-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Välplanerad tvåa med öppen planlösning
Hisings Backa, Göteborg
*I avgiften ingår värme, vatten, TV och bredband.
**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Nyproducerad och välplanerad tvåa med öppen planlösning. Här bor du i en ljus och fin lägenhet med naturen runt hörnet.
Varmt välkomna till Litteraturgatan 216.
I populärt område Hisings Backa finner ni denna ljusa nyrenoverade tvåa med smakfulla färg och materialval som skapar en inbjudande och enhetlig känsla. Invändigt hittar ni en öppen planlösning med luftig atmosfär och gott om ljusinsläpp. Ett modernt Ballingslövskök med bra förvaringsmöjligheter och alla bekvämligheter man kan tänkas behöva i ett kök. Vardagsrummet och köket är i öppen planlösning vilket skapar ett stort och harmoniskt vardagsrum med goda sällskapsytor.
I den låga avgiften ingår värme, vatten, TV och bredband. Till lägenheten hör ett förråd. Det finns även möjlighet att hyra ett till om så önskas.
Barnvänligt och lummigt område med närhet till skola, förskola, gym samt stort service- och shoppingutbud i nybyggda Selma Lagerlöfs torg och Bäckebol. Stenkast till goda kommunikationer som tar dig till centrala Göteborg.
Varmt välkommen till Litteraturgatan 216.
Ni välkomnas in i den trevliga hallen med gott om plats för avhängning i form av garderober och hatthylla. På golvet ligger ett slitstark och läcker klinkergolv som sedan övergår till en snygg parkett som är genomgående i hela lägenheten.
Från hallen öppnar sedan lägenheten upp sig i en härlig öppen planlösning. Fina fönsterpartier skänker rummet rikligt med ljus och ger plats för matbord.
Köket från Ballingslöv är praktiskt och stilfullt med vita köksluckor som rymmer gott om förvaring. Ovan arbetsbänken i granit sitter ett ljusgrått kakel i liggande fattning. Köket är utrustat med induktionshäll, fläkt, ugn, inbyggd micro, samt kombinerad kyl/frys.
Från vardagsrummet når man den franska balkongen som vetter mot bästa västerläge, vilket innebär eftermiddags- och kvällssol.
Till höger om vardagsrummet ligger sovrummet i ett avskilt läge. Ett stort sovrum där dubbelsäng får plats med tillhörande möblemang. Det finns en garderobsvägg som rymmer mycket förvaring. Väggarna är genomgående vita för hela lägenheten.
Badrummet är stilfullt helkaklat. Väggarna är kaklade i vitt och på golvet ligger klinkers i mörkgrå ton. Badrumsinredning i form av toalett, tvättställ med kommod, spegelskåp med belysning, duschhörna med takdusch och vikbara dörrar i glas. För extra lyx finns även en kombimaskin.



*En trappa upp
**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.
I avgiften ingår värme, vatten, TV och bredband.
Nettoskuldsättningen är en uträkning baserad på information som föreningen har tillhandahållit. Den är eventuellt baserad på fel andelstal och kan därför vara felaktig
Detta är enbart riktvärden och kan variera beroende på avtal och förbrukning
*Betalas av köpare
Brf Nils Holgersson i Göteborg. Föreningen är en äkta bostadsrättsförening och bildades 2017 . I föreningen finns 87 lägenheter, samtliga upplåts med bostadsrätt. Till föreningen hör adresserna: Litteraturgatan 210-218 i Hisings Backa. Föreningen äger marken.
Inga planerade renoveringar är på gång.
Föreningen har inga egna platser men det finns möjlighet att hyra parkeringsplats i p-huset vid hemköp. Parkeringstjänst Väst AB har hand om uthyrningen.
Föreningen är ansluten till TV, telefoni och bredband via fiber hos Tele2 50 Mbit ingår i avgiften.
Till lägenheten hör ett källarförråd. Vidare har man tillgång till cykelrum, barnvagns/rullstolsförråd, tvättstuga samt återvinningsrum. Tvättstugan är belägen på Litteraturgatan 216 och återvinningsrummet på entréplan mellan Litterturgatan 212 och 214. I föreningen finns även odlingslotter att hyra för 20kr/mån.
Elen förhandsdebiteras respektive lägenhet och mäts sedan en gång per år. Det belopp som man har förhandsinbetalat justeras efter uppmätning. Koaxialanläggning för bredband, TV och IP-telefoni.
Energideklaration: Utförs efter 2 år.
Information finns att läsa på: http://brfnilsholgersson.se/
Hyreslokalen är i dagsläget uthyrd till en frisör.
Informationen är tagen från förvaltaren och ekonomiska planen. Vi ansvarar inte för att informationen stämmer utan rekommenderar dig att kontrollera den del av informationen som är av betydelse för dig.
SHOPPING, SPA OCH NATUR PÅ HEMMAPLAN
Bara en kvart från centrala Göteborg bor du i expansiva Hisings Backa. Området har ökat i popularitet de senaste åren på grund av den intensiva utvecklingen. Samtidigt är naturen aldrig långt borta.
STORT UTBUD AV SHOPPING
Hisings Backa är beläget på ön Hisingen och är ett område som har lika nära till Göteborgs centrum som till natur och landsbygd. Området har en blandad bebyggelse med flerfamiljshus, radhus och villor. Var du än bor i området når du lätt Hisings Backas tre stora köpcentrum – Brunnsbotorget, Bäckebols köpcentrum och Selma Lagerlöfs Torg. Den sistnämnda med tillhörande kvarter har genomgått en stor omvandling de senaste åren. Torgets strategiska position utmed E6 och utbudet av dagligvaror och nischade butiker gör att många hittar hit. Lockar kultur mer finns här både bibliotek och kulturhus. Kultur är en stor del av Hisings Backa och du har den på flera ställen. I Brunnsbo finns Brunnshuset och kulturskolans fina lokaler. Brunnsboskolan har en kulturprofil och på Skälltorpsskolan finns Svenska Balettskolan som lockar elever från hela Västsverige.
Sankt Jörgen var tidigare ett stort sjukhusområde som har byggts om till bostäder. Här har du också välkända designhotellet Sankt Jörgen Park Resort. Resorten erbjuder konferens och spamöjligheter samt en golfbana med 18 vackra hål i parkmiljö. För den sportintresserade har Hisings Backa många olika aktiviteter som fotboll, gym, ridning och framförallt natursköna promenadvägar.
TA DIG ENKELT TILL STAN
Hisings Backa har många kommunala förskolor och föräldrakooperativ, ofta inom gångavstånd. För de äldre barnen finns flera grundskolor och friskolor att välja på. I närliggande Lundby hittar du gymnasieskolor med olika inriktningar.
De goda kommunikationerna tar dig snabbt in till centrala Göteborg. Flera busslinjer passerar Hjalmar Brantingsplatsen där spårvagnar tar dig vidare till Göteborgs olika stadsdelar. Många busslinjer som passerar genom Hisings Backa går vidare till Bäckebols Köpcentrum där bland annat IKEA ligger. För dig som hellre cyklar finns det bra cykelvägar i området.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Hisings Backa? Kontakta våra Bjurfors mäklare på Hisingen! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.
Ansvarig mäklare