-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Drömläge på första parkett med havsutsikt!
Bjärred - Gamla Bjärred, Lomma
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.
Drömläge med havsutsikt – förstklassigt Uniqhus på Bjärreds bästa läge!
Nu finns en sällsynt möjlighet att förvärva ett stilrent och gediget 1-planshus på första parkett – med magisk havsutsikt! Välkommen till ett hem där dansk design möter svenskt kvalitetstänk i form av ett Svanenmärkt Uniqhus från 2002, känt för sin höga standard, låga energiförbrukning och tidlösa estetik.
Den generösa och välplanerade boytan om 146 kvm erbjuder ett modernt och luftigt hem med det lilla extra. Här möts du av en öppen planlösning med imponerande takhöjd, putsade innerväggar, stora underhållsfria fönster som ramar in havet, samt ett vackert nedsänkt vardagsrum med braskamin – en självklar plats för avkoppling och umgänge. Det smakfulla HTH-köket med köksö inbjuder till både vardag och fest. Planlösningen erbjuder tre rymliga sovrum, två badrum och goda förvaringsmöjligheter.
Huset är beläget på en upphöjd och insynsskyddad hörntomt om hela 1 330 kvm i bästa västerläge – perfekt för att njuta av solnedgångar över Öresund. Den välplanerade och välskötta trädgården omgärdas av grönska och erbjuder både lugn och frihet. Här finns även ett rejält dubbelgarage om ca 42 kvm med fjärrstyrda portar. Elbilsladdare finns givetvis.
Detta är ett hem för dig som söker det bästa av två världar – ett arkitektoniskt genomtänkt boende med låg miljöpåverkan och solceller som ger låga driftskostnader, beläget på en av Bjärreds mest eftertraktade adresser.
Låt drömmen bli verklighet – välkommen hem!
Välkommen in i denna ljusa och luftiga 1-plansvilla som direkt ger en känsla av hög kvalitet.
Entré med klinkergolv som längre in övergår till Junckers skeppsgolv. På höger sida finns plats för ytterkläder.
Till vänster om entrén når vi master bedroom om ca 16 kvm som har Junckers skeppsgolv, vitputsade tegelväggar, högt i tak, hel vägg med skjutdörrsgarderober och utgång till trädgården i syd/västläge. Här vaknar man på morgonen med havsutsikt. Eget badrum med vit klinker med golvvärme och vitputsade tegelväggar. Här finns wc, tvättställ med kommod, badrumsskåp med belysning, dusch, handdukstork samt infällda spotlights i taket. Duschutrymmet har blått kakel på väggarna.
Centralt i huset finns köket som har inredning från HTH med luckor i körsbär. Utrustningen består av köksö med induktionshäll (Siemens 2019), takhängd fläkt (Thermex 2002), inbyggd varmluftsugn (Miele 2019), inbyggd mikrovågsugn (Miele 2019), diskmaskin (Miele 2020), 2 st kombinerade kyl och frys (Bosch 2019). Bänkskivor i grå laminat och blått kakel som stänkskydd. Matplats intill köket.
Kök, allrum och det nedsänkta vardagsrummet ligger i öppen planlösning. Junckers skeppsgolv, vitputsade tegelväggar och öppet upp i nock skapar en fantastisk känsla av ljus och rymd. Vitlaserad träpanel med infällda spotlights nästan överallt. Från allrummet når man den stenlagda uteplatsen med havsutsikt och kvällssol. Bara att njuta av middagar i goda vänners lag.
Det underbara vardagsrummet, som är nedsänkt, är ca 30 kvm. Här njuter man av den mysiga braskaminen och den fanstastiska utsikten över Öresund med Bjärreds kallbadhus och småbåtarna. Högt i tak med vitlaserad träpanel med spotlights, Junckers skeppsgolv, vitputsade tegelväggar samt utgång till uteplats och trädgård.
I den östra delen av huset finns 2 sovrum, badrum, tvättstuga samt ett litet extra rum.
Den generösa tvättstugan har klinkergolv, vitputsade tegelväggar och vitlaserad träpanel i taket. Här finns tvättmaskin (Miele 2018), torktumlare (Miele 2018), bänkskiva i svart laminat med tvättho, skåp för förvaring och en frånluftsvärmepump (2019). Givetvis finns även en utgång till trädgården. Från tvättstugan når man ett extra litet rum som också har klnkergolv och vitputsade tegelväggar. Detta rum kan med fördel användas som kontor eller till förvaring. I tvättstugan finns lucka med stege till vinden som ger ett extra förvaringsutrymme.
Två fina sovrum som är 13,5 respektive 8,5 kvm som båda har parkettgolv, vitputsade tegelväggar, garderober samt utgång till trädgården. I hallen utanför sovrummen finns ytterligare skjutdörrsgarderober.
I anslutning till de båda sovrummen finns ett badrum som har svart klinkergolv med golvvärme och tegelväggar som är delvis putsade och delvis kaklade. Här finns wc, tvättställ med kommod, badrumsskåp, dusch, handdukstork samt infällda spotlights i taket.
Hela huset har vattenburen golvvärme, vitputsade tegelväggar samt vitlaserad träpanel i tak.



Planlösning
Bjärred 26:14
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
2010 Byggt förråd intill garaget.
2015 Ny braskamin.
2019 Ny kyl, frys och induktionshäll.
2019 Ny frånluftsvärmepump.
2020 Fiber indraget.
2024 Installerat solceller.
2025 Installerat eldrivet solskydd i master bedroom.
Dubbelgarage om ca 42 kvm med fjärrstyrda portar. Oisolerat förråd om ca 15 kvm intill garaget.
Uteplats 1: Stenlagd med takutsprång, läge syd/väst.
Uteplats 2: Stenlagd, läge nord/väst.
Uteplats 3: Stenlagd, läge syd/ost.
Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.
Upphöjd välplanerad och fin trädgårdstomt (hörntomt) som omgärdas av häckar. Utsikten över Öresund är hänförande medan insynen är oerhört begränsad.
Dubbelgarage om ca 42 kvm med plats för 2 bilar.
Stenlagd uppfart med plats för minst 4 bilar. Elbilsladdare finns.
Detaljplan (1995-09-21)
Kabel-Tv via Sydantenn
Fiber
I angiven uppvärmningskostnad ingår hushållsel. Total elförbrukning är ca 14 000 kwh/år baserat på två personer i hushållet.
Enligt överenskommelse
Det finns 1 st pantbrev uttaget om sammanlagt 2 800 000 kr
Bjärred är en tätort i Lomma kommun drygt en mil väster om Lund. Bjärred delas in i tre områden; den norra delen Löddenäs, Centrum och den södra delen som kallas Gamla Bjärred.
Längs stranden i Löddenäs finns ett naturreservat med det så kallade Gyllins ängar. I detta ängsområde finns bland annat ett fågeltorn samt den natursköna Trollsjöparken. Parken är ett mycket populärt ställe för rekreation och omtyckt lekområde för barn från skolor och förskolor i närheten. Området söder om parkallén är bebyggt med villor, medan den norra delen har förblivit en naturpark. Här finns planteringar kvar från den ursprungliga parken, främst bok som nu utgör ett ståtligt bestånd. Vissa av träden är över hundra år gamla.
Bjärred var från början en badort som hörde till Lund. Under slutet av 1800-talet byggdes här restaurang och hotell. I Bjärred finns också en av Sveriges längsta badbryggor med ett fint kallbadhus. I badhuset kan man förutom att bada eller svettas i bastun även besöka den fina restaurangen och vissa dagar också få musikunderhållning under måltiden.
I Borgeby finns Borgeby slott som har sitt ursprung i en av vikingakungen Harald Blåtands så kallade trelleborgar. Under medeltiden var Borgeby en av ärkebiskopen av Lunds borgar men vid reformationen kom det i privat ägo. I dag ägs slottet av en stiftelse och här finns ett museum över de förra ägarna Hanna Larsdotter och hennes make, konstnären och författaren Ernst Norlind. Strax söder om slottet ligger Borgeby kyrka.
Berga kyrka ligger mitt inne i Bjärred. Kyrkan invigdes i mitten av 1970-talet och den är skapad av Bengt och Kristina Hellborg i ren stram arkitektur. Den är byggd helt i naturmaterial och räknas till en av de förnämsta i nutid. I kyrkans inredning finns ett flertal mycket fina detaljer, bland annat ett krucifix från 1400-talet.
Vill du köpa, sälja eller värdera bostad i Gamla Bjärred? Kontakta Bjurfors mäklare i Bjärred! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.