Hoppa till innehåll
Noggrant planerade trädgård med förrådsförvaring

Trevlig villa med charmig trädgård och vacker utsikt

  • Besiktigad
  • På förhand
  • 117 + 21 kvm
  • 5 rum

Onsala - Lyngås, Kungsbacka

Gamla Pykstensstigen 9

Antal rum:
5
Boarea / Biarea:
117 kvm / 21 kvm*
Tomtarea:
1 239 kvm
Typ:
Friliggande villa

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Vill du veta mer om bostaden?

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Erika Wenderyd

Fastighetsmäklare

Bjurfors Kungsbacka
Erika Wenderyd

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Trevlig villa med charmig trädgård och vacker utsikt

Välkomna till en trevligt planerad villa med ett fint läge som låter blicken vandra långt över ängsmark. Närhet till salta bad och service.

Beskrivning

Varmt välkomna till Gamla Pykstensstigen 9, en välplanerad villa med charmig trädgård och vacker utsikt. Den stenlagda uppfarten ger plats för parkering av flera bilar. Via den fina gången med stenplattor nås bostadens entré. Här finns två entréer där groventrén via tvättstugan används frekvent. Groventrén erbjuder utrymme för förvaring av ytterkläder till höger och till vänster finns tvättmaskin, torktumlare, arbetsbänk, skåpsförvaring, tvättho och torkskåp för praktisk klädvård. Det rödbruna och slitstarka golvet sträcker sig från groventrén och vidare in i bostadens nedre plan. Det första badrummet har en tidlös inredning med mörka klinkerplattor, vita väggar och mindre mosaikplattor i dusch-hörnan. Badrummet är utrustat med en vit kommod med förvaring, handdukstork, golvvärme, dusch och wc.
En mindre garderob under trappan ger ytterligare utrymme för ytterkläder och den andra hallen ger plats för förvaringsmöbler. Det rymliga köket, som ligger i anslutning till hallen, har härliga arbetsytor som sträcker sig över träbänkskivan. Vita klassiska skåpsluckor ackompanjeras av en tegelvägg som skapar en häftig rustik känsla. Här finns mycket förvaring genom över- och underskåp. Köket är utrustat med kyl och frys i full storlek, spishäll med två elplattor och två gasplattor, köksfläkt, diskmaskin och en integrerad ugn.

Vidare in i bostaden öppnar sig en väl tilltagen social yta där en vacker och gedigen braskamin blir ett smycke till rummet. Här sträcker sig ett mörkt trägolv som kombineras med ljusa väggar och underbart ljusinsläpp genom stora fönster i flera väderstreck. Rummet ger plats för en större soffgrupp, mediabänk, förvaringsmöbler, bokhyllor och ett längre middagsbord. Sällskapsrummet kan delas av för att få ett ytterligare sovrum, det var så den tidigare planlösningen såg ut.

Via trappan i hallen tar ni er till övervåningen där ett ljust golv och genomgående vita väggar ger ett luftigt intryck. Det första sovrummet är placerat direkt till vänster från trappan. Rummet ger utrymme för en säng, skrivbord och förvaringsmöbel. Två platsbyggda garderober skapar plats för klädförvaring. Det andra sovrummet är av samma storlek och är placerat vägg i vägg med det första. Båda rummen har ett charmigt fönster med spröjs som låter ljuset flöda in. Även i det andra sovrummet finns två platsbyggda garderober. I passagen mellan sovrummen finns en yta som kan nyttjas som kontor eller mindre sällskapsrum. Här finns en balkongdörr som tar er till balkongen som ger sol under förmiddag och en bit in på eftermiddagen. Övervåningens badrum är utrustat med en vit kommod med förvaring, spegelskåp, wc, handdukstork, golvvärme och dusch. Svart klinkergolv bryts av med ljusblå mosaik i dusch-hörnan.
Bostadens master bedroom har en större golvyta som rymmer en dubbelsäng, förvaringsmöbler och sittmöbel. Stora skjutdörrsgarderober med spegelglas ger gott om förvaringsmöjligheter för kläder. Två fönster med utsikt över grönskande ängar ger en rofylld känsla.

Här bor ni i en villa med fina möjligheter att anpassa planlösningen efter era behov. Den charmiga utomhusmiljön med blomstrande trädgård och inslag av klippor har mycket karaktär. Utsikten över vacker ängsmark ger en lugn och harmonisk känsla. Bostaden erbjuder en uteplats i vardera väderstreck som ger er möjligheten att följa solen under hela dagen. Den isolerade stugan med el och element passar perfekt som lekstuga, för tonårsbarn eller gäster. Vid entrén finns även ett större trädgårdsförråd som rymmer såväl trädgårdsredskap som cyklar och gräsklippare.
Bostadens placering ger er närhet till kommunikationer, salta bad och service. Kungsbacka centrum nås på ca 20 minuter med bil och Göteborg nås på ca 40 minuter.

Välkomna att hitta hem till en magisk oas på Gamla Pykstenstigen 9!

Fakta om bostaden

Fastighetsbeteckning

Viken 5:27

Information

Typ
Friliggande villa
Upplåtelseform
Friköpt
Rum
5
Antal sovrum
3
Boarea
117 kvm*
Biarea
21 kvm
Tomtarea
1 239 kvm

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Byggnadssätt

Byggnadstyp
1 ½ plan
Byggår
1989
Fasad
Trä
Grund
Krypgrund
Stomme
Regelstomme
Uppvärmning
Frånluftsvärmepump
Takbeklädnad
Betongpannor
Fönster
3-glas isolerfönster

Besiktning

Besiktigad
Ja

Vatten/Avlopp

Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.

Planbestämmelser

Detaljplan (2017-11-02)

Rättigheter/gemensamhetsanläggningar

Förmån: Avtalsservitut Utfart, D201900239329:1.1
Förmån: Officialservitut Väg, 13-ONS-2468.1

Ekonomi

Taxeringsvärde
3 936 000 kr
Byggnadsvärde
2 289 000 kr
Fastställt
2024
Kod
220, Småhusenhet, bebyggd
Fastighetsskatt/Avgift
10 425 kr

Driftskostnad (per år)

Personer i hushållet
2
Sotning
500 kr
Hushållsström
9 411 kr
Försäkring
6 095 kr
Samfällighetsavgift
1 500 kr
Renhållning
5 130 kr
Vatten/Avlopp
6 320 kr
Summa
28 956 kr
Elförbrukning
11 729 kWh/år

I renhållning ingår matavfall 2 905 kr samt en extra post för trädgårdsavfall 2 225 kr.

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
C
Energideklarationsdatum
2025-10-01

Pantbrev

Det finns 9 st pantbrev uttagna om sammanlagt 3 000 000 kr

Om Onsala - Lyngås

Mäklaren om Onsala

Det sägs att den som mäter livskvalitet i materiella ting aldrig blir nöjd. Verklig livskvalitet handlar ju om någonting helt annat; att varje dag vakna upp med havet som närmsta granne, uppleva vädrets växlingar året om och den harmoniska känslan i att se solen sjunka ner bakom horisonten i väster.

OMRÅDET
I Onsala är havet alltid närvarande och som onsalabo finns alla möjligheter att ta vara på de möjligheter som havet ger. Att segla, surfa, dyka, paddla kajak eller bara hänga på stranden i timtal är självklarheter när man bor på Sveriges guldkust – halvön Onsala.

HISTORIA
Från början var Onsala en lantbruks- och sjöfararbygd och bär spår ända till järnåldern. När den västsvenska sjöfartsnäringen nådde sin höjdpunkt, blev Onsala hem åt framstående kaptener och kapare. Genom sjöfarten lyckades många av traktens bönder utöka sin inkomst vid sidan av jordbruket. Tack vare dubbelarbetet blev många av dem välbärgade och kunde bygga ut sina gårdar. Kring 1800-talets slut förvandlades många av dessa gårdar till sommarvillor och Onsala blev så småningom ett populärt turistmål. Sedan dess har sommarområdena fyllts på av alltfler åretrunthus längs kusten, vilket skapat fina variationer i bebyggelsen. Här finns gamla villor i nationalromantisk stil, pittoreska stugor och många nyproducerade hus med slående havsutsikt. Här kan man bo längst ut i kustbandet där Västerhavet lockar till äventyr, eller i vindskyddat läge in mot Onsalafjorden. Ett sådant idylliskt område är Gottskär, med vackra villor som dominerar bergssluttningarna ner mot havet samt restauranger, bryggor och butiker.

Onsalas popularitet har gjort halvön förhållandevis tätbebyggd men du behöver inte ta dig många kilometer på småvägarna inåt Onsalalandet för att befinna dig mitt på landsbygden, bland hästgårdar och kantarellskogar.

KULTUR OCH FRITID
Stillheten och lugnet till trots finns det massor att se och göra i Onsala. Utöver de rekreationsmöjligheter som havet och naturen ger, kan man som onsalabo också välja att bl.a. spela tennis eller rida. För golfspelare finns Gräppås Golfbana i natursköna omgivningar, med val på 9- eller 18-hålsbana. Området kring Onsala lockar även med många spännande utflyktsmål. Varför inte ta båten ut till Nidingen – ett 4 km långt stenrev med världens äldsta dubbelfyr. En fascinerande och unik miljö med föränderlig form och kristallklart vatten.

Köpa, sälja eller värdera bostad i Onsala? Kontakta våra mäklare i Kungsbacka! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Gamla Pykstensstigen 9

Gamla Pykstensstigen 9

43993 Onsala

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.

Ansök om lånelöfte hos Söderberg & Partners

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo