-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Populärt br-radhus till salu!
Landsnora, Sollentuna
*inkl kabel-tv, sophantering och parkeringstillstånd
**Areauppgifter enligt säljarens information
Enligt lägenhetsförteckningen är bostaden 81 kvm och en 3 rok.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
* Hörnläge
* Välplanerad
* Sol från morgon till kväll
* Populär förening med god ekonomi
Välkommen till ett trivsamt och välplanerat radhus om 108 kvadratmeter med attraktivt hörnläge och en härlig tomt i soligt läge. Här erbjuds ett flexibelt hem med flera möjligheter att anpassa planlösningen efter behov.
Entréplanet välkomnar med en hall där ett öppet rum ligger till höger. Här finns möjlighet att enkelt skapa ett extra sovrum genom att sätta upp en vägg, men ytan passar även utmärkt som arbetsrum eller allrum. Till vänster finns ytterligare ett rum som idag används som förråd, men som även kan nyttjas som tvättstuga eller sovrum. Vidare in finns en gäst wc samt ett trivsamt kök och vardagsrum i halvöppen planlösning. Intill köket finns dessutom en praktisk tvättvrå.
Från vardagsrummet når du den generösa hörntomten med fint solläge och gott om plats för både avkoppling och umgänge. Tack vare hörnläget kan du även ta dig runt huset, vilket skapar en luftig och privat känsla.
Övre plan rymmer en inre hall, ett badrum och två rymliga sovrum, varav det ena har en praktisk klädkammare.
Ett välplanerat hem med flexibla ytor, fina sociala sällskapsutrymmen och ett eftertraktat hörnläge.
Här bor ni i en välskött förening med god ekonomi.
Här bor du lugnt, fridfullt, barnvänligt och samtidigt väldigt centralt i Landsnora, ett område med småstadskänsla och gott om service. På andra sidan Danderydsvägen har du Edsbergs centrum med allehanda service; en välsorterad ICA-butik, vårdcentral och bibliotek, en pizzeria, blomsteraffär, café med mera. I närheten vid Malla Silfverstolpes väg finns en stor Lidl-butik. Större shoppingutbud har du närmast i Sollentuna centrum, Häggviks Handelsområde eller kanske väljer du att åka till Täby centrum, Kista Galleria eller Mall of Scandinavia. När du vill äta riktigt gott rekommenderas Al Capriccio eller Edsbacka Värdshus, som båda ligger på gångavstånd från bostaden.
Det finns gott om både förskolor och skolor i närområdet, bland annat Gärdesskolan, Rösjöskolan, Edsbergsskolan och Rudbecks gymnasium. Närliggande Edsbergsparken ger möjlighet till fina strövtåg längs strandpromenaden samt café, konsthall, utegym med mera. Området runt Edsbergs slott från 1600-talet bjuder på fina promenadstråk och du har gångavstånd till sim- och sporthall samt badplatser vid både Edsviken och Rösjön. Med ett naturreservat runt knuten får du tillgång till utmärkta elljusspår för rekreation, löpning och skogspromenader. Väsjöbacken når du med bilen på några minuter.
Busshållplatser (Kvarnskogen, Rudbecksskolan, Malla Silfverstolpes väg, Yxvägen och Edsbergsskolan) ligger alla på promenadavstånd från bostaden och ger dig snabb anslutning till pendeltåget vid Sollentuna station via busslinjerna 607, 627, 520 och 527 (mot Sollentuna station). Åker du åt andra hållet har du buss 607 mot Danderyds sjukhus via Mörby Centrum med t-bana (röd linje) samt buss 627 mot Täby. Nattbussar (697) går både från Centralstationen och Danderyds sjukhus.



Entréplan
Övre plan
*Areauppgifter enligt säljarens information
Enligt lägenhetsförteckningen är bostaden 81 kvm och en 3 rok.
inkl kabel-tv, sophantering och parkeringstillstånd
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
I angiven driftkostnad ingår kostnad för hushållsel, uppvärmning och vatten. I övrigt tillkommer kostnad för hemförsäkring, vilken är individuell. Driftkostnaderna är individuella och kan skilja sig mycket beroende på hur mycket man förbrukar, etc.
*Betalas av köpare
Brf Edsberg nr 1 bildades i 1953. Föreningen består av tvåplansradhus (4 och 3 rok) och ett f.d. affärshus som idag är ombyggt till lägenheter. Totalt finns det 138 bostäder i föreningen. I affärshuset finns även föreningens expedition. Vissa radhus är tillbyggda (något ägaren utfört på egen bekostnad). Husen är uppförda i början av 50-talet. 2009 köpte föreningen mark som tidigare varit tomträtt.
Föreningen har 58 källarförråd som hyrs ut genom separat kö hos föreningen.
I samband med försäljning tar föreningen ut en överlåtelseavgift på 1500 kr av köparen. Föreningen tar inte ut någon pantsättningsavgift i samband med upptagande av lån.
För mer information om föreningen, se www.brfedsberg.se
F.n. finns inte några planerade avgiftsändringar.
Föreningen disponerar över 40 garageplatser. Utöver dessa disponerar också föreningen över flertalet parkeringsplatser på föreningens mark. På dessa platser kan medlemmar stå med parkeringstillstånd.
Bredband och TV via stadsnätet (SEOM). 17 kanaler ingår i avgiften.
Föreningen har förråd, föreningslokal, pannrum med verkstadsdel, bastu med omklädningsrum, duschrum med wc, mangelrum och personalrum.
Välkommen till Sollentuna, en trivsam och barnvänlig kommun där du kan njuta av härliga naturområden, sjöar och badplatser, bra shopping, all tänkbar service samt ett rikt kulturliv. I Sollentuna centrum hittar du ett mycket fint bibliotek med två mindre filialer. Sollentuna kommun delar varje år ut kulturstipendier för att stimulera konstnärlig och kulturvårdande verksamhet. Från kommunen är det mycket enkelt att ta sig både norr- och söderut genom närheten till E4:an samt pendeltågstrafiken. Det finns goda tvärförbindelser för både bil och buss och just nu pågår bygget av tvärbana mellan Sollentuna och Stockholms västra förorter. Utbudet av bostäder i kommunen har stor mångfald och nya bostadsområden etableras.
Huvuddelen av tätbebyggelsen i kommunen räknas till Stockholm. Sollentunas kommundelar är Edsberg, Edsviken, Helenelund, Häggvik, Norrviken, Rotebro, Silverdal, Sjöberg, Tureberg, Törnskogen och Viby. Sollentuna har i relativa tal den största delen småbarn av alla kommuner i Sverige, därför finns här ett stort antal förskolor och grundskolor samt två gymnasieskolor.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Sollentuna? Kontakta våra mäklare i Sollentuna! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.