-
Köpa
Köpa -
Sälja
Sälja - Hitta bostad
- Skapa bevakning
- Hitta mäklare
Högst upp i huset med takterrass och utsikt över hamnen
Sannegårdshamnen, Göteborg
*Månadsavgiften inkluderar värme, vatten, kabel-tv samt bredband
**Areauppgift enligt lägenhetsförteckningen.
På Förhand ligger bostäder som av olika anledningar inte är ute till försäljning just nu men som kan komma att säljas om förutsättningarna är rätt.
Rymlig etagelägenhet i ett fritt läge och med en stor takterrass som är delvist inglasad
Här bor du högst upp i huset i en trevlig etagelägenhet nära vattnet i Sannegårdshamnen. Det höga läget gör att det blir minimalt med insyn och ett härligt ljus som sprider sig genom bostad. Bostaden har en takterrass i söderläge som är delvist inglasad. Njut av solen från morgon till kväll samtidigt som du blickar ner mot vattnet i hamnen. Vardagsrum och kök förenas i en öppen planlösning med plats för stora sällskap. Den höga takhöjden gör att denna yta känns extra rymlig. På entréplan finner du ett stort sovrum, badrum med tvättmaskin samt en praktisk klädkammare. På övre plan finns ett till sovrum i en separat och privat del av bostaden.
Sammanfattningsvis en mycket trevlig och ljus bostad som karaktäriseras av den stora och härliga terrassen med sol hela dagen.
Här finner ni ett härligt boende i harmonisk miljö vid vattnet men nära city. Njut av en promenad längs kajkanten eller en tur upp på Sörhallsberget som erbjuder utsikt över Göteborgs hamninlopp. I detta omtyckta område är det promenadavstånd till köpcentrum, matbutiker, caféer, småbutiker, restauranger, flertal gym etc. Goda kommunikationsmöjligheter både via buss och båt. Hållplats i nära anslutning till bostaden, med buss tar de ca 10 min in till centrala Göteborg.



*Areauppgift enligt lägenhetsförteckningen.
Månadsavgiften inkluderar värme, vatten, kabel-tv samt bredband
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras på senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
*Betalas av köpare
Föreningen består av två flerbostadshus med totalt 63 bostadsrätter. Den ekonomiska förvaltningen sköts av SBC. Föreningen är medlem i samfällighetsföreningen Skrovet, tillsammans med Brf Riggen och Brf Fören. Tillsammans förvaltar de bla. gården, garage och gemensamma lokaler. Det finns cykelrum, barnvagnsrum samt två tvättstugor.
Möjlighet till båtplats via Västra Sannegårdens båtklubb. Lediga platser uthyres i mån av plats till boende i området.
Föreningen har en informativ och matnyttig hemsida där man kan läsa det mesta: www.brfmasten.se
Inga nya justeringar av avgiften är beslutade.
Inga större renoveringar är planerade.
Brf Masten delar garage med Brf Fören och Brf Riggen, och Brf Masten förfogar över 35 stycken platser. Kostnad 950 kr/mån. Garageplatser ligger under husen och nås från separata trapphus med hiss från gården. Samtliga platser har laddmöjlighet. +100 kr/mån och en startavgift på 2000 kr. Inga lediga platser utan det är kö, se mer på föreningens hemsida.
Garageplats går att hyra i närliggande förening.
Parkering ute finns i närheten via Göteborgs stad.
Digital-tv till via Telenor där streamad tv ingår, samt bredband via Telenor 1000/1000 mbit/s ingår också i månadsavgiften.
Föreningen har tillgång till två tvättstugor i källaren som delas med grannföreningarna. Två tvättmaskiner, torktumlare och torkrum samt mangel. Det finns också cykel och barnvagnsrum i källaren samt en gästlägenhet man kan hyra för 200 kr/natt och en föreningslokal.
Västra Sannegårdens båtklubb har 85 båtplatser i Sannegårdshamnen. Lediga platser uthyres i mån av plats för boende i Sannegårdshamnens närområde. Kontaktinfo: 031-77 99 621, info@vsbk-gbg.se.
Sannegårdshamnen är ett vattennära område med sköna stråk och vackra bostadsområden. Utsikten är storslagen. Bostadskvarteren öppnar sig mot vattnet, där fartyg och mindre båtar seglar förbi. Man bor vid vattnet men ändå mitt i stan.
Nybyggnation och modern design blandas med bevarandet av värdefulla fastigheter från den tidigare varvstiden. Här finns bostads- och hyresrätter, skolor och företag. Det finns också butiker, mataffär, bageri, restauranger, bar, teater, gym, anrika Hagabadet och konstnärsateljéer.
Här finns även grönområde att strosa i. Sörhallsberget och Slottsberget är några exempel. Den vackert träskodda kajpromenaden i Sannegården inbjuder till promenader längs vattnet.
På Norra Älvstranden finns ett stort utbud av meningsfulla fritidsaktiviteter. Vid den gamla kvarnen på Eriksberg kan man träna med Friskis & Svettis i deras modernaste anläggning och på Lundby Strand finns en stor och välutrustad idrottshall. Vill man koppla av finns Hagabadet Älvstranden nära till hands och erbjuder både yoga och spa. I teatersalongen Blå Hallen på Eriksberg hålls större konferenser, utställningar och konserter. Lundbys kulturskola erbjuder ett brett utbud, här kan barnen spela musik och teater, dansa, sjunga, måla och jobba med keramik - för att bara nämna något.
I Sannegårdshamnen finns ICA kvantum, blombutik, Steinberg Nyberg café och gym. Detta mycket lättillgängligt för dig som boende i Sannegården. Vid Eriksbergs centrum finner man flera butiker, systembolag, apotek och en stor matvaruaffär.
Cityfärjan Älvsnabben går från Eriksbergskajen i tät trafik mellan båda sidor av älven. Förutom att vara ett bekvämt och snabbt sätt att resa till centrum utan bil och parkeringsbekymmer, så är det ett mycket tilltalande sätt att se staden och vattnet. Det finns också bra förbindelser med buss till city. Det är även enkelt att ta sig ut på de stora lederna.
Köpa, sälja eller värdera bostad i Sannegårdshamnen? Kontakta våra Bjurfors mäklare på Hisingen! Passa också på att anmäla dig till vår kostnadsfria söktjänst Boagenten som hjälper dig att hitta ditt drömboende.
Kontakta mäklaren om du behöver hjälp att ta fram en boendekalkyl.
När du köper din bostad genom Bjurfors kan du ansöka om bolån till en förmånlig ränta hos våra banksamarbetspartners Söderberg & Partners och SEB.
Ansvarig mäklare