-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Möjlighet att bygga trädäck från balkongen. Läckert läge & låg avgift!
Vättersnäs, Jönköping
*I månadsavgiften ingår värme, vatten & p-plats. (Möjlighet till garage finns men kösystem).
**Enligt bostadsrättsföreningen
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Bra skick inne och från balkongen finns det möjlighet att bygga om så att man kan kliva ut på gräsmattan.
Önskar du en privatvisning kontakta mäklaren för att boka tid.
I en stabil och välskött förening erbjuds nu en lägenhet med potential utöver det vanliga. Här på första våningen har föreningen godkänt att man får öppna upp balkongen mot trädgården. Det innebär att du som köpare har möjlighet att bygga ett större trädäck med direkt utgång. Ett ovanligt tillfälle att skapa en privat uteplats med västerläge och eftermiddagssol. Villakänsla i lägenhetsformat.
Föreningen är mindre och familjär med ordnad ekonomi och flera större renoveringar redan genomförda. För exakta byggmöjligheter hänvisas till styrelsen.
Bostaden erbjuder sjöutsikt från köket och generöst ljusinsläpp i flera riktningar. Området Vättersnäs ligger med kort gångavstånd till badstränder vid Vättern och erbjuder gott om grönområden, motionsspår och lekplatser. Det finns även en hinderbana för den som vill ha lite extra utmaning i träningen. Här finns närhet till matbutiker, goda bussförbindelser och enkel access till E4 för vidare resor både norrut och söderut.
Önskar du en privatvisning kontakta mäklaren för att boka tid.



*Utmärkt läge på första våningen. De som bor på första våningen har även möjlighet att vistas på egen del av gräsmattan. En stor fördel är också att nuvarande ägare fått tillåtelse att bygga ut balkongen så att anslutningen till gräsmattan blir mer naturlig, lite så som det är att ha ett radhus med utgång till trädgården inifrån. För mer info kring utformning hänvisas till föreningen.
**Enligt bostadsrättsföreningen
I månadsavgiften ingår värme, vatten & p-plats. (Möjlighet till garage finns men kösystem).
Medlemmarna i föreningen ansvarar själva för trappstädning och skötsel. Föreningens gräsmatta klipps av en robotgräsklippare.
Bostaden är försedd med en balkong, vänd mot föreningens lugna trädgård, västerläge. Det finns ett grönt ljus mot att ev. öppna upp balkongen, bygga en generös altan (lik lägenheten mittemot) och ansluta mot trädgården. En öppning från balkongen möjliggör att kunna kliva ut från lägenheten rakt ut på gräsmattan.
Godkänt från föreningen att bygga om. Dock ligger det på köparen med bygglov etc.
Varje medlem i bostadsrättsföreningen har möjlighet till att få en parkeringsplats, valfritt men ingår i angiven månadsavgift.
Kostnaden för garageplats är dock 180 kronor per månad men parkeringsplats ingår i avgiften.
Det finns 4 garage och 5 parkeringsplatser.
Ett grundutbud (Kabel-TV) ingår i månadsavgiften.
Fastigheten är ansluten till Tele2 varifrån man själv tecknar abonnemang för Internet.
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är avrundad och baseras enbart på den senaste tillgängliga är årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
Hemförsäkring och hushållsel tillkommer.
Brf Utkiken är en välmående och solid förening som består av åtta lägenheter. Huset byggdes 1955 och byggdes om 1992. Det totala bostadsarean uppgår till 530 kvm och lokalytan till 50 kvm.
Fastigheten har ett fint och högt läge på Vättersnäs. I omgivningarna finns både villor och några bostadsrättsföreningar.
Till alla lägenheter finns förråd och plats för bilen. I källarplan finns även flera fina gemensamma ytor såsom tvättstuga, torkrum, cykelrum m.m.
Gällande balkongutbyggnaden:
Det åligger köparen att kontakta föreningen och bekräfta tillstånd, söka ev bygglov om detta krävs, utreda/undersöka och ta reda på utformningen. Hänvisning till föreningen.
Vättersnäs har sedan länge varit en villaidyll och är ett barnvänligt bostadsområde med fokus på kommunikation. Från Vättersnäs har du allt nära: på 15 minuter når du centrala öster på cykel och llite fortare ned buss. Om man istället väljer att gå så är det en vacker promenadväg över sandbankarna och det gröna Liljeholmen som blir passage. Willys finns i närheten har man vänt på dygnet så finns macken öppen dygnet runt. Vättersnäs inkluderar nästan allt, närheten till behoven och kort avstånd till Jönköpings utbud. För de sportintresserade finns Racketcentrum och för soldyrkaren är stranden inte långt bort. Vill man åt andra hållet är Huskvarna centrum lika nära, och här finns det mesta du behöver av affärer och annat utbud.
Vättersnäs erbjuder goda kommunikationsmöjligheter då området trafikeras av linjebussar och ligger i anslutning till E4:an.
En pärla vackert beläget vid Vätterns södra strand.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Vättersnäs? Kontakta Bjurfors mäklare i Jönköping! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Extra kontaktperson