Hoppa till innehåll

Ytterst väldisponerad 1:5a mitt i Majorna

  • Bjurfors Century

Majorna, Göteborg

Karl Johansgatan 60B

Utgångspris:
2 490 000 kr
Avgift:
3 189 kr*
Antal rum:
1,5
Boarea:
40 kvm**
Typ:
Lägenhet
Våningsplan:
3 av 4

*Inklusive bredband, värme, vatten, kabel-tv. Avgiften gäller från 2025-09-01 och inkluderar den 10% ökning som kommer att göras.

**Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.

ANMÄL DIG TILL VISNING

  1. Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!

Ansvarig mäklare

Hilda Ferm

Fastighetsmäklare / Partner

Bjurfors Göteborg City
Hilda Ferm

BOKA EN KOSTNADSFRI VÄRDERING

Ytterst väldisponerad 1:5a mitt i Majorna

Rofylld 1:5a i hjärtat av Majorna, stort badrum med tvättpelare. Gemensam takterrass i föreningen.

Beskrivning

Varmt välkomna till ett hem med en särskild historia! Här huserade nämligen en textilfabrik från att huset byggdes 1910. I de gamla industrilokalerna skapades 1997 nya lägenheter med modern standard. I gårdshuset välkomnas ni in i denna ytterst väldisponerade och charmiga 1:5a med separat sovrum och delvis nyrenoverade ytskikt. Här erbjuds ni ett stort socialt vardagsrum med integrerad köksdel, väl tilltaget badrum med tvättpelare och ett mysigt sovrum med plats för dubbelsäng. Ett hem som inbjuder till umgänge och gemenskap och som ligger mitt i hjärtat av Majorna. Ett tyst och privat läge högst upp i huset. Mysig innergård med grönskan i blickfånget. Föreningen har också en stor gemensam terrass med soligt och skyddat läge där medlemmarna kan umgås.

Majorna är ett omtyckt område med mysiga caféer, restauranger och goda kommunikationer. Naturen i Slottsskogen och vattnet vid Röda Sten ligger också inom bekvämt promenadavstånd.

Kontakta ansvarig mäklare Hilda Ferm för mer information och intresse!

Interiör

Redan i hallen slås ni av ljusinsläppet och den härliga rymd som präglar hemmet. Avhängning finns direkt innanför dörren. Väggarna är vitmålade och golvet kläs av en ekparkett som löper tröskelfritt genom hemmet.

Vardagsrummet utgör en härlig sällskapsyta och här inryms både stor soffa med tillhörande möblemang samt köksbord för fyra. De stora fönsterpartierna i allrummet samt köksfönstret åt ett ett annat väderstreck bjuder in till ett härligt ljusflöde genom hemmet. Från allrummet nås brandutgången som idag nyttjas som balkong och rymmer caféset och här njuter man av ett underbart solläge under eftermiddagen. Härifrån kan man promenera vidare till föreningens gemensamma takterrass. En soldränkt och generös yta med sittplatser för många samt grill. En given plats att avnjuta härliga sommardagar på.

Köksdelen är smart inrett med gott om skåpsförvaring bakom de vita köksluckorna och lådorna. Den maskinella utrustningen består av spis, ugn, fläkt, mikrovågsugn, diskmaskin samt kyl/frys.

Sovalkoven ligger innanför vardagsrummet och i rofyllt läge mot innergården. Tack vare de höga fönstren mitt emot blir känslan likt ett separat sovrum. Här ryms en dubbelsäng om så önskas eller mindre variant säng kombinerat med byrå eller skrivbord. En ljusgrå fondvägg mot de i övrigt vita väggarna blir en smakfull kontrast.

Badrummet helrenoverades 2016 i ett tidlöst utförande med vitt kakel och grått klinkers, dessutom är det generöst i sin storlek. Här finns tak- och handdusch, wc, handfat, spegelskåp med inbyggd belysning, handdukstork, tvättpelare från Electrolux och tvättställ med underskåp. Allt för en praktisk vardag!

Håll koll på detta objekt

Planritning

Planlösning

Fakta om bostaden

Information

Typ
Lägenhet
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Utgångspris
2 490 000 kr
Lägenhetsnummer
332
Våningsplan
3 av 4
Hiss
Nej
Rum
1,5
Boarea
40 kvm*

*Areauppgifter enligt bostadsrättsföreningen.

Månadsavgift

Avgift/hyra
3 189 kr

Inklusive bredband, värme, vatten, kabel-tv. Avgiften gäller från 2025-09-01 och inkluderar den 10% ökning som kommer att göras.

Byggnadssätt

Byggår
1910
Uppvärmning
Fjärrvärme

Övriga byggnader/utrymmen

Till bostaden hör ett stort förråd

Ekonomi

Andel i föreningen
1,73737%
Andel av årsavgiften är
1,72387%
Pantsatt
Ja
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
331 848 kr

Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord via Bopedia. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Energideklaration

Utförd
Ja
Energiklass
F

Bostadsrättsförening

Namn
Brf Karl Johansgatan 60-62
Organisationsform/typ
Bostadsrättsförening
Antal lägenheter
35
Antal lokaler
2
Äkta/oäkta bostadsrättsförening
Äkta
Överlåtelseavgift
1 470 kr*
Föreningen tillåter delat ägande
Ja
Föreningen tillåter juridisk person som köpare
Nej
Föreningen äger marken
Ja

*Betalas av köpare

Allmänt om föreningen

Fastigheten förvärvades 1996 och är en äkta bostadsrättsförening. Den består av tre flerbostadshus. Huset bygdes 1910 och har ifrån början huserat en texilfabrik. Så detta är en förening med unika bostäder med högt i tak och stora fönster. Föreningen består av 35 lägenheter, alla upplåtna med bostadsrätt samt 2 lokaler med hyresrätt i gatuplan. Lokalerna är uthyrda till Reataurang Efessos samt Dice Teater.

Under 2014 upprättades en underhållsplan som sträcker sig fram till 2045.

Beslut om avgiftsjusteringar tas i första hand i samband med budgetprocessen varje höst.

Föreningens ekonomi

Föreningen har aldrig höjt avgiften sedan start, föreningen diskuterar en eventuell höjning på grund av de stora investeringar som gjorts i den nya teaterlokalen samt den kommande takinvesteringen. 1september 2025 planeras avgiften att höjas med 10 %.

Renoveringar - Utförda och planerade

Gjorda renoveringar:
1997: Rör- och elstambyte, omläggning tak, nyinstallation hiss
1998: Nya balkonger, omputsning fasad
2008: Renovering balkonger, renovering gårdsbjälklag/nytt tätskikt/asfaltering gård
2011: Byte av avloppsstammar i källarutrymmen
2012: Renovering av mellanhusets plåttak
2013: Omdränering av gårdshusets södervägg.
2014: Omfogning av 62:ans tegelfadad och ommålning av plåtgavel KJG 64.
2015: Renovering hiss KJG 62. Ny plåt på takets ventilationshus.
2016: Målning- och putsarbeten, byte markbeläggning
2017: Underhållsspolning av alla lägenheter och lokalers avloppssystem.
2020:
Gjordes en del stora renoveringar.
Omputsning av fasad 60B
Omputsning av fasad innergård 60A + 62
målning av fasader mot gården
Byte fönster och dörrpartier piskbalkonger
för att ge några exempel under 2021
Slipning stentrappor våning 3-6 trapphus 60 A
Målning trapphus 60 A
Målning trapphusentré 60 A
2021: Uppgraderat port telefonen, samt infört taggar . Även renovering av stentrappor på Karl Johansgatan 60A.
2022: Byte av fläktsystem
2023: Genomgång av fönster samt energi energibesparande åtgärder

Planerade åtgärder framåt:
- Det finns en plan att göra om taket under föreningens takterrasser på grund av en fuktskada. Detta innebär att föreningen kommer att behöva riva terrasserna för att utföra arbetet. Det åligger sedan föreningen att bygga upp terrasserna igen i sin ursprungliga form. Det finns ingen klar tidsplan för när detta kommer att ske, preliminärt efter sommaren 2025.

- Hissen i 60A planeras att renoveras under 2026 eller 2027.

Parkering

I området tillämpas boendeparkering. Läs mer om priser mm på Göteborgs stads hemsida. Garage finns tvärs över gatan att hyra genom Bostadsbolaget.

TV/bredband

Via Tele2. Ingår i avgiften.

Gemensamma utrymmen

Gemensamt i föreningen finns ett stort cykelförråd/ hobbylokal med ingång från Karl Johansgatan 60 samt en samlingslokal med bordtennisbord och mangel på entréplan. Föreningen har också en trivsam gemensam terrass med uteplatser och grill för föreningens medlemmar att samlas och umgås kring.

Övrigt

Delat ägarskap är okej. Minst 10 % på den som bor i föreningen.

Om Majorna

Mäklaren om Majorna

BO I OMTYCKTA MAJORNA
Det är ingen överdrift att påstå att Majorna är en stadsdel som älskas av många. Det är en populär stadsdel som ständigt växer och utvecklas. Majorna har en öppen famn och är hem för såväl unga som medelålders, barnfamiljer, singlar, kollektiv och sambopar och så förstås de gamla majpojkarna och töserna som gärna berättar om gamla tider.

GAMLA GÅRDAR OCH INFLYTTNING
Även hos de som inte bor här har Majorna en särskild plats i hjärtat, kanske tack vare stadsdelens kulturhistoriska värde som påminner oss om arvet från sjöfartsstaden Göteborg.

De många landshövdingehusen med sina stora, sammanhängande innergårdar sätter helt klart sin prägel på Majorna. Tittar man lite närmare hittar man även en hel del andra byggnadsstilar, som funkishus från 40-talet, Vita Björns miljonprogram och stenhus från sekelskiftet längs Karl Johansgatan. Den goda blandningen av såväl folk som hus, gatstrukturer och grönområden är vad som ger området dess särpräglade charm. För har man en gång varit i Majorna blir man lätt kvar.

AVSLAPPNAT OCH DRIFTIGT
När du bor i Majorna blir du en del av en levande stadsdel. Här är det alltid är liv och rörelse, fast i ett lugnt och tillbakalutat tempo. Det finns gott om mysiga caféer och restauranger, små butiker och konstgallerier. I landshövdingehusens gatuplan springer man inte sällan på oväntade små verksamheter som drivs av driftiga och kreativa "majbor". Kulturen blomstrar särskilt kring Stigbergstorget, med klassiska skivbutiken Bengans – ett av få ställen där man fortfarande lätt kan lägga en förmiddag på att bläddra i skivbackarna. Alldeles intill ligger Sjöfartsmuseet, där man kan uppleva Göteborgs historia som sjöfartsstad och mitt emot ligger Gathenhielmska Kulturreservatet, som bjuder på en tidsresa tillbaka till det gamla Göteborg. De första som bebyggde Majorna var troligtvis finska och estniska sjömän. Det är det finska ordet för hydda, ”maja” som sägs ha bildat namnet ”Majorna”. När de första hamnarna i Göteborg anlades nedanför Stigbergets sluttningar blev Majorna den naturliga bostadsorten för hamnens arbetare och därtill krogkvarter för törstiga sjömän. Det gamla Majorna är ett stycke levande historia, som inte minst finns bevarad i gatunamn som Kommendörsgatan, Kaptensgatan, Lotsgatan, Skeppsgossegatan och många fler.

NÄRHET TILL BÅDE SLOTTSKOGEN OCH SKOLOR
Här har du fantastiska Slottsskogen inpå knuten. Grönområdet står alltid redo att bjuda dig på härliga promenader, picknick eller lek på Plikta. Runtom i Majorna finns även flera andra fina parker, grönytor och lekplatser som Söderlingska Trädgården vid Djurgårdsgatan. En omtyckt mötesplats för alla åldrar och ett toppenställe för att ta en kopp kaffe i vårsolen.

I området finns flera förskolor och grundskolor samt att i centrum hittar du gymnasieskolor och Göteborgs Universitet.

Köpa, sälja eller värdera bostad i Majorna? Kontakta våra mäklare i Göteborg! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.

Karta

Karl Johansgatan 60B

Karl Johansgatan 60B

414 55 Göteborg

Visa i Google Maps (öppnas i nytt fönster)

Boendekalkyl

Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.

När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos vår samarbetspartner SEB.

Ansök om lånelöfte hos SEB

Håll koll på detta objekt

Anmäl dig till visning

Bokad visning. Du kan även ringa Bjurfors Bokningscenter 031-761 79 50. Välkommen!

Mäklare

Ansvarig mäklare

Hilda Ferm, Bjurfors Göteborg City
Kampanjbild Boneo

Liknande bostäder