Hoppa till innehåll
Huvudbild mobiltelefon

En utsikt och ett solläge man aldrig tröttnar på, snarare tvärt om. Något man inte kan vara utan.

  • Såld, 2025-04-28
  • På förhand
  • 198 + 53 kvm
  • 8 rum
  • 5 850 000 kr

Huskvarna - Norrängen, Jönköping

Gripenbergsgatan 59

Slutpris:
5 850 000 kr
Antal rum:
8
Boarea / Biarea:
198 kvm / 53 kvm*
Tomtarea:
873 kvm
Typ:
Friliggande villa

*Areauppgifter enligt uppmätning.

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Emelie Andersson

Fastighetsmäklare

Bjurfors Jönköping
Emelie Andersson

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Vill du också sälja din bostad?

Fyll i formuläret nedan så hjälper vi dig!

Om Huskvarna - Norrängen

Att bo i Norrängen

Norrängen är en del av Huskvarna och ligger cirka 2 kilometer norr om centrum. Här blandas boendetyperna friskt. Det finns stora bostadsrättföreningar, små bostadsrättföreningar, friliggande villor och radhus. Här sitter man på första parkett när solen går från gul till röd för att slutligen sjunka ner i Vätterns blåa vatten. En solnedgång som är både vacker och lite mystisk på samma gång.

E4.an ligger precis i anslutning till Huskvarna vilket bidrar till ett snabbt och enkelt resande. Från centrum går stadsbussar i parti och minut och på andra sidan Huskvarna finns tågstation.

Området erbjuder något för alla, promenader utmed vattnet eller i skogen. Cykla runt Landsjön, eller kanske in till Jönköping. In till Huskvarna går du på en kvart och där finns all service du behöver. In till Jönköping har du cykelväg hela vägen och det tar mellan 20-30 minuter beroende på hur snabb du är.

Ovanför Norrängen finns tornar Huskvarnaberget upp sig där fina promenadleder och stigar ringlar upp och ner för bergets sida ackompanjerade av blåbärsbuskar, lingonris och en och annan kantarell. När hungern tränger på finns det flera trevliga restauranger att välja på, de flesta inne i de centrala delarna. I city, även kallad Esplanaden, finns välsorterade matbutiker, möjlighet till shopping och även viktig service såsom apotek och vårdcentral. På Norrängsskolan får man gå från årskurs 1-6, här finns även förskola för de lite mindre barnen.

Köpa, sälja eller värdera bostad i Norrängen? Kontakta Bjurfors mäklare i Jönköping! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder