Hoppa till innehåll

Välskött enplansvilla med stor altan och härlig trädgård!

  • Besiktigad
  • På förhand

Lerum - Aspenäs, Lerum

Birger Anderssons väg 2

Pris:
5 700 000 kr
Antal rum:
6
Boarea / Biarea:
171 kvm / 2 kvm*
Tomtarea:
780 kvm
Typ:
Parhus

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

ANMÄL DIG TILL VISNING

  1. Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Lina Gustafsson

Fastighetsmäklare

Bjurfors Lerum
Lina Gustafsson

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Välskött enplansvilla med stor altan och härlig trädgård!

Med ett lugnt och härligt läge på återvändsgata erbjuds här en välplanerad enplansvilla

Beskrivning

Denna välskötta villa uppfördes på 60-talet och är belägen i det gemytliga villakvarteren i den övre delen av Aspenäs/Solås.

Här har du ett harmoniskt och praktiskt hem med allt i ett plan och en tilltalande planlösning som ger plats för både det privata och stora umgängen. Bostaden är i genomgående gott skick och här är det bara att flytta in.

Villans area på totalt ca 171 kvadratmeter fördelar sig på en entréhall som leder dig vidare in i ett ljust och trevligt vardagsrum.En öppen planlösning mot köket gör ytan perfekt lämpad för större sällskap - här finns plats för alla. Intill köket finns tvättstuga och gästtoalett. Vidare genom huset finns ett tillbyggt extra allrum och förrådsytor/kontor. Mellan vardagsrum och allrum finns ett extra förråd samt utgång till den mysiga altanen och trädgården. I husets mer privata del finns badrum, tre fina sovrum varav ett med utgång till trädgården, ett allrum intill sovrummen som med enkelhet kan göras om till ett extra sovrum för den som önskar.

Den plana tomten omringas av häckar mot grannfastigheterna och i trädgården finns gott om yta för både lek och trädgårdsliv.

Bilen parkerar du antingen i garaget eller på ytan framför. Bergvärme bidrar till låg driftkostnad.

På cirka 30 minuters promenad, 10 minuter med cykel eller bara 5 minuter med bil når du Lerums centrum där det erbjuds allt ifrån shoppingmöjligheter, torghandel samt ett brett restaurangutbud. På samma avstånd nås pendelstationen där tåget snabbt tar dig in till de centrala delarna av Göteborg alternativt Alingsås. Aspenässkolan (F-5), Torpskolan (6-9) samt flertalet förskolor nås även detta inom bekvämt avstånd.

Planritning

Planlösning

Fakta om bostaden

Fastighetsbeteckning

Aspenäs 2:508

Information

Typ
Parhus
Upplåtelseform
Friköpt
Pris
5 700 000 kr
Rum
6
Antal sovrum
3
Max antal sovrum
4
Boarea
171 kvm*
Biarea
2 kvm
Tomtarea
780 kvm

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

Byggnadssätt

Byggnadstyp
1-plansvilla
Byggår
1963*
Fasad
Tegel och trä
Grund
Uteluftsventilerad krypgrund/betongplatta på mark
Stomme
Betong/lättbetong/trä
Uppvärmning
Bergvärme
Takbeklädnad
Sadeltak med takpanneplåt
Ventilation
Mekanist från och tilluft med värmeåtervinning (FTX).
Fönster
3-glas isolerfönster

*Ombyggt 2007

Ombyggnad, Renoveringar

2026
Delar av fasaden målas.
2023
Radiatorer samt enrörssystem byts mot ett tvårörsystem.
2020
Fasaden ut mot gatan tilläggsisoleras i samband med fönsterbyte. Fönster byts i alla sovrum.
2016
Fönster byts i kök, tvättstuga och vid matplats.
Renovering av kök, wc och tvättstuga byggs
Nytt kök installeras.
2015
Bergvärme installeras.
2013
Braskamin installeras.
2006
Badrum renoveras.
2005-2007 byts merparten av avloppet under huset och ny vattenledning dras in
2004
Yttertak läggs om på ursprungshuset

Besiktning

Besiktigad
Ja

Vatten/Avlopp

Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp

Planbestämmelser

Byggnadsplan (1958-09-26)

Servitut, Ga, Samfälligheter, Etc

Avtalsservitut Vattenledning
Last: Avtalsservitut Vattenledning, 15-IM1-29/236.1

Ekonomi

Taxeringsvärde
5 249 000 kr
Byggnadsvärde
3 197 000 kr
Fastställt
2024
Kod
220, Småhusenhet, bebyggd
Fastighetsskatt/Avgift
10 425 kr

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
C
Energiförbrukning per kvm och år
35
Energideklarationsdatum
2026-09-23

Pantbrev

Det finns 10 st pantbrev uttagna om sammanlagt 2 902 000 kr

Om Lerum - Aspenäs

Mäklaren om Lerum

Välkommen till Lerum, en stad på landet men med ett bekvämt avstånd till Göteborg. I och omkring Lerum hittar du underbar natur med djupa skogar och över 200 sjöar. I centrum finns dessutom restauranger, ett fullt serviceutbud och flera specialbutiker. Likaså erbjuder Lerum ett brett kulturliv med teater, historiska byggnader och museer.

OMRÅDET
Omgivningarna kring Lerum erbjuder många och vackra naturupplevelser. För den fiskeintresserade borgar fiskevårdsåtgärder för ett bra fiske året om. Härliga bad vid fina sandstränder i Stamsjön, Aspen, Mjörn, Lensjön för att nämna några.

FRITID
Lerums kommun erbjuder bra golfanläggningar. På t.ex. Öijared, Sveriges största anläggning med tre högklassiga 18-hålsbanor och en 9-håls pay-and-play-bana, slår du ut från taket på det prisbelönta klubbhuset. Vid sjön Aspen finns Lerums Segelsällskap, som är är en av Sveriges största jolleklubbar. För de hästintresserade erbjuder flera ridskolor möjlighet till undervisning för såväl nybörjare som riktigt erfarna ryttare. Vill man hålla sig inomhus är Vattenpalatset ett välbesökt utflyktsmål. I Stenkullen finns ett nav med idrottsanläggningar som ishall, friidrottsarena och handbollshall inklusive ett sportcentrum med gym. Fotboll, ishockey, innebandy, konståkning för att nämna några sporter som har bra förutsättningar inom kommunen.

UTBILDNING
I Lerums kommun finns både enskilda och kommunala förskolor och grundskolor inklusive särskolor. Den stora gymnasieskolan har många olika linjer att välja mellan. Trygghet, utveckling och inspiration ligger till grund för verksamheten inom kommunen och man lägger särskilt fokus på att förbereda eleverna för kommande studier och vuxenliv.

KULTUR OCH SERVICE
Vid stranden till sjön Sävelången ligger Nääs Fabriker. I historiska och vackra fabriksbyggnader samsas numera flera olika verksamheter i en kreativ miljö, det är ett brukssamhälle för 2000-talet. Här finns näringsliv med handel, hotell, restaurang, café och konferenslokaler. Nääs fabriker har ett strategiskt läge utefter E20. Nääs slott är med sin orörda 1800-tals interiör unikt för Skandinavien. Aspenäs herrgård, med anor från 1500-talet, är idag en konferensanläggning vid Aspens vattenbryn, en oas för möten och fester, med plats för flera hundra gäster. Kärleksfullt hemlagade mat och övernattningsmöjligheter.

KOMMUNIKATIONER
Pendeltåget mellan Göteborg och Alingsås stannar i Lerum, Stenkullen och Floda och erbjuder ett snabbt och smidigt färdsätt. Flera direktbussar går mellan Lerum och Göteborg. Det lokala bussnätet mellan de olika orterna i kommunen är också det väl utbyggt.

Köpa, sälja eller värdera bostad i Lerum? Kontakta våra mäklare i Lerum! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Birger Anderssons väg 2

Birger Anderssons väg 2

443 32 Lerum

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.

Ansök om lånelöfte hos Söderberg & Partners

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Anmäl dig till visning

Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!

Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder