-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Unik fyra i fantastiskt funkishus med hög kvalitet!
Slottsstaden/Ribersborg, Malmö
*I månadsavgiften ingår värme och vatten. Ett obligatoriskt tillägg tillkommer om 200 kr/mån för TV/bredband från Tele2 samt en fast elavgift som består av el-abonnemang och elöverförings-avgift på 104 kr/mån. El debiteras efter den egna faktiska förbrukningen då föreningen har IMD. Elen debiteras kvartalsvis.
**Uppgifter enligt bostadsrättsföreningen
Förhandsvisning. Anmälan krävs.
Förhandsvisning. Anmälan krävs.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Underbart renoverad bostad med allt man kan önska sig. Renoverade badrum, vackert kök och två balkonger med många soltimmar!
I hjärtat av Fridhem finner du Regementsgatan 33A och denna imponerande bostad, inhyst i en byggnad uppförd av byggmästaren Hugo Åberg under sent 30-tal. En resa genom tiden där kvalitet och stil möter modern bekvämlighet, detta i en bostad där varje kvadratmeter är genomtänkt till perfektion. Det historiska arvet som fiskbensparkett och fönsterbrädor i sten blandas harmoniskt med nutida funktionalitet, till exempel i det renoverade kökets förvaringsmöjligheter och arbetsytor. Det underbara ljuset som spelar över ytorna går aldrig ur tiden.
Intill köket ligger stora sociala ytor i fil som vetter åt söder och ger ett underbart ljus hela dagen fram till sen eftermiddag på den stora balkongen. På andra sidan bostaden ligger de två sovrummen vägg i vägg och vetter mot östersidan som får morgonsol på den andra balkongen. Fiskbensparkett och ljust målade väggar som blandats upp med härliga materialval ger hemtrevnad och en enhetlig känsla.
Gångavstånd till såväl de pulserande gatorna, universitet och skolor såväl som till gröna parker och Ribersborgsstranden gör att denna femrummare erbjuder både avkoppling och en aktiv livsstil med Malmös bästa vid din dörr. Läget gör det lätt att ta sig till stadens alla hörn och ger en känsla av att befinna sig i stadens pulserande hjärta.
Brf Divina äger sin mark och kommer inte att påverkas av några höjda tomträttsavgälder. Föreningen är mycket populär tack vare den välskötta ekonomin. Många kostsamma renoveringar är utförda och lokalerna ger god intäkt.
Välkommen hem till Regementsgatan 33c!
Hall
Genom en dörren stiger man in i en välkomnande hall där ljusa väggar och vackert, grått klinkergolv med hemtrevlig atmosfär som sträcker sig genom hela bostaden. Förvaringmöjligheter finns samt förvaring för skor.
Kök
Möt kvällssolen genom två fönster i västerläge i detta rymliga och ljusa köket som totalrenoverades 2024 (Ballingslöv). Med stilrena val av material, och en generös matplats där man med lätthet får plats med åtta personer, erbjuder köket plats för både vardag och fest. Den vackra köket går i ljusbeige ton samt överskåp i ek. Köket är välutrustat med, spis, fläkt, ugn, mikro, kyl, frys, diskmaskin samt vinkyl.
Sällskapsrum:
En rymlig samlingspunkt där ljusa väggar och fiskbensparkett möter en vacker öppen spis och utgång till en alldeles underbar balkong med söderläge. Här finns ett härligt burspråk mot balkongen. Ett rum som inbjuder till samvaro och avkoppling året om.
Sovrum 1:
De tre sovrummen delar samma höga standard med fiskbensparkett och välvårdade ytskikt. Detta stora sovrum har ett generöst fönsterparti och plats för dubbelsäng. Gott plats för förvaring i garderober.
Sovrum 2:
Ett fint rum med plats för säng och förvaring. Målade väggar väggarna och vacker fiskpbensparkett. Fungerar utmärkt som sovrum, barnrum eller gästrum.
Sovrum: 3
Även detta rum rymmer stor säng och skrivbord. Även här fortsätter vacker fiskbensparkett och målade väggar. Garderob finns för förvaring och som pricken över i:et når man den andra balkongen som ligger i öster med härligt morgonsol.
Badrum:
Rymligt badrum som är renoverat i fina material val. Beigea kakelplattor tillsammans med ljust klinker samt detaljer i svart. Utrustat med wc, dusch med duschdörrar, badrumskåp, handukstork, golvvärme (el) samt vask. Badrummet renoverades 2024
Gäst WC:
Det finns även en gäst wc precis intill badrummet. Halvkaklat i grått tillsammans med blå väggar, wc samt vask.
.



*Uppgifter enligt bostadsrättsföreningen
I månadsavgiften ingår värme och vatten.
Ett obligatoriskt tillägg tillkommer om 200 kr/mån för TV/bredband från Tele2 samt en fast elavgift som består av el-abonnemang och elöverförings-avgift på 104 kr/mån.
El debiteras efter den egna faktiska förbrukningen då föreningen har IMD. Elen debiteras kvartalsvis.
Till bostadsrätten ingår ett källarförråd.
Två stycken underbara balkonger i väster och österläge
Det finns 22 garageplatser som kan hyras till en kostnad om ca 600 kr/månad.
Det finns även fyra laddstolpar varav en för Tesla. I dagsläget är det ca 10 års kötid.
I övrigt råder boendeparkering i området.
Avgifterna kommer att ses över (kontrollerat 2025-11-04).
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av köpare
Brf Divina är en äkta förening som bildades 2003. Föreningen omfattar 89 lägenheter varav 1 hyreslägenhet, 7 butikslokaler och 1 fastighetskontor. Huset byggdes av Hugo Åberg på uppdrag av grosshandlare Otto B Olsson. Arkitekt var C-E Stoltz och fastighetens byggår är 1938-39. Fastigheten ägdes av familjen Olsson fram till 1987 då Rolf Arbinge Stockholm köpte fastigheten.
Den ekonomiska förvaltningen sköts av Delagott.
Föreningen har höjt avgiften med 30% inför 2026.
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad via Länsförsäkringar. Bostadsrättshavare får teckna eget bostadsrättstillägg (kontrollerat 2025-11-04).
2002 Byttes ytterbågar på samtliga fönster.
2003 Målades fasaden samt alla trapphus.
2005 Sattes säkerhetsdörrar in till samtliga lägenheter.
2007 Renoverades hissar.
2008 Installation av nytt värmesystem.
2009 Omläggning av tak gjordes.
2010 Byttes tappvattenledningar.
2012 Byttes elstammar, installation enskild mätning och debitering av el. Nytt cykelhus på gården och nya cykelställ.
2012-13 Uppfräschning av tvättstugor och torkrum med nytt klinkergolv och nya torktumlare. Nya porttelefoner och nya entrédörrar på Kilian Zollsgatan 30.
2015 Nya fönster och balkongdörrar.
2018 Upprustning av innergård med planteringar och möbler.
2019 Installation av laddstationer i garaget. Rengöring och slipning av trapphusen.
2021 Målat om nästan allt i trapphus, gjort underhållsarbete under balkongerna, samt blommor m.m. på innergården.
2022 Balkongers underrede. Ommålning av källargångar.
2023 Relining av köksstammar.
Kommande renoveringar (kontrollerat 2025-11-04):
Just nu håller föreningen på att färdigställa underhållsplanen utifrån de senaste utredningar kring fastigheten och dess tekniska system.
Det finns 22 garageplatser som kan hyras till en kostnad om ca 600 kr/månad.
Det finns även fyra laddstolpar varav en för Tesla. I dagsläget är det ca 10 års kötid.
I övrigt råder boendeparkering i området.
Avgifterna kommer att ses över (kontrollerat 2025-11-04).
TV och bredband via Tele2. Hastighet på internet 100/100 mbit/s. Grundutbud av tv-kanaler.
Föreningen har en gemensam innergård. Det finns även en uteplats vid gräsmattan där man kan grilla.
Föreningen har en egen vaktmästare.
I källaren finns förråd samt finns två gemensamma tvättstugor med tillhörande torkrum. Det finns även ett cykelgarage i källaren.
Det ingår ett källarförråd per lgh. Utöver det kan man hyra extra förråd (kölista), olika hyror beroende på storlek. Dessa avgifter kommer också att ses över inför årsskiftet.
Information som berör föreningen är inhämtad via årsredovisning, stadgar, hemsida och kontakt med föreningen. Avvikelser kan förekomma och som köpare uppmanas du att själv kontrollera samtliga uppgifter, framförallt om något är av extra stor betydelse för dig som köpare. För mer information besök gärna föreningens informativa hemsida: www.brfdivina.se.
Öppna spisen är ej i bruk
Malmö är en av få storstäder som har en strand mitt i stan och Ribersborgsstranden, kallad för ”Ribban” eller ”Malmös Copacabana”, är mycket populär. Hit kommer människor för att sola, bada och umgås. Ribersborg är ett av Malmös allra mest attraktiva bostadsområden, mycket tack vare sitt lugna välordnade läge mellan innerstaden och havet. Och årstidernas växlingar hindrar inte de boende här från att doppa sig; vinterbad är stärkande.
Vackra Ribersborg ligger i Västra Innerstaden och avgränsas av Regementsgatan och Limhamnsvägen. Området får mycket av sin karaktär genom närheten till stranden och livet där, men det erbjuder också en mycket trevlig stadsmiljö. Särskilt längs Regementsgatan ligger kaféer, restauranger och mysiga inredningsbutiker tätt. I Ribersborg finns också full service vad gäller skolor, äldre- och barnomsorg.
Precis vid Limhamnsvägen ligger ett av områdets mest kända bostadskvarter, Ribershus, som är ett fint exempel på stilen funktionalism. Det första huset uppfördes redan 1937-1938 men området bebyggdes ända fram till 1950-talet. I Ribersborg finns även högre hus med utsikt mot Öresund. Lägenheterna är i spännande utföranden, vissa är i 2,5 plan byggda med snedställda väggar, rundade hörn och halvcirkelformade matplatser.
Ribersborgsstranden är verkligen speciell och under sommarhalvåret samlas många av Malmös invånare här. Det är lätt att hitta en avskild plats vid vattenbrynet, på gräset eller i skuggan då bad- och fritidsområdet är mycket stort. Längs helastranden löper en 2 km lång gång- och cykelbana som utnyttjas flitigt av både inlines-åkare och löpare. Den som vill bada på grunt vatten håller sig invid strandkanten, men den som vill svalka sig på djupt vatten direkt kan gå ut på någon av de tio bryggor som sträcker sig ut i Öresund. Det finns även ett handikappanpassat bad. På kvällarna byts badning ut mot grillning, salsadans och kubbspel.
Längst ut på en av bryggorna finns också det välkända Ribersborgs Kallbadhus. Den vackra träbyggnaden uppfördes 1898 och var som populärast under 40-talet med ca 5000 besökare per dag under varma sommardagar. ’Kallis’ erbjuder havsbad, soldäck, vedbastu, massage, ansiktsbehandling och har också en restaurang. Att doppa sig i Öresund en vinterdag och sedan värma sig i bastun är livskvalitet i sann Ribersborg-stil.
Detta är en miljö som erbjuder en plats för alla, oavsett om man är en vattenälskande hund, en beachvolleybollspelare eller om man älskar att bada näck!
Vill du köpa, sälja eller värdera bostad på Ribersborg / i Slottsstaden? Kontakta Bjurfors mäklare på Malmö City! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.
Förhandsvisning. Anmälan krävs.
Förhandsvisning. Anmälan krävs.
Ansvarig mäklare