Hoppa till innehåll

Rymlig lägenhet högst upp i huset med två sovrum

  • På förhand
  • 65,5 kvm
  • 3 rum
  • 3 195 000 kr

Gustavsberg - Porslinskvarteren, Värmdö

Wilhelm Kåges gata 1

Utgångspris:
3 195 000 kr
Avgift:
4 925 kr
Antal rum:
3
Boarea:
65,5 kvm*
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
5 av 5
Hiss:
Ja
Balkong:
Ja

*Utdrag ur lägenhetsförteckningen

Vill du veta mer om bostaden?

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Fabian Weerén

Fastighetsmäklare / Franchisetagare

Värmdö
Fabian Weerén

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Rymlig lägenhet högst upp i huset med två sovrum

Ljus och rymlig lägenhet med balkong i söderläge

Beskrivning

Välkommen till Wilhelm Kåges gata 1 – en ljus och rymlig lägenhet som är ombyggd till en 3rok om 65.5 kvm med balkong i söderläge med sol från morgon till sen kväll. Här möts du av en renoverad och generös hall med golvvärme och gott om förvaring som leder vidare in i en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Den luftiga dispositionen skapar en social och inbjudande atmosfär, perfekt för både vardagsliv och umgänge. Stora fönster släpper in rikligt med ljus. Lägenheten har två sovrum med gott om plats för säng och förvaring.

Från vardagsrummet når du den härliga balkongen med sol från morgon till sen eftermiddag.

Bostadens rymliga och helkaklade duschrum erbjuder både komfort och stil, med gott om plats för vardagens behov.

Här bor du i ett attraktivt och trivsamt område med närhet till både natur, service och goda kommunikationer. Ett hem som kombinerar stil, funktion och härliga utomhusytor – redo att välkomna sin nästa ägare.

Området är naturskönt beläget med omedelbar närhet till både skogsområden och Farstaviken med promenad och löpspår utmed Tjustviksrundan samt insjöbad i närbelägna Kvarnsjön. I Höjdhagen återfinns ytterligare motionsspår, utegym samt Nacka Golfklubb där det vintertid spåras för längdskidåkning.

Närmsta busshållplats återfinns strax utanför porten och går till Medborgarplatsen. Runt hörnet finner ni motorvägsbuss till Slussen, Ingarö samt Värmdö. Turtätheten är god och resan mot Slussen tar cirka tjugo minuter. Inom närområdet finns ett flertal förskolor, den närmsta bara ett kvarter bort samt skolor, både åk F-9 samt gymnasium.

På nära avstånd återfinns Värmdö Marknad med två stora mataffärer samt övrig handel. I motsatt riktning ligger Mölnviks Köpcentrum med ett rikt utbud av affärer. I centrala Gustavsberg finns ett närcentrum samt simhall med gym och äventyrsbad samt ett sportcentrum med sporthallar och ishall.

Planritning

Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Utgångspris
3 195 000 kr
Lägenhetsnummer
15-1402
Våningsplan
5 av 5
Hiss
Ja
Rum
3
Antal sovrum
2
Boarea
65,5 kvm*
Balkong
Ja
Bilplats
Ja

*Utdrag ur lägenhetsförteckningen

Månadsavgift

Avgift/hyra
4 925 kr

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggår
2018
Uppvärmning
Fjärrvärme
Ventilation
Mekanisk frånluft med värmeåtervinning
Fönster
3-glas

Ombyggnad, Renoveringar

Hall renoverades med klinker och golvvärme.
2025 Byggdes ett till sovrum.

Uteplats/balkong

Balkong
Ja

Parkering

Bilplats
Ja

Föreningen disponerar 64 garageplatser (kostnad 750 kr/mån) samt två MC-platser (kostnad 400 kr/mån). För närvarande kö. Parkando ansvarar för drift och skötsel av garage samt uthyrning av platser. Se: www.parkando.se alternativt maila: info@parkando.se. Entré till garaget sker via trappa eller hiss i gårdshusen.

TV/bredband

Baskanalpaket via tele2

Bredband (100/100 Mbit) via tele2

Ekonomi

Andel i föreningen
1,02587%
Andel av årsavgiften är
0,99753%
Pantsatt
Ja
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
775 834 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras på senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Driftskostnad (per månad)

Personer i hushållet
3
Hushållsström
400 kr
Vatten/Avlopp
200 kr
Summa
600 kr

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
C
Energiförbrukning per kvm och år
59
Energideklarationsdatum
2020-10-15

Bostadsrättsförening

Namn
Brf Domino i Gustavsberg
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Antal lägenheter
111
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Överlåtelseavgift
2 058 kr*
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Nej
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av säljare

Allmänt om föreningen

Brf Domino i Gustavsberg äger marken till fastigheten Värmdö Gustavsberg 1:491. Föreningens omfattar 111 st lägenheter utmed Wilhelm Kåges gata 1 - 9. Lägenheterna stod klara för inflytt 2017-2018.

Med varje lägenhet följer ett vindsförråd.

Föreningens ekonomi

Kommande avgiftsförändringar: Avgiften kommer att höjas 1/1 2026. Annonserad månadsavgift är efter att höjningen skett.

Parkering

Föreningen disponerar 63 parkeringsplatser (kostnad 750 kr/mån) och en parkeringsplats för rörelsehindrad. För närvarande kö. Parkando ansvarar för drift och skötsel av garage samt uthyrning av platser. Se: www.parkando.se alternativt maila: kundservice@parkando.se. Entré till garaget sker via trappa eller hiss i gårdshusen (2025-12-08).

TV/bredband

TV baskanalpaket (via digitalbox), IP-telefoni samt bredband (100/100 M-bit) via Tele2 ingår i månadsavgiften.

Gemensamma utrymmen

Föreningen delar tillsammans med Brf Sailor i Gustavsberg en gemensamhetsanläggning vilken omfattar en stor gemensam innergård med gräsytor, planteringar, bouleplan, uteplatser och plats för cyklar. På innergården finns två gårdshus med nedgång till garaget via trappa alternativt hiss. I samma byggnader finns gemensamma cykelförråd samt soprum. Barnvagnsförråd återfinns högst upp i huset i anslutning till vindsförråden.

Om Gustavsberg - Porslinskvarteren

Att bo i Gustavsberg

Gustavsberg är centralorten på Värmdö med kommunkontor. Gustavsbergs centrum är ett småskaligt skärgårdscentrum med en galleria som har flera olika butiker, banker och annan service. I utkanten av Gustavsberg finns Värmdö marknad med bland annat Coop.

I Gustavsberg finns också ishall, bollhall, konstfrusen bandybana vid Ekvallen och Gustavsbergsbadet, motionssimning, äventyrsbad och spa. De större idrottsföreningarna är Gustavsbergs idrottsförening samt Värmdö hockey.

Gustavsberg är kanske mest känt för sin berömda porslinsfabrik som grundades 1825. Samhället Gustavsberg började byggas upp under slutet av 1800-talet med arbetarbostäder. Gustavsberg är en typisk bruksort med flera kända byggnader från 1940–1950-talen av arkitekten Olof Thunström.

Nere i hamnen finns gamla fabriksbyggnader som numera rymmer konstnärlig och kulturell verksamhet och är ett uppskattat turistmål.

Ett populärt bostadsområde i Gustavsberg är Farsta Slottsvik med villor, radhus och punkthus uppförda i en stramare arkitektur under 1990-talet. Runt gamla Farsta slott finns olika former av äldreboende för 55+. Andra bostadsområden är Hästhagen, Höjdhagen/Ekedal, Lugnet, Bjönkärret, Betsede, Aspvik och Norra Lagnö.

Köpa, sälja eller värdera bostad i Porslinskvarteren, Gustavsberg? Kontakta våra mäklare i Värmdö. Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Wilhelm Kåges gata 1

Wilhelm Kåges gata 1

134 51 GUSTAVSBERG

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Mäklare

Ansvarig mäklare

Fabian Weerén, Bjurfors Värmdö

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder