-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Hem att trivas i
Mölndal - Enerbacken, Mölndal
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Stor trädgård, familjevänligt och soligt läge
Välkommen till ett hem att trivas i – naturskönt beläget i Enerbacken med bokskogen som granne och flera fina sjöar inom bekvämt avstånd. Här får familjen en vardag där naturupplevelser, lek och avkoppling blir en naturlig del av livet.
Redan när du kliver in möts du av ljusa, smakfulla ytskikt och en varm, hemtrevlig atmosfär. Vardagsrummet bjuder in till mysiga kvällar framför braskaminen medan fönstren släpper in rikligt med dagsljus. Härifrån når du även altanen – en härlig plats för sommarens grillkvällar, barnens lek och långa stunder tillsammans med familj och vänner.
Köket möjliggör för fina frukoststunder, läxläsning och vardagens samtal runt bordet. Man har på detta våningsplan byggt ytterligare ett rum som passar fint som barnrum, vilket ger två trivsamma sovrum på entréplanet.
Källarplanet ger extra utrymme för familjens behov, med ytor som passar perfekt som allrum, lekrum eller tonårshäng. Här finns även ytterligare ett rum som lämpar sig väl som sovrum, gästrum eller hemmakontor. På detta plan finns även husets badrum, tvättstuga och en praktisk groventré.
Den generösa trädgården erbjuder gott om utrymme för springande barnfötter, studsmatta, fotbollsmål och odlingsdrömmar. Äppelträden ger både skörd och karaktär, samtidigt som den gröna tomten blir en naturlig samlingsplats under årets varmare månader.
För naturälskaren är närheten till sjöar och skogar en absolut höjdpunkt. På sommaren kan man ta med barnen på spännande utflykter till närliggande sjöar för bad och fiske, eller varför inte paddla i en kanot. På vintern kan ni njuta av skridskoåkning eller snölek i den närliggande bokskogen. I området finns flertalet förskolor och grundskolan Lackarebäcksskolan (F-6)
Tack vare buss 753, som stannar på Enerbacksgatan tar du dig enkelt ned mot Mölndal centrum eller åt andra hållet in mot heden och centrala Göteborg. Den praktiska hissen (kråkan) möjliggör för enkel väg till fots eller cykel ned till Mölndal Centrum. Med närheten till lederna så ligger Eduard Boyes gata 2 idealiskt beläget för pendlare både till Göteborg och Kungsbacka.
Det här är ett hem där minnen får växa fram – från skogspromenader, badutflykter till mysiga kvällar framför brasan och lek i den större trädgården.



Entréplan
Källarplan
Cyklamen 4
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
Fönster:
3-glas fönster entréplan, ett 2-glas kopplat fönster wc. 2-glas isolerfönster i källare och trappa
Uppvärmning:
Luft/vattenvärmepump via vattenburna radiatorer samt konvektor på källarplan. Elektrisk golvvärme i delar av källaren
Se renoveringar under fliken dokument
Altan: läge syd/väst
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
Plan trädgårdstomt i soligt läge
Plats för 2 bilar
Ändring av detaljplan (1993-09-15) Stadsplan (1948-04-15) Tomtindelning (1946-06-05)
Fiber
I uppvärmningskostnaden ingår även EL.
Fastighetens årsförbrukning för VA är ca 48 m3 á 35 kr/m3.
Driftkostnaden är individuell och varierar beroende på avtal, vanor och antal personer i hushållet.
Det finns 10 st pantbrev uttagna om sammanlagt 4 590 000 kr
På bara tio minuter från Göteborg finner du allt som Mölndal har att erbjuda. Här finns historia, kultur, naturupplevelser och flera fina bostadsområden att bosätta sig i. Naturen och storstan är lika nära. Om du bor i Mölndal så bor du också i en dynamisk storstadsregion men i en miljö där proportionerna är lagom och takten lite lugnare.
SERVICE OCH UTBILDNING
I Mölndal finns bra service i form av butiker, bibliotek, apotek, banker, sjukhus/vårdcentraler etc. Här finner man ett stort utbud av förskolor och grundskolor.
HISTORIA
Mölndal är en stad med underbar natur och mycket historia. Här kan du hitta spår efter tidigare generationer. Muséerna i Kvarnbyn gör bygdens historia levande. Där dånar forsen lika självklar idag som för 1000 år sedan då man började tämja vatten för att mala säd. Nu trängs industribyggnader med pittoreska trähus utmed de branta klippkanterna. Gunnebo Slott och Trädgårdar från 1700-talet ger generösa upplevelser för alla sinnen och ligger i grönskan mellan Stensjön och Rådasjön.
NATUR OCH FRITID
Upplevelser för den aktive finns alltid nära. Mölndal är rikt på sjöar och vattendrag. Stensjön t.ex. har förbindelse med Rådasjön via Stålloppet där den trolska naturen lockar till spännande upptäcktsfärder med kanot. Det finns flera badplatser med stor variation och till salta bad är det bara 15 minuter. Sportintresset är stort i Mölndals kommun och många mölndalsbor är aktiva idrottsutövare. Här finns också Åbytravet vilken är Sveriges näst största travbana som lockar ca 260.000 besökare varje år.
NÄRINGSLIV
I kommunen finns ett välutvecklat och diversifierat näringsliv. Företagsstrukturen har en tydlig profil som domineras av elektronik, läkemedel, medicinsk teknik, hygienartiklar, papper, kemiska produkter, livsmedel samt handel. Stora företag som är rotade i Mölndal är bland annat Astra Zeneca, Santa Maria och SCA.
KOMMUNIKATIONER
Mölndal har ett strategiskt läge i nära anslutning till de större kommunikationslederna E6, E20/Söderleden, västkustbanan samt Kust till kust-banan. Busstrafiken i Mölndal är väl utbyggd och från Mölndals innerstad går spårvagnar och bussar till Göteborg. Pendeltåget från Göteborg Centralstation mot Kungsbacka stannar i Mölndal, Kållered och Lindome.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Mölndal? Kontakta våra mäklare i Mölndal! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.
Ansvarig mäklare