Hoppa till innehåll
Alternativ planlösning

På kajkanten med magisk utsikt över norra inloppet

  • På förhand
  • 89,5 kvm
  • 3 rum
  • 7 450 000 kr

Marstrand - Koön, Kungälv

Lilla Varvsgatan 44

Utgångspris:
7 450 000 kr
Avgift:
6 878 kr*
Antal rum:
3
Boarea:
89,5 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
2
Hiss:
Ja
Balkong:
Ja

*inkl. Värme, vatten, Renhållning samt p-plats.

**Enligt bostadsrättsföreningen

Vill du veta mer om bostaden?

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Läs mer om På Förhand

Ansvarig mäklare

Pernilla Berger

Fastighetsmäklare / Partner

Bjurfors Marstrand
Pernilla Berger

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

På kajkanten med magisk utsikt över norra inloppet

Trea om 90 kvm i etage med mycket god standard och påkostad inredning samt med tre uteplatser. Separat förrådsbyggnad/gästhus och p-plats

Beskrivning

Ett unikt och okomplicerat boende av hög kvalitet och med ett mycket eftertraktat läge. Tre rum och kök med inte mindre än tre uteplatser och dessutom ett isolerat och inrett förråd precis intill entrén till bostaden. Gästrum eller förråd, behovet styr. P-plats i stort sätt utanför dörren.
Kapitaltillskott i Brf. ger förutom en låg belåningsgrad, en låg månadskostnad inkl värme, vatten och p-plats.

Här bor du bokstavligen på kajen - på första parkett. Tänk att få vakna en söndagsmorgon till måsarnas skri, ta en kaffe och morgondopp på bryggan utanför och bli sittandes med Marstrandsön i blickfånget och bara njuta av nuet. På sommaren hoppar man mer än gärna ner i båten och åker över till Bergs för nybakat bröd och ljummen kanelbulle. (Båtplats via kösystem)
På vinterhalvåret är det kanske ta ett yogapass eller bara ett dags-spa på Havshotellet som lockar? Efterföljande brunch och en långpromenad runt på den populära vandringsleden på Koön eller ett varv runt Marstrandön och bli uppslukad av allt det vackra och andas den härliga havsluften. Naturen är slående på vår och sommar och på hösten är färgerna vackra och markerna doftar av mull och svamp.

Parkera bilen på din intilliggande parkeringsplats, packa ur och ta trappan eller hissen upp och kliv in. Hallen är ljus och klinkergolvet klarar vätan från blöta skor. Golvvärmen ger komfort och värmer gott. Entréplan i öppen lösning där kök och vardagsrum samspelar i en härlig atmosfär, ytor som andas trivsel och bjuder in till samvaro. Genomgående hög standard och bra materialval med tex kök från Kvänum i stilren design, arbetsbänkar i granit med underlimmad Blanco ho, vitvaror från Gaggenau. Ljusa kulörer och ekgolv med golvvärme.
Utsikten är ständigt närvarande i vardagsrummet. Norra inloppets välkända byggnader speglar sig i vattnet, vinden viner och horisonten är vacker. Balkongen nås via Hajomparti ut till en rymlig uteplats. Här bevittnas solnedgången på sommaren medan båtarna trängs i hamnen. Belysning på fasad och i altandäck. som fint komplement till balkongen finns även uteplats i anslutning till entrén med plats för matbord om så önskas.
På detta planet finns också ett rymligt badrum, helkaklat med kakel och klinker i gråa färgtoner samt inredning i trä från Vedum. Duschhörna med glasdörrar samt ytterligare plats för förvaring och även handdukstork för att för hänga upp sommardoppets badkläder och handduk. Också en tvättmaskin kombinerad med torktumlare. Under trappan i hallen finns plats för avhängning och platsbyggd förvaring kan vara ett alternativ för att nyttja ytan optimalt.

Ta den smäckra ektrappan upp till övre plan. Du möts av ett spektakulärt ljus och en härlig rymd. Här finns två sovrum, badrum med dusch och utgång till balkong i söder. Här sitter man gärna i lä när nordanvinden gör sig påmind och man vill njuta solens stålar. Vyn mot Marstrandsön är vacker och fästningen vakar över ön.
Det största sovrummet med ett fantastiskt fönsterpartier mot norr. Öppningsbara fönster samt med solgardiner som stänger ut ljus och värme. Drömmer du om att ligga i sängen och titta på stjärnorna eller ut över havet? Då kan den nu besannas... Platsbyggda garderober från Kvänum och ytterligare plats för fler finns i rummet.
Badrummet intill är helkaklat i vitt med grå klinker. Dusch, kommod från Vedum och blandare även här från Grohe. Handukstork. Också det andra sovrummet rymmer garderober och dubbelsäng till gäster eller övriga familjemedlemmar.

Fastigheten är totalrenoverad med tillgång till p-platser. Nu har bostadsrättsföreningen Marstrand 6:9 har kommit i fas och varit välfungerande ca sex år. Totalt finns 6 lgh samt 3 BR lokaler och en lokal för uthyrning.

Föreningen tog ett beslut om ett kapitaltillskott för att sänka belåningsgraden i föreningen 2024 vilket effektiviserats under Q1 2025. Efter sänkningen har belåningen i stort sätt halverats.

Sammantaget är detta ett boende bara några meter från havet med högsta tänkbara bekvämlighet som passar utmärkt för de som vill som vill njuta av hav, natur och nöje. Bara att koppla av och njuta allt vad Marstrand har att erbjuda. Ett unikt läge och ett kvalitativt boende för den som behöver bo på sommaren eller året runt.
välkomen och hör av dig för mer information och förhandsvisning.

Koön erbjuder ett fint och populärt samhälle med en blandning av fritids- och året runt boenden. Läget gör det enkelt att starta dagen med en promenad i skogen eller ett pass på gymmet följt av en god frukost i solen och ett dopp i havet? Havshotellet med spa och gym ligger nära till hands – likaså tennisbanan för den sportintresserade. På hösten doftar skogen av svamp och mull och sommartid exploderar naturen i grönska och färgprakt. Koön har även en camping med en del aktiviteter som minigolf och midsommarfirande, likaså en foodtruck med vietnamesisk mat. Skall man handla finner ni Coop där man även beställa varor från Systembolaget. Här finns också Hamnkrogen samt kiosk och grill invid färjeläget. Konditori, Pizzeria, vårdcentral, frisör optiker, ja listan blir lång, finns med. En nyrenoverad brandstation känns extra bra då vägen till Kungälv blir lång när det är bråttom.
Muskeviken är en av Koöns större hamnar där har många boende sin båt, lätt och bekvämt. Intill finns en förskola (2-3 avdelningar) och även Mss- den enormt populär seglarskolan. Skolan finns på Marstrandsön och där går man från nollan till åk 6. En trygg och vacker miljö för barn att växa upp i och många som bor året runt bara väntar att få välkomna fler gelikar till sitt underbara Marstrand!
Ta med något gott i picknickkorgen, promenera ut mot Smörsund och gå upp på något av alla de vackra bergen. Här är det bara att sätta sig och njuta och blicka ut över havet, en slående och fantastisk utsikt!
En otroligt vacker plats att promenera i är naturreservatet Rosenlund. Eller varför inte passa på att ta en av vandringslederna ute på Koön. Projektet heter PromeMare, promenera vid havet. Man har tillgängliggjort många av de otillgängliga och vackra naturområden som Koön har att erbjuda. Ta med morgonmål eller fika och sätt ser på den stora solterrassen med utsikt över Pater Noster.
Bra bussförbindelser via Ytterby, vidare med pendeltåg eller buss till Göteborg (ca 1h)

Livet i Marstrand är också den lilla sekelskiftesstaden, med charmiga kullerstensgränder, vita trästaket och punchverandor bakom hukande plommonträd. Visst är det kanske Sveriges främsta sommarstad men den lever året runt, från julikvällarnas restaurang- och nöjesliv till de vackra höstdagarnas promenader längs havet och vinterns kulturarrangemang och småstadsliv. Marstrand har en slags fridfull men samtidigt stark och levande energi. Det kanske händer något med människor som vistas på en så vacker och naturskön plats?

Fakta om bostaden

Information

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Utgångspris
7 450 000 kr
Lägenhetsnummer
2 (1002)
Våningsplan
2*
Hiss
Ja**
Rum
3
Antal sovrum
2
Boarea
89,5 kvm***
Balkong
Ja
Uteplats
Ja
Bilplats
Ja

*En trappa upp

**lasthiss

***Enligt bostadsrättsföreningen

Månadsavgift

Avgift/hyra
6 878 kr

inkl. Värme, vatten, Renhållning samt p-plats.

Byggnadssätt

Byggnadstyp
Flerbostadshus
Byggår
2017*
Uppvärmning
Centralvärme - vattenburen golvvärme
Ventilation
Mekanisk till- och frånluft
Fönster
3-glas

*Orginalbyggnad uppförd 1976

Kommunalt Va-nät

Ombyggnad, Renoveringar

Totalrenovering/ombyggnation av fastigheten under 2016

Övriga byggnader/utrymmen

Förrådsbyggnad/gästrum vid bostadens entré

Uteplats/balkong

Balkong
Ja
Uteplats
Ja

Tre balkonger samt uteplats vid entrén

Parkering

Bilplats
Ja

P-plats ingår och finns till respektive lgh

TV/bredband

Fiber

Fiber

Ekonomi

Andel i föreningen
13,97346%
Andel av årsavgiften är
17,63615%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
2 479 564 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras på uppgifter från föreningen om den kommande lånegraden efter föreningens kapitaltillskott som genomfördes i augusti 2024. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Driftskostnad (per månad)

Personer i hushållet
2
Hushållsström
300 kr
Försäkring
300 kr
Summa
600 kr

Kostnad för el och försäkring är beräknade enligt schablon. Kostnad för fiberabonnemang tillkommer

Energideklaration

Utförd
Ej utförd

Bostadsrättsförening

Namn
Bostadsrättsföreningen Marstrand 6:9
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Oäkta
Överlåtelseavgift
1 470 kr*
Föreningen tillåter delat ägande
Ja
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av köpare

Allmänt om föreningen

Föreningen har 9 bostadsrätter varav 6 bostäder och 3 bostadsrättslokaler samt 2 lokaler om totalt 775,6 kvm

Renoveringar - Utförda och planerade

Under 2016 har fastigheten genomgått en omfattande ny-och ombyggnation

Parkering

Det ingår en parkeringsplats till varje bostad

TV/bredband

Fiber

Om Marstrand - Koön

Mäklaren om Marstrand - Bo med havet som granne

Marstrand är en västkustpärla som bjuder på liv och rörelse men också ett lugn. Den idylliska trähusstaden kröns av Carlstens fästning som ligger ovanför bebyggelsen och dominerar stadsbilden.

EN SOMMARDAG
På Marstrand är livet lätt att leva. När du vaknar en tidig sommarmorgon kan du ta en kort promenad till bageriet för att köpa med dig nybakat bröd. Blir du sugen på en utflykt kan du ta en tripp till Carlstens Fästning och göra en resa tillbaka till 1600-talet. Sommartid erbjuds här musik- och teaterevenemang. På ön hittar du även Grand Hotel med anor från sekelskiftet och vacker miljö. Ta en paus i prunkande Paradisparken och bläddra i dagens tidning medan du hör sorl från folket på kajen.

GÄSTHAMN OCH MIDDAG MED GULDKANT
På Marstrand finns en av landets största gästhamnar, och här finner du alla tänkbara bekvämligheter. Checka in på Marstrands Kurhotell med både utomhuspool och tennisbana. Intill ligger Societetshuset, en vacker byggnad från år 1886 med restaurang, festvåning och dans. Marstrand bjuder på ett bra restaurangutbud – från den folkliga kvarterskrogen till det gastronomiska finrummet. Vill du hellre äta i hemmets lugn har Marstrandsön en egen liten livsmedelsbutik. Eller varför inte promenerar ner till kajen för att handla av dagens fångst i fiskboden. Räcker inte det till tar du enkelt färjan över sundet till den fullutrustade Coop-butiken på Koön. Här kan du också beställa på Systembolaget.

SEGLINGSEVENT OCH SKÖNHET
Marstrand är en otroligt vacker ö som är fylld av liv hela sommaren, den är något lugnare vintertid men är då en oas för själen. Ön är känd över hela världen för alla seglingsevent och sin skönhet. Ta den populära och trevliga promenadstigen runt hela ön på ca 5 km och upplev slående vacker bohuslänsk natur och västerhavet som glittrar i ögonvrån. Runt ön finns självklart underbara klippor att bada från och vid Södra Strandverket finns en utomhusbassäng. Marstrand är fylld med kultur och nöjen både vinter- och sommartid. Seglingarna avlöser varandra - Volvo Ocean Race i mitten på juni och i slutet av juni börjar Match Cup Sweden som är en Match Racing-regatta med internationell status. I slutet av juli är det Marstrandsregattan som är en härlig seglingsvecka där även Folkbåt Golden Cup och Höstsol ingår. Detta och mycket mer händer under sommarhalvåret.

SKOLOR OCH KOMMUNIKATION
På Koön finns en förskola för barn 1 - 5 år. Skolan på Marstrandsön består av grundskola årskurs 0 - 6 och fritidshem/fritidsklubb. Därefter går man årskurs 7 - 9 på Ytterbyskolan. Här finns bra bussförbindelser med expressbussar till Göteborg (ca 40 min) på sommarhalvåret och busstrafik via Ytterby, därifrån åker man vidare med pendeltåg eller buss till Göteborg (ca 1 timme) på vinterhalvåret.

KONTAKT
Köpa, sälja eller värdera bostad på Koön, Marstrand? Kontakta våra mäklare på Marstrand! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Lilla Varvsgatan 44

Lilla Varvsgatan 44

442 66 MARSTRAND

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Mäklare

Vill du veta mer om bostaden?

Kampanjbild Boneo