-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Gatuhus med charm på Norra Vallgatan – i Ystads hjärta
Centrala Ystad, Ystad
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
Trivsamt gatuhus med robust kök, synliga bjälkar, vacker kakelugn och två sovrum
Välkommen till Norra Vallgatan 80 – nu har du tillfälle att förvärva ett charmigt hörnhus i hjärtat av Ystads pittoreska stadskärna. Här bor du med stadens puls runt hörnet, samtidigt som du får njuta av lugnet på den egna innergården, bara ett stenkast från det vackra klostret och stadens mysiga gränder, caféer och butiker.
Det karaktärsfulla huset bjuder på en välkomnande entré som leder in till ett stilfullt kök med robusta ekluckor och exklusiv bänkskiva i sten – perfekt för både vardagsmatlagning och middagar med vänner. Den delvis öppna planlösningen mot det trivsamma allrummet skapar en social yta där synliga takbjälkar förstärker husets genuina känsla. I allrummet står kakelugnen placerad och sprider både värme och blir en vacker detalj till rummet.
Badrummet på entréplan är helkaklat och funktionellt, utrustat med dusch, tvättmaskin och torktumlare. Den gedigna trappan tar dig vidare till ovanvåningen där du finner två rofyllda sovrum samt en toalett.
Den lilla innergården blir en naturlig förlängning av hemmet under årets varmare månader – perfekt för morgonkaffet eller en stilla kväll med ett glas vin.
Det här är ett hem som passar lika bra som permanentbostad som för den som söker en charmig säsongsbostad i en av Sveriges mest älskade kuststäder.
Planskiss entréplan
Planskiss ovanvåning
Brigitta 38
*Areauppgifter enligt taxeringsinformationen
Kommunalt vatten, Kommunalt avlopp.
Stadsplan (1976-05-12) Fornlämning (1 st)
Gemensamhetsanläggning: Ystad brigitta ga:1
I uppvärmningskostnaden ingår kostnad för hushållsel.
Övrigt avser ett avtal med kommunen som gäller gaturenhållning runt fastigheten.
Delar soptunna med grannen.
Enligt ök.
Det finns 5 st pantbrev uttagna om sammanlagt 577 000 kr
Det finns få städer med en så genuin och välbevarad stadskärna som Ystad. Bland de kullerstenbelagda gatorna inne i centrum syns både charmiga korsvirkeshus från medeltiden och pastellfärgade gathus från förra sekelskiftet. Det vimlar av caféer, restauranger och butiker av olika slag. Nere i den mysiga småbåtshamnen finns fiskrökeri och restaurang med uteservering. Den idylliska atmosfären, goda pendlingsmöjligheter, närheten till havet och det stora utbudet bidrar till att många väljer att flytta till Ystad.
Ystads pittoreska stadskärna har blivit lite av en kult inom svensk film tack vare Wallanderfilmerna som baseras på Henning Mankells böcker. Även utanför Sveriges gränser har läsare och åskådare följt Kurt Wallander lösa brott genom Ystads gränder. För den filmintresserade finns en speciell rutt med karta över olika inspelningsplatser runt i staden som man kan följa.
Ystads bebyggelse från sen medeltid till 1700-tal är rankat som en av Skånes bäst bevarade. Gatornas uppbyggnad inne i den gamla staden är nästan oförändrade sedan medeltiden. Ett av de äldsta bebodda husen i Sverige är Apotekarshuset som härstammar från 1400-talet. Inte helt oväntat är de pittoreska gathusen hett eftertraktade på bostadsmarknaden.
Stora Östergatan är stadskärnans shoppingstråk, där både stora butikskedjor och små lokala verksamheter huserar. I gränderna som sticker ut från butiksgatan ligger ett flertal matställen utspridda. På Besökargränd hittar man Per Helsas gård som är en kringbyggd gård med anor från 1700-talet. I dag är detta ett kreativt centrum för olika designers, hantverkare och konstnärer. På andra sidan gården ligger det populära matstället Grändens Mat som serverar vällagad mat till både lunch och middag. På sommaren är det fullsatt på den mysiga kullerstenbelagda innergården. En viktig och vacker mötesplats är Ystad Teater. Efter att den dåvarande teatern brann ner 1891 tog denna form med hjälp av stadsarkitekten Peter Boisen tre år senare. I dag är det en självklar scen för stora musiknamn och föreställningar.
Smidig pendling och bra skolor är ett av många goda skäl att flytta till Ystad. Pågatågen går både till Malmö och Simrishamn och regionbussar når städer som Sjöbo, Trelleborg och Skurup. I Ystad finns förskolor, skolor från åk F-9 samt fyra gymnasieskolor vilket gör det attraktivt för barnfamiljerna. Inne i Ystad finns flera idrottshallar och ett fint badhus med massor av aktiviteter.
Vill du köpa, sälja eller värdera bostad i Ystad? Kontakta Bjurfors mäklare i Ystad! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.