-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Hagalund, Solna
*Inkl. Värme, kallvatten samt basutbud för kabel-tv.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
På våning 9 med fri utsikt över trädtopparna!
På nionde våningen, högt över Hagalunds grönskande omgivningar, väntar ett hem där ljuset, rymden och den fria utsikten skapar en alldeles särskild känsla. Här erbjuds en generös och välplanerad tvåa med stora sociala ytor, en inglasad balkong med utsikt mot trädtopparna och möjlighet att skapa ytterligare ett rum för den som önskar.
Bostaden präglas av en öppen och luftig planlösning där kök och vardagsrum möts i en inbjudande sällskapsdel med gott om plats för både middagar och avkoppling. De generösa ytorna ger även möjlighet att se över en alternativ planlösning som en 2,5:a. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen, en naturlig förlängning av hemmet där grönskan breder ut sig nedanför och utsikten över trädtopparna skapar en rofylld inramning. Det rymliga sovrummet erbjuder gott om plats för dubbelsäng och förvaring, medan badrummet och de välplanerade förvaringslösningarna bidrar till en bekväm vardag.
Brf Blåkulla är en anrik förening med mycket låg belåning enligt senaste årsredovisningen och värdefulla tillgångar i form av hyresrätter och lokaler. Här erbjuds uppskattade bekvämligheter som gym, bastu, gästlägenhet, samlingslokal och tvättstuga i varje port. Mellan husen breder grönskande gårdar ut sig med grillplatser, boulebana och lekytor.
Läget i Hagalund förenar det bästa av två världar. Här bor du omgiven av grönska och lugna kvarter, samtidigt som Stockholm finns inom nära räckhåll. Solna station nås på cirka fem minuters promenad med smidiga förbindelser till Odenplan och city, medan Hagaparkens vackra promenadstråk och stora grönområden väntar en kort promenad bort. Ett hem där stadens närhet möter naturens lugn, med utsikten som en ständig påminnelse om det höga och fria läget.



Inkl. Värme, kallvatten samt basutbud för kabel-tv.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord via Bopedia. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av säljare
Brf Blåkulla nr 248 är en äkta förening som äger marken. Bostadsrättsföreningen bildades 1983 och består av 442 lägenheter inkl hyresrätter samt ett antal kontorslokaler.
Se gärna föreningens egna hemsida för mer information: https://www.blakulla.net/
Höjd avgift med 6 % från och med 1 januari 2027. (Kontrollerat 2026-10-22)
Avgiften för varmvatten höjs från 70 till 88 kronor ink. moms per kubikmeter.
Utförda renoveringar:
2026 Åtgärder av brister i skyddsrum efter besiktningar år 2025
2025-2026 Målning av trapphus samt slipning av marmorgolv
2025 Utökning med ytterligare solpaneler på tak
2024-2026 Byte till 16st energieffektiva hissar
2024-2025 Installation av solceller med tillhörande batterier
2025 Installation av ett nytt och säkrare passersystem
2025 Förrådsinventering och uppmärkning av nya förrådsnumren
2025 Målning och byte av innertaket till ett fast tak i samtliga portar
2024 Relining av dagvattenledningar i de nedre våningsplanen
2024 Relining av spillvattenledningar i garagegolven
2024 Installation av backventiler för alla lägenheter
2023-2024 Installation av system för värmeåtervinning av föreningens spillvatten
2023-2024 Installation av en fibernät-anslutning till varje lägenhet
2022 – 2024 Renovering av tappvattenrör. Nya varm- och kallvattenledningar har dragits via och från trapphusen in till varje lägenhet (kök och badrum/toaletter) istället för via de gamla köksschakten. Tappvattenprojektet ersätter stambytet!
2022 Undercentraler byttes till nya
2022 Översyn av gårdsbelysningen
2020 -2021 Renovering av fastigheternas tak (ev. med placering av solenergipaneler längre fram)
2020 -2021 Översyn av gårdsbjälklaget/utbyte av avrinningsbrunnarna på innergården
2020 -2021 Renovering av hissplan ÖK och UK (golv och väggar)
2020 -2021 Bredda infarten vid port 46
2020 -2021 Åtgärda fallen mot samtliga portar på innergården
2020 -2021 Renovering av ramperna ÖK port 30 och 40
2020 -2021 Översyn och modernisering av samtliga hissar
2020 -2021 Renovering av långa källargången vån ÖK
2020 LED-belysning installerad i barnvagns- och cykelrum
2020 Nya brandsäkra dörrar till garaget
2020 Installation av nytt porttelefonsystem
2020 Renovering av grovtvättstugan
2020 Renovering av innergården inklusive lekplatsen
2018 Dränering längs 40-huset
2018 Installation av laddstolpar
2015-2018 Renovering av fasad och balkonger
2014 -2016 Relining av tappvattenrör
2010 Renovering av golv, tak och belysning i garaget
2006 Byte av samtliga fönster till 3 glas
1990 Renovering, förnyelse av hissar
Kommande projekt:
2027-2028 Installation FTX-aggregat för ventilation för ökad boendekomfort och värmeffektivitet
2026-2027 Nytt system för energioptimering med individuell temp.mätning i respektive lägenhet
2026-2027 Värmejusteringar, termostatbyte och eventuella radiatorbyten
2027-2028 Inventering av elstigare och möjligheter till byte av elmätare
Pågående projekt:
2026-2027 Förstudie för termostatbyte och injustering värme i Blåkulla
2026 Byte till elektronisk passagesystem förrådsdörrar och allmänna utrymmen
Föreningen har 394 garageplatser inkl MC-platser på två plan, undre och övre källarplanet. I det undre garaget finns tvätthall, rekondplats, tillgång till tryckluft och i mån av plats, möjlighet till däckförvaring för hyrd p-plats (debiteras 300 kr per år).
Garageplatser hyrs ut via HSB. För närvarande ingen kötid och pris 605 kr/månad. Det finns möjlighet att hyra en laddplats för elbil (extra tillägg 100 kr + elavgiften). Läs mer om det här.
Det finns också möjlighet att hyra MC- och mopedplats. Det finns även en gratis gästparkering (10 platser) som kan bokas av boende. Annars finns det boendeparkering utomhus som ansöks via Solna Stad.
Bredband2. En engångsavgift på 1000 kronor debiteras för tillgång till bredband upp till 1000 Mb när
köpare av bostadsrätt flyttar in. Fiber är kopplat till lägenheten.
Föreningen har 1 bokningsbar tvättstuga per uppgång med vardera 3 tvättmaskiner, 1 torktumlare och 1 torkskåp. Föreningen har också en grovtvättstuga. Föreningen har både en föreningeslokal och en gästlägenhet. Lokalen har plats för max 40 personer och gästlägenheten har 4 sovplatser. Föreningen har ett gym som drivs av Motionsföreningen Blåkulla. Det finns också bastu, 4 cykelhus på gården (öppnas med egen tagg och kostar 300 kr per år), cykelrum och barnvagnsförvaring. Det finns även ett snickeri som kan bokas för enklare snickeriarbeten.
Ett källarförråd tillhör varje lägenhet. Inga extra förråd eller lediga lokaler finns för närvarande.
Välkommen att bo och trivas i Hagalund. Här bor du med omedelbar närhet till Stockholm city samtidigt som du har tillgång till Hagaparkens härliga grönska.
Hagalund har ett centralt läge i Solna. Området har en lång historia och bebyggelsen utgörs huvudsakligen av bostäder. Här finns höghusområdet ”Blåkulla” som består av åtta höghus i olika blå nyanser som stod inflyttningsklara 1973. I Hagalund finns även en handfull bevarade äldre hus varav en del tillhör den tidigare bebyggelsen Gamla Hagalund där bland annat konstnären Olle Olsson var verksam.
Hagalund har flera trevliga promenadvägar och även närhet till härliga Hagaparken och Brunnsviken.
I Hagalunds centrum finns matbutiker, frisörer, kemtvätt, pizzeria och annan service. I närheten finns också Solna centrum med en stor inomhusgalleria som har ett brett utbud av butiker, restauranger och all annan tänkbar service.
Här finns flera förskolor och skolor i både privat och kommunal regi.
Hagalund har också mycket bra kommunikationer med flera busslinjer som passerar området. Med buss når man Odenplan på cirka femton minuter. Efter fem minuters promenad når du även Solna pendeltågstation. I Solna centrum finns tunnelbana och bussar till Arlanda passerar på Råsundavägen. Man kan med fördel även gå eller cykla och det är knappt tre kilometer till Stockholm city/Norrtull.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Hagalund? Kontakta våra mäklare i Stockholm! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.
Ansvarig mäklare
Extra kontaktperson