Hoppa till innehåll
Ett gediget lösvirkeshus med klassisk exteriör

Stilrent enplanshus med terrass mot skogen

  • Såld, 2026-04-10
  • Besiktigad
  • På förhand
  • 129 kvm
  • 5 rum
  • 5 050 000 kr

Klastorp, Varberg

Ruths väg 7

Slutpris:
5 050 000 kr
Antal rum:
5
Boarea:
129 kvm*
Tomtarea:
1 018 kvm
Typ:
Friliggande villa

*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Susanna Fogelström

Fastighetsmäklare / Franchisetagare

Bjurfors Varberg
Susanna Fogelström

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Vill du också sälja din bostad?

Fyll i formuläret nedan så hjälper vi dig!

Om Klastorp

Att bo i Klastorp

Allmänt om området
Med endast 10 minuters bilresa österut från Varbergs centrum med hela dess serviceutbud ligger Klastorp. En trevlig by med fin gemenskap och ett aktivt byalag som anordnar gemensamma aktiviteter. Klastorps närhet till skog och mark ger utrymme för ett rikt friluftsliv. 

Kommunikation
Klastorp har goda bussförbindelser både mot Varberg och Ullared. Till motorvägen tar det cirka 10 minuter och efter det cirka 45 minuter till Göteborg i norr och Halmstad i söder.

Närservice
I närliggande Gödestad finns förskola för de mindre barnen.  

Klastorp finns ett gym med varierande träning och möjligheter. Omgivningarna erbjuder ett varierat utbud och till det populära lågprisvaruhuset Gekås tar det endast cirka 20 minuter. 

Åkulla, cirka 15 minuter bort, lämpar sig perfekt för den friluftsintresserade då möjlighet finns till fina cykel-och MTB leder i olika längder och även skidspår vintertid. Skidspåren är täckta med konstsnö och lockar både proffsåkare och amatörer. Här finns också en pulkabacke och snölekplats för barn. Åkulla Outdoor Resort ligger vackert vid Yasjön med möjlighet till bastu, bad, fiske och standup paddling och kanot. Här erbjuds även stugor för uthyrning, vandrarhem, hotell, konferens, restaurang och café samt toaletter och duschmöjligheter. I närområdet finns också tre olika golfklubbar; Varbergs golfklubb, Harabäckens Golfklubb och Hofgårds golfklubb. 

Köpa, sälja eller värdera bostad i Klastorp? Kontakta våra mäklare i Varberg! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Mäklare

Kampanjbild Boneo