Bostadsrättsförening
- Namn
-
Brf Bällstavik
- Organisationsform/typ
-
Bostadsrättsförening
- Antal lägenheter
-
69
- Äkta/oäkta bostadsrättsförening
-
Äkta
- Överlåtelseavgift
-
1208*
- Föreningen tillåter delat ägande
-
Ja
- Föreningen tillåter juridisk person som köpare
-
Nej
- Föreningen äger marken
-
Ja
* Betalas av köpare
Allmänt om föreningen
Föreningen köpte 2006 fastigheten Mariehäll 1:45 i Stockholms stad. Inflyttning skedde under senare delen av 2006 och 2007. Föreningens fastighet består av 69 bostadslägenheter i tre flerfamiljshus utmed Bällstaviken. Husen erbjuder ett bekvämt och påkostat boende med moderna och högkvalitativa material- och färgval invid Bällstaån på gränsen mellan Bromma och Sundbyberg i Stockholms stad. Mellan husen finns det ett skönt trädäck som är gemensamt för medlemmarna i föreningen. Här finns det utemöbler och lekplats. Nedanför trädäcket passerar strandpromenaden och bryggan med föreningens båtplatser.
Föreningen har en egen brygganläggning i Bällstaviken med ca 25 båtplatser för sommaruthyrning till medlemmarna. Dessutom finns några gästplatser för tillfälliga besökare.
Föreningens ekonomi
Föreningen har inga planerade avgiftsförändringar (kontrollerat 2020-08-12)
Renoveringar - Utförda och planerade
Utförda renoveringar:
- 2019 Renovering av föreningens trädäck mellan husen
- 2017 Inspektion med filmning av föreningens avlopssrör och pumpgrop
- 2017 Kontroll brandskydd och justering av branddörrar.
- 2017 Besiktning rökluckor
- 2017 Beräkning av radiatorernas KV-värden
- 2015 Stamspolning
- 2015 Byte av balkonginglasningar mot Karlsbodavägen
- 2014 Installation av garageöppnare i garagen på Karlsbodavägen 42
- 2014 Slipning entrépartier
- 2014 Förstärkning av strandkanten vid södra bryggan
- 2014 OVK-kontroll
- 2013 Renovering av plåt och bläck runt fönster
- 2013 Nya parkeringsplatser
- 2011 Installation av nya hissdörrar
Planerade renoveringar:
Inga planerade renoveringar (kontrollerat 2020-08-11)
Parkering
Föreningen har 69 P-platser för bilar och 2 MC-platser. Föreningen erbjuder garageplats (kö), carport eller utomhus p-plats. El-uttag för motorvärmare. Vid inflyttning garanteras den nye medlemmen en parkeringsmöjlighet .Kö till garage finns dock.
Avgifter: Garage: 1 500 kr/månad, carport 750 kr/månad, P-plats utomhus 350 kronor/månad
Båtplats kostar 2500 kr /säsong. Gästbrygga finns för besökande båtar.
TV/bredband
I månadsavgiften ingår kabel-TV (basutbud) samt 150 Mbit bredband från ComHem. Det finns även möjlighet att ansluta sig till ComHems nät för telefoni.
Gårdsplats/innergård
För den trädgårdsintresserade har Brf Bällstavik en trädgårdsgrupp som gör fint med buskar, blommor och mycket mer. Dock ingen gräsklippning eller tyngre trädgårdsarbete då detta sköts av extern firma.
Gemensamma utrymmen
Brygga, båtplatser, terrass, cykelförråd och barnvagnsförråd. Ingen vind eller källare. I cykelförrådet finns möjlighet att förvara däck för de som hyr en p-plats utomhus.