-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Fin vasatrea med västerbalkong
Vasastaden, Göteborg
*I månadsavgiften ingår värme och vatten.
**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Bjurfors Century presenterar snart ett oerhört fint hem i hus från 1880. Tredje våning, genomgångsläge, västerbalkong och hiss.
I det höga sekelskifteshuset från 1880, på tredje våningen sträcker ett socialt, öppet rum ut sig längs med gatan. Kök och vardagsrum samsas i en öppen disposition - en mycket representativ planlösning. Denna strålande ljusa lägenhet om 70 kvm balanserar mellan Hagaparkens lugn och Avenyns storstadsbrus. Ett sannerligen fint hem präglad av ljus. En mängd detaljer i tidsenlig stil finns så som vackra golv, ansenlig takhöjd, takrosetter och stora, djupa fönster. Skicket är det allra bästa och den maskinella utrustningen är självklart komplett. In mot gården finns två sovrum och en stor, ljuvlig balkong i solfyllt västerläge.
Det charmiga kvarteret för tankarna till Paris med sina höga sekelskiftesbyggnader och breda gator. Träden i allén grönskar och ett par gator bort öppnar sig den stora och levande Vasaparken; stadsdelens egen trädgård och Göteborgs blygsamma svar på Central Park. Det strategiska läget, mitt i Vasastaden, behöver troligen ingen djupare förklaring. Anmäl ditt intresse redan idag.
Vasastaden 7:17
*Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
I månadsavgiften ingår värme och vatten.
En stor balkong in mot gården. Solfyllt västerläge.
TV och bredband via Telia.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av köpare
Brf Excelsior är en äkta bostadsrättsförening bestående av 34 lägenheter. Föreningen registrerades 2004. Fastigheten, Vasastaden 7:18 bebyggdes 1880. Ombyggnationen av Hotel Excelsior till bostadsrätter startade januari 2006 och var klart 2007. Fastigheten gick då igenom en genomgripande totalrenovering som bland annat innefattade grundförstärkning, stamrenovering samt byte av tak och fasad. Den totala bostadsytan uppgår till 2 430 kvm. Föreningen äger marken. Den ekonomiska förvaltningen sköts av NordicLife.
Vad gäller avgiften har styrelsen tagit ett beslut att justera månadsavgiften, liksom i de flesta centralt belägna föreningar idag. På grund av höjda räntekostnader höjde föreningen avgiften med 25 % i januari 2023. Inga planer/beslut finns att justera avgifterna i nuläget. Föreningen håller på att lägga om lånen. (kontrollerat 25-05-09).
Genomfört underhåll:
2005 - 2007: Fastigheten totalrenoverades och byggdes om till BRF – byte av tak, stamrenovering (V/A och el), renovering av fasad samt grundförstärkning.
2015: En underhållsplan upprättades och OVK av ventilationen genomfördes.
2016: Målning av fönster, renovering av takfoten och fjärrvärmen drogs om.
2017: Målning av fasaden mot gatan.
Kommande underhåll:
Föreningen följer en underhållsplan. Nästa åtgärdspunkt är att underhålla fastighetens fasad och eventuellt några fönster. Tidsplanen för detta är ej satt ännu. I dagsläget är tanken att skjuta detta på framtiden (kontrollerat 25-05-09).
Gemensamma utrymmen:
I föreningen finns cykelförvaring samt två mysiga innergårdar med utemöbler och grillmöjligheter.
Kabel-TV via Telia.
Bredband (fiberanslutning) via Telia.
UPPLEVELSERNAS GÖTEBORG
Vasastaden är Göteborgs givna essens och ett koncentrat av det göteborgska storstadslivet. Här möter stenhusen från förra sekelskiftet och parkerna de trendiga kaféerna, barerna och stjärnkrogarna. Kombinationen som möter dig är en kosmopolitisk småstadscharm med konstgallerier och korvkiosker i en härlig och alldeles speciell blandning.
MED EN TOUCH AV PARIS
Utelivet i Vasastaden är någonting helt annat än i övriga delar av innerstaden och på Avenyn. Här går man ut för att uppleva smaker, mötas och umgås. Kanske avnjuta en välmixad fördrink eller perfekt skummad cortado innan kvällens middag. Det är inte för inte som stadsdelens restauranger stoltserar med flera av stadens Michelinstjärnor. Hela Vasastaden har en självklar internationell prägel, som inte känns påklistrad, utan helt naturlig.
Det var just med den avsikten stadsplanerarna och arkitekterna drog upp planerna för den nya stadsdelen när den skapades, runt 1860. Målet var att skapa ett göteborgskt Paris eller Wien med breda boulevarder och påkostade byggnader i nyrenässans- och jugendstil. Att göteborgarna månar om Vasastaden har faktiskt gjort den till en av Sveriges mest välbevarade stadsmiljöer från den här tiden. Överallt kryssar cyklar, spårvagnar och barnvagnar fram utan att det någonsin känns trångt eller bullrigt.
VASASTADENS KORV- OCH KONSTKLASSIKERMen en stadsdel blir inte levande bara för att man planerar den så. Den växer och spretar åt de håll den själv vill och det är självklart så att människorna som bor, arbetar och rör sig där sätter sin unika prägel. Därför har Vasastaden också sina anspråkslösa småbutiker, sköna fikahäng, prisvärda lunchhak och klassiska gatukök. Du kanske är en av är de göteborgare som någon gång snubblat in på Sjuans korvbar framåt småtimmarna efter en glad utekväll eller tentapluggat på något av kaféerna längs Vasagatan.
Kvarteren är inte bara hem för kulinariska upplevelser, utan är också ett mecka för konst, musik och allehanda annan kultur. Såväl Röhsska och HDK som Schillerska gymnasiets estetiska program sätter sin prägel på området och det finns hela 20 konstgallerier att välja mellan.
Bland stadsdelens mer framträdande arkitektoniska byggnadsverk märks universitetsbyggnaden vid Vasaparken som knyter ihop studentlivet med Handelshögskolan längst ner mot Haga, där även Universitetsbiblioteket ligger mitt emot. Så det är inte konstigt att Vasagatan är den av studenter på cykel hårdast trafikerade leden i Sverige.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Vasastaden? Kontakta våra mäklare i Göteborg! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.