Hoppa till innehåll

Drömläge på första parkett med havsutsikt!

  • På förhand

Bjärred - Gamla Bjärred, Lomma

Söderströms väg 5

Utgångspris:
19 900 000 kr
Antal rum:
5
Boarea:
146 kvm*
Tomtarea:
1 330 kvm
Typ:
Friliggande villa

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Vill du veta mer om bostaden?

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Budgivning pågår

Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.

Kontakta mäklare

Ansvarig mäklare

P-O Renvalder

Fastighetsmäklare / Senior Partner

Bjurfors Bjärred
P-O Renvalder

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Drömläge på första parkett med havsutsikt!

Drömläge med havsutsikt – förstklassigt Uniqhus på Bjärreds bästa läge!

Beskrivning

Nu finns en sällsynt möjlighet att förvärva ett stilrent och gediget 1-planshus på första parkett – med magisk havsutsikt! Välkommen till ett hem där dansk design möter svenskt kvalitetstänk i form av ett Svanenmärkt Uniqhus från 2002, känt för sin höga standard, låga energiförbrukning och tidlösa estetik.

Den generösa och välplanerade boytan om 146 kvm erbjuder ett modernt och luftigt hem med det lilla extra. Här möts du av en öppen planlösning med imponerande takhöjd, putsade innerväggar, stora underhållsfria fönster som ramar in havet, samt ett vackert nedsänkt vardagsrum med braskamin – en självklar plats för avkoppling och umgänge. Det smakfulla HTH-köket med köksö inbjuder till både vardag och fest. Planlösningen erbjuder tre rymliga sovrum, två badrum och goda förvaringsmöjligheter.

Huset är beläget på en upphöjd och insynsskyddad hörntomt om hela 1 330 kvm i bästa västerläge – perfekt för att njuta av solnedgångar över Öresund. Den välplanerade och välskötta trädgården omgärdas av grönska och erbjuder både lugn och frihet. Här finns även ett rejält dubbelgarage om ca 42 kvm med fjärrstyrda portar. Elbilsladdare finns givetvis.

Detta är ett hem för dig som söker det bästa av två världar – ett arkitektoniskt genomtänkt boende med låg miljöpåverkan och solceller som ger låga driftskostnader, beläget på en av Bjärreds mest eftertraktade adresser.

Låt drömmen bli verklighet – välkommen hem!

Interiör

Välkommen in i denna ljusa och luftiga 1-plansvilla som direkt ger en känsla av hög kvalitet.

Entré med klinkergolv som längre in övergår till Junckers skeppsgolv. På höger sida finns plats för ytterkläder.

Till vänster om entrén når vi master bedroom om ca 16 kvm som har Junckers skeppsgolv, vitputsade tegelväggar, högt i tak, hel vägg med skjutdörrsgarderober och utgång till trädgården i syd/västläge. Här vaknar man på morgonen med havsutsikt. Eget badrum med vit klinker med golvvärme och vitputsade tegelväggar. Här finns wc, tvättställ med kommod, badrumsskåp med belysning, dusch, handdukstork samt infällda spotlights i taket. Duschutrymmet har blått kakel på väggarna.

Centralt i huset finns köket som har inredning från HTH med luckor i körsbär. Utrustningen består av köksö med induktionshäll (Siemens 2019), takhängd fläkt (Thermex 2002), inbyggd varmluftsugn (Miele 2019), inbyggd mikrovågsugn (Miele 2019), diskmaskin (Miele 2020), 2 st kombinerade kyl och frys (Bosch 2019). Bänkskivor i grå laminat och blått kakel som stänkskydd. Matplats intill köket.

Kök, allrum och det nedsänkta vardagsrummet ligger i öppen planlösning. Junckers skeppsgolv, vitputsade tegelväggar och öppet upp i nock skapar en fantastisk känsla av ljus och rymd. Vitlaserad träpanel med infällda spotlights nästan överallt. Från allrummet når man den stenlagda uteplatsen med havsutsikt och kvällssol. Bara att njuta av middagar i goda vänners lag.

Det underbara vardagsrummet, som är nedsänkt, är ca 30 kvm. Här njuter man av den mysiga braskaminen och den fanstastiska utsikten över Öresund med Bjärreds kallbadhus och småbåtarna. Högt i tak med vitlaserad träpanel med spotlights, Junckers skeppsgolv, vitputsade tegelväggar samt utgång till uteplats och trädgård.

I den östra delen av huset finns 2 sovrum, badrum, tvättstuga samt ett litet extra rum.

Den generösa tvättstugan har klinkergolv, vitputsade tegelväggar och vitlaserad träpanel i taket. Här finns tvättmaskin (Miele 2018), torktumlare (Miele 2018), bänkskiva i svart laminat med tvättho, skåp för förvaring och en frånluftsvärmepump (2019). Givetvis finns även en utgång till trädgården. Från tvättstugan når man ett extra litet rum som också har klnkergolv och vitputsade tegelväggar. Detta rum kan med fördel användas som kontor eller till förvaring. I tvättstugan finns lucka med stege till vinden som ger ett extra förvaringsutrymme.

Två fina sovrum som är 13,5 respektive 8,5 kvm som båda har parkettgolv, vitputsade tegelväggar, garderober samt utgång till trädgården. I hallen utanför sovrummen finns ytterligare skjutdörrsgarderober.

I anslutning till de båda sovrummen finns ett badrum som har svart klinkergolv med golvvärme och tegelväggar som är delvis putsade och delvis kaklade. Här finns wc, tvättställ med kommod, badrumsskåp, dusch, handdukstork samt infällda spotlights i taket.

Hela huset har vattenburen golvvärme, vitputsade tegelväggar samt vitlaserad träpanel i tak.

Planritning

Planlösning

Planlösning

Fakta om bostaden

Fastighetsbeteckning

Bjärred 26:14

Information

Typ
Friliggande villa
Upplåtelseform
Friköpt
Utgångspris
19 900 000 kr
Rum
5
Antal sovrum
3
Boarea
146 kvm*
Tomtarea
1 330 kvm

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Byggnadssätt

Byggnadstyp
1 plan
Byggår
2002
Fasad
Tegel
Grund
Betongplatta
Stomme
Tegel
Uppvärmning
Vattenburen golvvärme med frånluftsvärmepump från 2019
Takbeklädnad
Tegelpannor
Ventilation
Mekanisk frånluft med värmeåtervinning
Utvändigt plåtarbete
Zink
Fönster
Underhållsfria Velfac isoler

Ombyggnad, Renoveringar

2010 Byggt förråd intill garaget.
2015 Ny braskamin.
2019 Ny kyl, frys och induktionshäll.
2019 Ny frånluftsvärmepump.
2020 Fiber indraget.
2024 Installerat solceller.
2025 Installerat eldrivet solskydd i master bedroom.

Övriga byggnader/utrymmen

Dubbelgarage om ca 42 kvm med fjärrstyrda portar. Oisolerat förråd om ca 15 kvm intill garaget.

Besiktning

Besiktigad
Nej

Uteplats/balkong

Uteplats 1: Stenlagd med takutsprång, läge syd/väst.
Uteplats 2: Stenlagd, läge nord/väst.
Uteplats 3: Stenlagd, läge syd/ost.

Vatten/Avlopp

Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.

Tomt

Upphöjd välplanerad och fin trädgårdstomt (hörntomt) som omgärdas av häckar. Utsikten över Öresund är hänförande medan insynen är oerhört begränsad.

Parkering

Dubbelgarage om ca 42 kvm med plats för 2 bilar.
Stenlagd uppfart med plats för minst 4 bilar. Elbilsladdare finns.

Planbestämmelser

Detaljplan (1995-09-21)

TV/bredband

Kabel-Tv via Sydantenn

Fiber

Ekonomi

Taxeringsvärde
15 872 000 kr
Byggnadsvärde
4 072 000 kr
Fastställt
2024
Kod
220, Småhusenhet, bebyggd
Fastighetsskatt/Avgift
10 074 kr

Driftskostnad (per år)

Personer i hushållet
2
Värme
33 700 kr
Renhållning
3 500 kr
Vatten/Avlopp
8 700 kr
Summa
45 900 kr

I angiven uppvärmningskostnad ingår hushållsel. Total elförbrukning är ca 14 000 kwh/år baserat på två personer i hushållet.

Energideklaration

Utförd
Beställd

Tillträde

Enligt överenskommelse

Pantbrev

Det finns 1 st pantbrev uttaget om sammanlagt 2 800 000 kr

Om Bjärred - Gamla Bjärred

Att bo i Bjärred

Bjärred är en tätort i Lomma kommun drygt en mil väster om Lund. Bjärred delas in i tre områden; den norra delen Löddenäs, Centrum och den södra delen som kallas Gamla Bjärred.

Längs stranden i Löddenäs finns ett naturreservat med det så kallade Gyllins ängar. I detta ängsområde finns bland annat ett fågeltorn samt den natursköna Trollsjöparken. Parken är ett mycket populärt ställe för rekreation och omtyckt lekområde för barn från skolor och förskolor i närheten. Området söder om parkallén är bebyggt med villor, medan den norra delen har förblivit en naturpark. Här finns planteringar kvar från den ursprungliga parken, främst bok som nu utgör ett ståtligt bestånd. Vissa av träden är över hundra år gamla.

Bjärred var från början en badort som hörde till Lund. Under slutet av 1800-talet byggdes här restaurang och hotell. I Bjärred finns också en av Sveriges längsta badbryggor med ett fint kallbadhus. I badhuset kan man förutom att bada eller svettas i bastun även besöka den fina restaurangen och vissa dagar också få musikunderhållning under måltiden.

I Borgeby finns Borgeby slott som har sitt ursprung i en av vikingakungen Harald Blåtands så kallade trelleborgar. Under medeltiden var Borgeby en av ärkebiskopen av Lunds borgar men vid reformationen kom det i privat ägo. I dag ägs slottet av en stiftelse och här finns ett museum över de förra ägarna Hanna Larsdotter och hennes make, konstnären och författaren Ernst Norlind. Strax söder om slottet ligger Borgeby kyrka.

Berga kyrka ligger mitt inne i Bjärred. Kyrkan invigdes i mitten av 1970-talet och den är skapad av Bengt och Kristina Hellborg i ren stram arkitektur. Den är byggd helt i naturmaterial och räknas till en av de förnämsta i nutid. I kyrkans inredning finns ett flertal mycket fina detaljer, bland annat ett krucifix från 1400-talet.

Vill du köpa, sälja eller värdera bostad i Gamla Bjärred? Kontakta Bjurfors mäklare i Bjärred! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Söderströms väg 5

Söderströms väg 5

23735 Bjärred

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Budgivning pågår

Kontakta mäklaren för mer information gällande budgivningen.

Kontakta mäklare

Läs mer om budgivning

Mäklare

Ansvarig mäklare

P-O Renvalder, Bjurfors Bjärred

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo