Hoppa till innehåll

Charmig tvåa i bra förening

  • Bjurfors Century
  • På förhand

Linné, Göteborg

Sveagatan 2 C

Utgångspris:
3 975 000 kr
Avgift:
2 494 kr*
Antal rum:
2
Boarea:
54 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
1 av 5

*Inkl värme, vatten. Utöver månadsavgiften tillkommer ett obligatoriskt tillägg om 155 kr/mån för kabel-tv och 100 mb bredband. Den totala kostnaden blir då 2649 kr.

**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.

ANMÄL DIG TILL VISNING

  1. Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!

  2. Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!

På Förhand – Vad är det?

På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.

Charmig tvåa i bra förening

Bjurfors Century presenterar charmig tvåa på attraktiva Sveagatan i vacker fastighet anno 1903

Beskrivning

Välkomna till Sveagatan och denna vackra fastighet med pampig entré som ligger på hörnet Sveagatan/Risåsgatan, välkänd med sin nyckelhålsentré.
Bostaden är belägen på våning 1 med ljusinsläpp från två väderstreck vilket skapar en luftig och genomgående känsla. Lägenhetens cirka 54 kvadratmeter disponeras på 2 rum och kök. Bostaden karakteriseras av fina detaljer som takrosett, genomgående brädgolv, högt i tak samt djupa och stora fönster som skänker ljus till lägenheten.

Ni välkomnas in i hallen som ger dig en överskådlig blick över lägenheten. Sovrummet och köket vetter ut mot den lugna innergården, i köket finns en charmigt framtagen tegelvägg vilket skapar karaktär i rummet. Köket är fint renoverat från HTH och har en ljus kompositskiva. På andra sidan är vardagsrummet beläget som har mysiga Sveagatan utanför sina fönster. Bevarade golv och charmiga gjutjärnselement. Sovrummet är rymligt, har en fin takrosett och platsbyggda garderober. Stilrent badrum med dusch.

Bo i en levande stadsdel med närhet till allt city kan erbjuda. Linnégatan med dess rika restaurangutbud har du runt hörnet och grönskande Slottskogen når du på några minuters promenad. På en kort promenad tar du dig även till Vasastan och nedför backen till charmiga Haga

Planritning

Planlösning

Fakta om bostaden

Fastighetsbeteckning

Kommendantsängen 3:1

Information

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Utgångspris
3 975 000 kr
Lägenhetsnummer
25
Våningsplan
1 av 5
Hiss
Nej
Rum
2
Antal sovrum
1
Boarea
54 kvm*

*Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.

Månadsavgift

Avgift/hyra
2 494 kr

Inkl värme, vatten. Utöver månadsavgiften tillkommer ett obligatoriskt tillägg om 155 kr/mån för kabel-tv och 100 mb bredband. Den totala kostnaden blir då 2649 kr.

Byggnadssätt

Byggår
1903

Ekonomi

Andel i föreningen
2,222%
Andel av årsavgiften är
2,21%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
37 781 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Antal lägenheter
45
Antal hyresrätter
2
Antal lokaler
3
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Överlåtelseavgift
1 480 kr*
Föreningen tillåter delat ägande
Ja
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Nej
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av köpare

Allmänt om föreningen

Bostadsrättsföreningen Nyckelhålet förvärvade fastigheten Sveagatan 2 1994. Föreningens namn syftar på välkända fastighetens ikoniska entréport. Adressen är mycket eftertraktad och föreningen lika välskött som fastigheten. Föreningen har 45 lägenheter varav 43 bostadsrätter, 2 hyreslägenheter samt 3 lokaler med hyresrätt. Detta ger en belåningsgrad om blygsamma 647 kr per kvm, något som självklart avspeglas i de låga medlemsavgifterna. Föreningen äger dessutom sin egen mark. Framtiden ser ljus ut för föreningen som planerar en amortering på ca 700 000 kr och kommer då endast ha 1 miljoner kr i lån. Med nytt tak och nya fönster spås minskade värmekostnader och därmed god potential för ytterligare framtida avgiftssänkningar.