Hoppa till innehåll

Detta är en kommande försäljning, kontakta mäklaren för mer info!

  • På förhand
  • 37,5 kvm
  • 1,5 rum
  • 1 345 000 kr

Norrmalm, Borås

Döbelnsgatan 5

Pris:
1 345 000 kr
Avgift:
2 938 kr*
Antal rum:
1,5
Boarea:
37,5 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
3 av 3
Balkong:
Ja

*Utöver månadsavgiften tillkommer obligatoriska tillägg för Com Hem 70 kr. Total månadsavgift inkl obligatoriska tillägg 3008 kr.

**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen

Vill du veta mer om bostaden?

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Pris
1 345 000 kr
Lägenhetsnummer
26
Våningsplan
3 av 3
Hiss
Nej
Rum
1,5
Antal sovrum
1
Boarea
37,5 kvm*
Balkong
Ja

*Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen

Månadsavgift

Avgift/hyra
2 938 kr

Utöver månadsavgiften tillkommer obligatoriska tillägg för Com Hem 70 kr. Total månadsavgift inkl obligatoriska tillägg 3008 kr.

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Flerbostadshus
Byggår
1935
Uppvärmning
Fjärrvärme

Övriga byggnader/utrymmen

Till bostaden hör ett vindsförråd samt ett källarförråd.

Uteplats/balkong

Balkong
Ja

Parkering

Det finns 15st parkeringsplatser på innergården, kö tillämpas. Flertalet parkeringar på innergården - först till kvarn för en kostnad på 700:- per år.

TV/bredband

TV: Tv och bredband via Tele2, ingår i månadsavgiften.

Ekonomi

Andel i föreningen
2,1863%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
0 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Driftskostnad (per månad)

Hushållsström
200 kr
Försäkring
100 kr
Summa
300 kr

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
E
Energideklarationsdatum
2021-04-27

Bostadsrättsförening

Namn
HSB Brf. Vår Bostad i Borås
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Antal lägenheter
40
Antal lokaler
4
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Överlåtelseavgift
1 480 kr*
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av säljare

Allmänt om föreningen

.Bostadsrättsföreningen hus bebyggdes året 1935 på fastigheten i Stenbocken 1, Stenbocken 2, och Stenbocken 3 som föreningen innehar med äganderätt. Fastighetensadress är Döbelnsgatan 5-9 i Borås.
Föreningen har totalt 40 st bostadsrätter fördelade i 3 byggnader.

Försäkring