Hoppa till innehåll

Fräsch gavel-2:a en halvtrappa upp

  • På förhand
  • 60,5 kvm
  • 2 rum

Haga, Västerås

Hagagränd 9

Avgift:
4 615 kr*
Antal rum:
2
Boarea:
60,5 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
1 av 3
Balkong:
Ja

*I månadsavgiften ingår värme och vatten. Obligatoriskt tillägg 45 kr/mån Kabel-tv (Grundutbud).Total avgift inkl. tillägg 4 660 kr.

***Areauppgifter enligt bostadsrättsförening

Vill du veta mer om bostaden?

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Maximilian Eriksson

Fastighetsmäklare

Bjurfors Västerås
Maximilian Eriksson

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Fräsch gavel-2:a en halvtrappa upp

- Gavelläge - Fräscha ytskikt - Fantastiskt ljusinsläpp - halvtrapp

Beskrivning

Välkommen till denna smakfullt renoverade och välplanerade bostad med ett eftertraktat gavelläge! Här erbjuds ett hem som kombinerar modern komfort med stilrena materialval och ett härligt ljusinsläpp tack vare fönster i tre väderstreck.

Bostaden präglas genomgående av stilrena, ljusa materialval - måste upplevas. Det moderna köket är fullt utrustat med goda arbetsytor och förvaring. I direkt anslutning till köket finns det en separat matsalsdel. Vardagsrummet rymmer en större soffgrupp - perfekt för umgänge. De stora fönsterpartier ger ett fint ljusflöde. Utgång till balkong.

Sovrummet är rofyllt med plats för dubbelsäng och förvaring med spegelgarderob. Badrummet är under uppfräschning med målad våtrumsmatta, utrustat med dusch samt tvättmöjligheter.

Här bor du i ett lugnt och trivsamt område med närhet till kommunikationer, service, grönområden och du tar dig snabbt ner till stadens puls.

Lägenhetsnummer
0023
Våningsplan
1 av 3*
Hiss
Nej
Rum
2
Antal sovrum
1
Boarea
60,5 kvm**
Balkong
Ja

*1 halvtrapp

***Areauppgifter enligt bostadsrättsförening

Månadsavgift

Avgift/hyra
4 615 kr

I månadsavgiften ingår värme och vatten. Obligatoriskt tillägg 45 kr/mån Kabel-tv (Grundutbud).Total avgift inkl. tillägg 4 660 kr.

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggår
1944

Andel i föreningen
2,3565%
Andel av årsavgiften är
2,3605%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
95 486 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord via Bopedia. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
F
Energideklarationsdatum
2018-12-12

Bostadsrättsförening

Namn
Brf Haga nr 1
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Antal lägenheter
45
Antal lokaler
5
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Överlåtelseavgift
1 480 kr*
Föreningen tillåter delat ägande
Ja. Delat ägande godkänns med en lägsta andel om 10%.
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Nej
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av köpare

Allmänt om föreningen

Föreningen äger fastigheten Stocken 3 i Västerås Kommun. På fastigheten finns ett bostadshus. Bostadshuset innehåller 45 lägenheter och 5 lokaler. Nybyggnadsår och värdeår är 1944. Samtliga lägenheter samt butikslokalen är upplåtna med bostadsrätt.
Total boyta är 2294 kvm och lokalyta är 209,5 kvm. Ekonomisk och administrativ förvaltare är MBF.

Föreningens ekonomi

Föreningen höjde avgiften med 5% 2025-01-01. Ingen höjning planerad (kontrollerat 2026-03-09).

Försäkring

Föreningens fastighet är försäkrad till fullvärde i If Skadeförsäkring.