrökeri och restaurang med uteservering. Den idylliska atmosfären, goda pendlingsmöjligheter, närheten till havet och det stora utbudet bidrar till att många väljer att flytta till Ystad.
Ystads pittoreska stadskärna har blivit lite av en kult inom svensk film tack vare Wallanderfilmerna som baseras på Henning Mankells böcker. Även utanför Sveriges gränser har läsare och åskådare följt Kurt Wallander lösa brott genom Ystads gränder. För den filmintresserade finns en speciell rutt med karta över olika inspelningsplatser runt i staden som man kan följa.
Ystads bebyggelse från sen medeltid till 1700-tal är rankat som en av Skånes bäst bevarade. Gatornas uppbyggnad inne i den gamla staden är nästan oförändrade sedan medeltiden. Ett av de äldsta bebodda husen i Sverige är Apotekarshuset som härstammar från 1400-talet. Inte helt oväntat är de pittoreska gathusen hett eftertraktade på bostadsmarknaden.
Stora Östergatan är stadskärnans shoppingstråk, där både stora butikskedjor och små lokala verksamheter huserar. I gränderna som sticker ut från butiksgatan ligger ett flertal matställen utspridda. På Besökargränd hittar man Per Helsas gård som är en kringbyggd gård med anor från 1700-talet. I dag är detta ett kreativt centrum för olika designers, hantverkare och konstnärer. På andra sidan gården ligger det populära matstället Grändens Mat som serverar vällagad mat till både lunch och middag. På sommaren är det fullsatt på den mysiga kullerstenbelagda innergården. En viktig och vacker mötesplats är Ystad Teater. Efter att den dåvarande teatern brann ner 1891 tog denna form med hjälp av stadsarkitekten Peter Boisen tre år senare. I dag är det en självklar scen för stora musiknamn och föreställningar.
Smidig pendling och bra skolor är ett av många goda skäl att flytta till Ystad. Pågatågen går både till Malmö och Simrishamn och regionbussar når städer som Sjöbo, Trelleborg och Skurup. I Ystad finns förskolor, skolor från åk F-9 samt fyra gymnasieskolor vilket gör det attraktivt för barnfamiljerna. Inne i Ystad finns flera idrottshallar och ett fint badhus med massor av aktiviteter.
Vill du köpa, sälja eller värdera bostad i Åkeshall? Kontakta Bjurfors mäklare i Ystad! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.
Bokad visning.